Mobilemenu
Profile

Kamp Yapmamız İçin 10 Neden

Sessizliğe ulaşmanın başka yolu var mı?

Dünyaca ünlü Kamping dergisinin maceracılar ile yaptığı ankette sorulan “neden kamp yapmayı tercih ediyorsunuz?” sorusuna cevap verenlerin %61’i “günlük hayatın gürültüsünden kurtulmak için” cevabını vermiş. %8’i ise “yalnız kalabilmek için. Kısacası sessizlik, kent kaosundan kaçmak herkesin ihtiyacı ve kamp bunu sağlayabileceğiniz en doğal ortam.

Aile ile kaliteli zaman

Düşünsenize, internet yok, elektrik yok, “aman ben odama geçip takılayım” diyeceğiniz bir yer yok. Sadece birbirinize bakıyorsunuz ve bir anlamda tüm aile fertlerinizle yeniden tanışıyorsunuz. Uzun zamandır babanızla annenizle ya da çocuğunuzla bu kadar kaliteli bir zaman geçirmediğinizi fark edeceksiniz.

Özgürlük

Günlük hayatta özgürlüğümüz oldukça kısıtlı, orası kesin. İşe gitmek, okula gitmek, birileriyle görüşmek… Bazen istemeseniz de bunları yapmak zorundasınız. Ama kamp zamanı her şey elinizde. Şu yöne mi gitmek istiyorsunuz orya gidin. Orayı beğenmediniz mi? Hemen başka bir yere gidip çadırlarınızı kurun. Ne yemek istiyorsanız yiyip, istediğiniz saatte de uyuyun. Hem de doğanın koynunda! Mucize gibi.

Biraz pis olmaya alışabilirsin

Tamam, bu maddenin pek iç açıcı görünmediğinin farkındayız. Ama seni kamp yerinde tertemiz bir banyo, istediğin şampuan ya da kremler, duştan sonra ise mis gibi havluların beklemediğinin farkındasındır. Biraz ortak duş alanlarını kullanmak ya da çevrede varsa bir göle atlamak en doğal çözümler. Ha bir de ıslak mendiller ile aran mutlaka iyi olmalı.

Ben bunları yapabiliyor muydum yahu?

Evet, kamp yapmak size tam olarak bu soruyu sordurabilir. Bir çadırı kurarken, ekipmanlarını tek tek çıkarıp elinden geleni yaparsın. Bir problem çıktığında doğanın ortasında onu nasıl çözebileceğini fark etmek kendine güvenini yeniden kazandırabilir. Zor anlarda ne yaptığın karakterindir. Yeniden kendinle tanışmak için kamp yapmak da iyi bir seçenek olabilir.

İlla lüks arıyorsanız o da var…

Tamam, lükse düşkünsünüz diyelim. Lüks dediğimiz de bir kampta kolay kolay bulamayacağımız çift kişilik yataklar, ocak ya da kahvaltı. Eğer üşengeç bir insansanız ve kendinizi yormadan bu kamp meselesini halletmek istiyorsanız bir tur ile anlaşabilir ve bir miktar para karşılığında her şeyi başkalarının düşünmesini sağlayabilirsiniz. 

Diğer tatillere göre oldukça ucuzdur…

Tatile bir kez, kampa üç kez. Evet yıllık istatistik bu. Maliyet konusunda kamp tam bir hayat kurtarıcı. Çünkü giderin yok gibi bir şey. E zaten doğanın ortasında parayla satın alabileceğin bir şey de yok. Tertemiz hava, bolca spor ve keşif. Ve neredeyse bedava. Bir deneyin deriz.

Ev hayvanlarını yanına alabilirsin

Otellerde yanında getirdiğin kedi ya da köpeğinle kalman her zaman problem çıkarır. Üstelik odaya girebilsen bile köpeğin ya da kedini küçücük bir alana sıkıştırmak daha baştan stresli bir tatilin kapılarını açar. Ama kamp alanında her yer senin ve emin ol yanında getirdiğin ev hayvanın da özgürce koşarken ve doğanın bir parçası olurken inanılmaz eğlenecek.

Spontane ol

Bir tatilin en büyük stresi daha tatil öncesinde başlar: Planlama yapmak. Şunu aldık mı, şuraya neyle gideceğiz, güneş kremi nerede, otel nasıl, nerede yiyeceğiz, pahalı mı ucuz mu? Ama kamp yaparken bu problemlere asgari düzeye iner. Doğada bir yere yetişme derdiniz olmaz. Kafanız rahat.

Ve nihayet ... Kamp ateşi yemeği

Bir kamp macerasının olmazsa olmazı hatta bir kamp yapma nedenidir ateş üstünde yapılan yemekler. Bazen yakılan ateş üstünde sucuk sosis döndürülür, bazen ise bildiğiniz tencerede doğal ürünlerle çorba yapılır. Ha bir de muz kızartmak denen bir şey vardır ki yiyen herhalde bir daha unutamaz.