Mobilemenu
Profile

Kamp Yapmak İçin Tercih Edilebilecek En Acayip 5 Yer

Alternatif olanı bulmak… Artık günümüzde tüm tatil seçeneklerinde bu arayış hakim. Zira artık her yer keşfedilmiş durumda ve özellikle de doğa tutkunları ya da ekstrem spor sevenler için yeni yerler bulmak şart. 

Kamp yapmak için de dünyada gidilebilecek yerler ufak bir Google taramasıyla bulunabiliyor. Ama bir de akışı bozup daha önce pek az insanın ziyaret ettiği ve sadece doğa ile mücadele edebilecek maceracıların tercih ettiği kamp yerleri var. Öyle ki bu yerler bazen dünyanın en soğuk yerinde olurken kimi zaman da dünyanın en sıcak bölgeleri kamp için ideal oluyor. Ha, bazen de bu yerler dünya dışında olabiliyor! İşte hem alternatif oluşturabilecek hem de acayip bir deneyim yaşatacak beş kamp bölgesi.

Antarktika

Sıcak bir yaz gününde hepimiz bunalırız. Ama bu rehavetten kurtulmak için kökten bir çözüm bulmak yerine Ege ya da Akdeniz sahillerine akın edip biraz da oralarda bunalırız.

Ama bu işe köklü, ama gerçekten de köklü bir çözüm bulmak ve doğanın da içinde yer almak istiyorsanız Antarktika bir tercih olabilir. Böyle söyleyince olanaksız görünüyor olabilir ama bunu yapan birçok maceracı var ve kendilerine kamp yeri olarak da Antarktika’yı seçiyorlar. Üstelik bölgede kamp açısından birçok alternatif bulunduğunu da oraya gidenler aktarıyor.

Hayatınız boyunca unutamayacağınız ve bolca üşüyeceğiniz bir deneyim yaşamak istiyorsanız bir düşünün deriz.

Not: Bölgeye gitmeyi kafaya koyarsanız özel fırtına çadırlarından almanız şart. Dik bir yamacın kenarına, rüzgarı en az alacağınız bir noktaya çadır kurmak da bir başka önemli detay.

Namib Çölü, Namibya

Şimdi de Antarktika’dan biraz daha sıcak bir yere direksiyon kıralım. 50 bin kilometrekarelik bir alana yayılan Namib Çölü Afrika’nın en büyük çöllerinden biri. Zaten Nama dilinde de anlamı “büyük çöl” demekmiş.

Burada elbette çölün ortasında bir kamp deneyimi yaşamak zorunda değilsiniz. Ama çölün yaklaşık 1.600 kilometrelik bir kısmı Atlas Okyanusu kenarında bulunuyor ve kamp yapmak isteyen birçok maceracı tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.

Vahşi hayvanlar tarafından ziyaret edilme tehlikesi olsa da dünyanın en güzel gökyüzü manzarasını burada izleyebileceksiniz!

Sahale Buzulu, ABD

Yeniden üşüyelim. ABD, Seattle’da bulunan Sahale Buzulu, özellikle dağcılar tarafından sıklıkla ziyaret edilen bir bölge.

Yazları sıklaşan dağcılık faaliyetleri sırasında birçok tırmanışçı burada kamp yapıyor. Ama yaz dediysek yanlış anlamayın. Çünkü, Sahale Buzulu yaz kış muhteşem karlı manzarasıyla doğayla iç içe bir aksiyon sunuyor.

Özellikle tırmanış ve kamp deneyimini bir arada yaşamak isteyen maceracılar için biçilmiş kaftan olan bölgede bilhassa kayalık diplerine kurulacak çadırlar hem manzarası hem de rüzgarlardan korunacağınız için tercih edilebilir.

Bölgeye Seattle’dan kısa bir araba yolculuğu ile ulaşmak mümkün.

Waldseilgarten,  Almanya

Eğer, “Yok ben bu kadar maceraya gelemem” diyor ve fazla risk almak istemeyip, hem doğa içinde hem de güvenli bir yer arıyorsanız sadece bu konseptle çalışan otellere de göz atabilirsiniz. Almanya’da bulunan Waldseilgarten size farklı bir kamp deneyimi vadeden yerlerden biri.

Ağaçlara asılı çadırları günlük ya da haftalık olarak kiralayıp kendinizi muhteşem manzaranın koynuna bırakabilir ya da havada bir ağacın parçası olma deneyimi yaşayabilirsiniz. Yer çekiminden kurtulduğunuz bu ormanda çadırınıza özel bir merdivenle ulaşıyorsunuz. Dilerseniz size özel yiyecek ve içecek servisi de yapılıyor. Özellikle yaz tatili için bambaşka bir alternatif oluşturan bölgede tehlikelerden epey uzak bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.

Harads, İsveç

Gördüğünüz hiçbir yere benzemeyen, nev-i şahsına münhasır bir yer ile listemizi bitirelim. Eğer dünya dışında bir kamp deneyimi nasıl olurdu diye merak ediyorsanız burası tam size göre.

İsveç’te bulunan bu özel otelde açık havada UFO çadırları bulunuyor. Ormanın içinde, ağaçlar arasında kalan bu UFO çadırların iki giriş kapısı var ve toplamda içinde 4 kişi barınabiliyor. Kendine ait banyosu, yatak odası ve geniş bir salonu bulunan bu UFO çadırlara bir kere girince bir daha dünyaya dönmek istemiyormuşsunuz. Bizden söylemesi.