Mobilemenu
Profile

Kadın Slalom Top 3

1970’li yıllarda doğan rüzgar sörfü, günümüzde en popüler su sporlarının arasında geliyor. Hız, dalga, etap yarışı, süper x, serbest stil olarak birbirinden farklı kategorilere ve kurallara ayrılan bu sporun bir diğer dalı olan slalomda ise adrenalin seviyesi ve aksiyon en üst seviyelere kadar tırmanabilir. Slalom türünde yarışan kadın sporcular arasında en başarılı olanın Delphine Cousin olduğunu söyleyebiliriz. Cousin’in yanında, 2014 yılında Türkmenistan’ın Awaza bölgesinde düzenlenen PWA Dünya Kupası'nda podyuma çıkan diğer iki sporcu; Lena Erdil ve Valérie Ghibaudo’nun da bu kategorinin en iyilerinden olduğunu söylemek mümkün. Delphine Cousin’in birinci, Valérie Ghibaudo’nun ikinci olduğu turnuvada bizi en çok ilgilendiren ise tabii ki turnuvada üçüncülük elde eden Türk sporcu Lena Erdil’di.

1989 yılında İzmir'de dünyaya gelen Lena Erdil, ailesinin Almanya'ya taşınması ile öğrenimi Avrupa'da tamamladı. Yaz tatillerinde geldiği Çeşme’de, babasının da desteğiyle rüzgâr sörfü ile tanışan genç sporcu, 15 yaşındayken yarışmalara katılmaya başladı. Dünya şampiyonluğu için sadece rüzgâr sörfüne yoğunlaşmak isteyen Lena, liseden sonra üniversite hayatına bir yıl ara verdi.

Türkiye şampiyonu unvanını elde ederek PWA Dünya Turu'na katılma şansını yakalayan başarılı sporcu, bu yarışmayı altıncılık ile tamamladı. Ardından İngiltere'nin gözde şehirlerinden biri olan Brighton'da bulunan Sussex Üniversitesi'nde felsefe ve siyaset eğitimi alan Lena, üniversiteyi burada bitirdikten sonra Dünya Turu’ndaki konumunu güçlendirmeye ve korumaya kaldığı yerden devam etti. Diplomasını aldıktan sonra profesyonelliğe adım atan Lena Erdil, 2012 yılında PWA Dünya Turu'nu üçüncülük ile tamamladı. 2014 yılında ise yine aynı turnuvada dünya ikinciliğine yükselerek gelişimini sürdürdü. Bodrum'da kendisine ait bir rüzgâr sörfü merkezi kuran İzmirli sporcu, ülkemizde bu sporun gelişmesine büyük katkılar sağlamaya devam ediyor. Hayat felsefesi “Bir şeyi gerçekten istersen, hedefine ulaşman için bütün evren işbirliği yapar” olan Lena Erdil’in en büyük hedefi ise bir gün dünya şampiyonu olabilmek. Buradan evreni göreve çağırıyoruz!

Dünyanın en iyi kadın slalom sporcuları arasındaki bir başka ismin ise 42 yaşındaki Fransız sporcu Valerie Ghibaudo olduğunu söyleyebiliriz. 1.71m boyunda ve 66 kg ağırlığında olan Fransız sporcu, ilk slalom yarışmasına 2005 yılında katıldı. O günden bu yana profesyonelliğe adım atmaktan hiçbir zaman pişman olmadığını ve yarışmanın hayatının bir parçası haline geldiğini söyleyen Valerie Ghibaudo'nun, slalomda birçok derecesi bulunuyor.

2014 Kadınlar Slalom üçüncülüğü, 2013 Kadınlar Slalom ikinciliği, 2012 PWA Slalom dünya şampiyonu, 2010 PWA Slalom ikinciliği, 2009 PWA Slalom birinciliği, 2008 PWA Slalom ikinciliği, 2007 PWA Slalom ikinciliği. 2005 PWA Fuerteventura Slalom Dünya Kupası birinciliği, Başarılı bir rüzgâr sörfçüsü olmasının yanında, 10 yaşındaki çocuğuna annelik yapan Ghibaudo, artık elde ettiği başarıları yakın zamanda kaybettiği eşine adayacağını söylüyor…

Dünyanın en iyi kadın slalom sporcusu olarak tanımlayabileceğimiz Delphine Cousin, henüz 23 yaşında ve hayatını Fransa’da sürdürüyor. Bu sporla kız kardeşleri sayesinde tanışan Delphine, ilk yarışına 2000 yılında katıldı. Delphine Cousin’in slalom dereceleri ise şu şekilde; 2014 Dünya Kadın Slalom şampiyonluğu, 2013 Dünya Kadın Slalom şampiyonluğu, 2012 PWA Genel Slalom dördüncülüğü, 2012 Slalom Genç Kadınlar şampiyonluğu, 2009 PWA Alaçatı Türkiye birinciliği. Genç yaşında çok büyük başarılara imza atan Fransızın rehavete kapılmak gibi bir niyeti yok. Cousin, hırsı sayesinde her geçen yarışmada derecesini artırıyor. Tabii ki bunlar satırlarda yazıldığı kadar kolay olmuyor!