Mobilemenu
Profile

İzlanda’da Yapılması Gereken 5 Şey

Özellikle son Avrupa Futbol Şampiyonası’ndan sonra biraz daha popüler bir ülke haline gelen ve merak unsurunu çoğaltan İzlanda’ya biraz daha yakından bakıyoruz. Bu epey soğuk ülkeye giderseniz yapabileceğiniz doğa sporları, görebileceğiniz eşsiz güzellikler listemizde.

Gullfoss Şelalesi’ni Ziyaret Edin

Altın şelale anlamına gelen Gullfoss, 32 metrelik bir yükseklikten dökülüyor. Diğer şelaleler ile karşılaştırıldığında belki fazla yüksek değil ama onun farkı zeminde ortaya çıkıyor.

Yazları buzların erimesi ile birlikte dünyanın en büyük şelalesi haline gelen Gulfoss, bu dönemde kulakları sağır edecek bir şiddette dökülüyor. Üzerine döküldüğü nehrin akıntısını da değiştiren Gullfoss diğer şelalelerin aksine oldukça yakından manzarasına dalabileceğiniz bir noktada bulunuyor.

Şelaleye bütün heybetiyle tanık olmak isteyenlerin yaz aylarında İzlanda’ya gitmesi ve özellikle şelalenin döküldüğü kayalıklarda yaptığı tahribatı görmesi tavsiye ediliyor.

Kuzey Işıkları’nı Deneyimleyin

İzlanda, size hayatınızda bir daha unutamayacağınız bir deneyimi sunabilir. Çünkü, meşhur Kuzey Işıkları’nı izleyebileceğiniz en iyi yerlerden biri İzlanda. Üstelik bu konuda epey uygun fiyatlar da sunuyorlar.

Adını Şafak Tanrıçası Aurora'dan alan Aurora Borealis, dünyanın manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu gökyüzünde ortaya çıkan doğal ışımalarla oluşuyor. Daha çok geceleri izlenebilen bu ışıma dünya üzerindeki en renkli anlardan bazılarına ev sahipliği yaparak adeta gökyüzünde çok renkli  bir gökkuşağı oluşturuyor.

İzlanda’nın başkenti Reykjavik, özellikle Nisan-Eylül ayları arasında bu eşsiz anlara tanıklık ediyor. Bu dönemlerde çok uzun süren zifiri karanlık geceler Kuzey Işıkları’nın birebir deneyimlemek için daha iyi olanaklar sunuyor. Evrenin bu akıl almaz güzellikteki hareketine ortak olmak için seçebileceğiniz en iyi yer de İzlanda. Hem üstelik Kuzey Işıkları’nı beklemekten sıkılırsanız özel turlarla Game of Thrones’un çekildiği yerlerde arabayla bir tur atabilirsiniz.

Soğuk Sulara Şnorkel ile Dalın

İzlanda’da yapabileceğiniz en ekstrem doğa sporu dalış. Zira burada inanılmaz soğukluktaki sular sizi tam bir meydan okumaya davet ediyor. Bu derin dondurucu kıvamındaki sulara niye gireyim, ben deli miyim? diye sorabilirsiniz, haklısınız da. Ama İzlanda’da en çok yapılan doğa sporu dalış. Üstelik kimsenin de soğuktan şikayet ettiği yok.

Bütünüyle tektonik bir ülke olan İzlanda’da yer altı suları aslında zannettiğimiz kadar soğuk değil. İlk girişte hissedilen soğuk derine indikçe azalıyor ve inanılmaz berraklık ve temizlikteki suda yolculuk edebiliyorsunuz. Balık türünün epey az olduğu tektonik göller binyıllar içinde sürekli sarsıntılarla oluştuğu için yosunlar konusunda olağanüstü bir zenginlik var. Bilhassa Thingvellir Gölü altındaki milyonlarca renkteki yosun habitatı dalış yapanlara olağanüstü manzaralar vadediyor.

Snæfellsjökull Doğa Parkı’nı Gezin

Adını, hala aktif olan ve patladığında gündemi epey meşgul eden Snæfellsjökull yanardağından alan park doğa sporları için bir cennet gibi duruyor. Hiking ile başlayıp tırmanış ile sürdürebileceğiniz ya da trekking’den dağ bisikletine doğru istikamet belirleyebileceğiniz dağda ayrıca özel turlarla buz gezisi yapabilir ve akarsu ya da şelalelerde kano da yapabilirsiniz.

Dünyanın enerji bakımından en hareketli yedinci bölgesi olan Snæfellsjökull Doğa Parkı o kadar büyük ki, ayrıntılı olarak gezdiğinizde yeni yer ve türler keşfetmeniz bile mümkün. Bölgede uygun fiyata konaklayabileceğiniz otellerin tamamı size mükemmel deniz dağ ve şelale manzarasını sunuyor. Burada geçirilecek bir tatil dünyaya ara verip “ben birkaç gün yokum!” demek gibi bir şey olur.

Blue Lagoon’da Yüzün

Daha önce de söylediğimiz gibi, Amerika ve Avrasya fay hatlarının tam üstünde yer alan İzlanda, bütünüyle tektonik bir ülke. Bunun getirilerinden biri de elbette doğal kaplıcaları ve jeotermal tesisleri.

Özellikle soğuk nehir yataklarının kıyısında bulunan Blue Lagoon’u ziyaret etmeniz mutlaka tavsiye ediliyor. Hemen yanınızda, soğuktan kırılan bir su varken siz sıcak suların içinde manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. İzlanda’ya giderseniz mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında olan bu kaplıcaların her türlü sağlık sorununa iyi geldiğini de hatırlatalım. Ama elbette çıkar çıkmaz kendinizi dikkat etmelisiniz. Zira suyun sıcaklığı ile havanın sıcaklığı bütünüyle ters orantılı.