Mobilemenu
Profile

Japon İşi : Drift

Bilirsiniz Japonlar biraz farklı insanlardır. Örneğin Antik Yunan’dan itibaren tüm insanoğlu grekoromen stille güreşirken onlar sumoyu icat etmişlerdir! Hal böyle olunca Japon otomobil yarışçılarının da araçlarını standart şekilde kullanmalarını bekleyemezsiniz. Bu yüzden 1990’ların başında drift yarışlarını icat etmeleri sürpriz değildi. Yani temelde aracın virajı dönmesi sırasında oluşan merkezkaç kuvvetine diremeyerek arka kısmının koparak/kayarak dönmesini… Bunu dağlık ve virajlı yollardan hızlı bir şekilde inmeye çalışan Japon şoför dostlarımız keşfettiler. Onları tebrik ediyoruz!

Drift, Türkçeye “yanlama” olarak geçti geçmesine ama bu olayı kime sorsanız o size “Drift mi demek istiyorsun?” diye sorar. O yüzden “yanlama”yı unutmayın ama pek de kullanmayın! Aslında drift, motorsporları açısından pek istenen bir durum değil. Zira bu şekilde viraj almak aracın aktarma parçalarına zarar veriyor, lastiği yıpratıyor, yol tutuşu büyük ölçüde azaltıyor. Ama tur sürelerini düşürüyor mu, düşürüyor. İşte drift’in insanları büyülediği nokta da tam burası!

Rüyalardaki drift aracı

Tabii sadece el frenine asılarak drift yapmak pek mümkün değil. Daha doğrusu yaparsınız ama bu hem sürdürülebilir değil, hem de kaza riskini fazlasıyla arttırıyor. Öncelikle jantların minimum 17” ölçüsünde olması gerekiyor. Lastiğinizin janttan fırlamasını istemiyorsanız ince yanak lastikler tercih etmelisiniz. Arkadan itişli ve güçlü bir motora sahip bir araca ihtiyacınız olduğunu da unutmayın. Gerçek bir drift aracında kilitli diferansiyel bulunur. Bunun sebebi arka taraf kaymaya başladığında tekerleğin hızı dengeleyerek aracın rahat kontrol edilebilmesidir. Eksi kamber ayarı(lastiklerin yere bastığı açıyı değiştirme) ile tekerlekleri hafif içeriye baktırıp, viraj çıkışlarında yeterli gücü hissedebilmek için motorda tork artırıcı düzenlemeleri yapmak da önemlidir.

Peki ama şimdi kim kazandı?

Tozu dumana katarak, lastiklerden ve balatalardan dumanlar çıkartarak virajları dönen, engelleri aşan araçların drift yarışlarının ciddi bir puanlama sistemi var. Yani finiş çizgisini ilk geçen aracı birinci ilan edip imza almaya koşmayın, zira şampiyon öyle belirlenmiyor! Puanlama araçlara bağlanan drift box isimli bir aygıt tarafından yapılıyor. Bu aygıt, drift anında otomobilin yolla yaptığı açıyı, hızı ve en önemlisi oluşan g kuvvetini hesaplıyor, ardından tüm bunların ortalamasını alarak ortaya bir skor çıkartıyor. Her zaman birinci olanlar araca en fazla drift yaptıranlar değil, en yüksek hızda powerslide’a (hızla yanlama) en yakın ölçüde drift yapabilenlerdir.

Viraja girmeden önce bilmeniz gerekenler var!

Lütfen üstteki çizime dikkatli bakın ve gözlerinizi dört açarak okuyun! Turkuaz çizgi apex’e (virajın içine en fazla yaklaşılan nokta) geç giren ve viraj girişinde kaymalarla birlikte düz bir çizgiyle hızlanarak virajdan çıkan araçları işaret ediyor. Bu arkadaşlar orta bir hızla drift yapabildiler. Mavi çizgiyse apex’e erken girenlerin simgesi. Kaymalar bu sefer çıkışta, dönüş oldukça yavaş. Yeşil çizgiyse apex’e tam olması gerektiği gibi giren ustaların çizgisidir. 90 derecelik bir virajı en hızlı şekilde dönmek isteyenler yeşil ışığı takip etsin!