Mobilemenu
Profile

Kampçılar İçin En İyi 10 Mobil Uygulama

Tabii ki doğaya; teknolojiden, şehrin gürültüsünden kısacası yapay hayattan biraz olsun uzaklaşabilmek için çıkıyorsunuz ancak akıllı telefonunuza attığınız birkaç dakikalık kaçamak bakışın ne zararı olabilir ki canım! Hayır hayır, Facebook “like”larınızı kontrol edin demiyoruz. Tek derdimiz doğa hayatınızı kolaylaştıracak, kampçı dostu 10 uygulamayla tecrübenizi daha da keyifli hale getirmek…

Knots Guide

Tek başınıza çadır kuruyorsanız kendinizle sık sık baş başa kalıyorsunuz demektir. Her seferinde hayatınızı sorgulamayı ve yaşamın anlamını merak etmeyi bırakıp ellerinizi çalıştırmaya ne dersiniz? Knots Guide farklı düğümlerin nasıl atıldığını gösteren bir uygulama. Kampta birçok kez ihtiyaç duyulan düğümleri düzgün bir şekilde atabilmek ve çözebilmek için son derece faydalı. Hem vaktinizi de değerlendirmiş olursunuz. Başka gezegenlerde hayat var mı sorusunu bırakın başkaları yanıtlamaya çalışsın!

Trimble Outdoors Navigator

Daha önce gitmediğiniz bir yere hareketleniyorsanız Trimble Outdoors Navigator’den yardım alabilirsiniz. Aplikasyonun “map packs” özelliği harita üzerinde seçtiğiniz bölgenin uydu görüntüsünü, caddelerini, sokaklarını, arazi görüntüsünü, topografik haritasını ve bunların tüm detaylarını dijital olarak telefonunuza indiriyor. Böylece dağın başında internet bağlantısı aramanıza gerek kalmıyor. Uygulamayla rotanızdaki su kaynaklarını, kamp alanlarını ya da görmek istediğiniz yerleri işaretleyebilir, ardından orası için yol tarifi alabilirsiniz. Vardığınızda çektiğiniz fotoğrafları ve videoları, hız, mesafe, süre gibi yürüyüş bilgilerinizi Google Earth’e yükleyebilir, sevdiklerinizle veya sevmediğiniz fakat nispet yapmak istediklerinizle paylaşabilirsiniz.

Packing List Lite

Trekking ve kamp yapmak için evden çıkmak işin yarısıdır. Çadırdan çakıya, bardaktan kamp ocağına kadar birçok malzemeyi çantanıza koymanız gerekir. Emin olun, her seferinde bir şeyleri unutacaksınız! Packing List Lite, bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak için üretilmiş bir uygulama olarak kampçının hizmetine sunulmuş. Uygulamayla, seyahat öncesi boş bir vaktinizde ya da yürüyüş arkadaşlarınızla bir liste yapıp, bunları kategorize edip, evde nerede olduklarına dair notlar düşüp, hatta ağırlıklarını bile girerek çantanızın omuzlarınıza ve belinize nasıl bir etki edeceğini hesaplayabiliyorsunuz. Tupper nerede mi? Tabii ki çantada!

U.S. Army Survival Guide

Aslen Amerikan askerleri için yaratılan bu uygulama kampçılar ve trekking’ciler için oldukça kullanışlı. Özellikle malzeme sıkıntısı çekilen zamanlarda uygulanabilecek birçok kolaylık bu uygulamada detaylı bir şekilde anlatılıyor. Çadırsız kalındığında barınak yapma, ateş yakabilme, kişisel temizlik için püf noktaları, zararlı sürüngenler ve bitkiler gibi birçok başlıkta bilgi bulmak mümkün. Eh, adı üzerinde “survival” işte!

Just Pictures!

Doğa yürüyüşü yaparken ve kampı kurunca ilk iş kameraları çalıştırmaktır. Yanınızda olmayanlara neler kaçırdığını ispatlamak için hemen fotoğraf çekmek bu işin raconunda var. Just Pictures sayesinde akıllı telefonunuzdaki fotoğrafları rahatça Facebook, Flickr, Windows Live, Picasa gibi hesaplara yükleyebilirsiniz. Eh, daha kamp ateşi yakacaksınız; boşa harcayacak vaktiniz yok!

Sundroid

Gökyüzünü izlemeyi seviyorsanız, yıldızları merak ediyorsanız Sundroid çok işinize yarayacak. Kampınızı kurduğunuz yerdeki Güneş ve Ay’ın doğuş ve bitiş saatlerini, görünüş şekillerini size haber veren uygulama astronomi meraklıların aklında hiçbir soru kalmayacak detaylı bilgilerle dolu.

GPS Essentials

Kamp ve doğa yürüyüşü yaparken akıllı telefonunuzdan isteyeceğiniz ilk özellik doğru GPS uygulamalarını sorunsuz bir şekilde kullanmanızı sağlamasıdır. GPS Essentials,  Google Maps ile uyumlu çalışan yön bulma, dijital pusula, harita, yol kaydedici ve GPS ile uyumlu çalışan kamera uygulamalarına sahip olmasıyla telefonunuzda kendine yer bulmayı hak ediyor. Ayrıca, siz yürürken o da boş durmuyor, rotanızı kaydedip ilerisi için size yol göstermesi amacıyla saklıyor. Daha ne yapsın!

Türkiye Kamp Alanları

Belli bir rota dahilinde yürüyorsunuz, hedeflediğiniz bir nokta var ama bazı talihsizlikler kamp yerinize ulaşmanızı engelledi diyelim. Belki malzeme yetersizliği, belki de ekipte birilerinin açık arazide kamp yapmak istememesinden dolayı bir kamping alanı bulmak zorundasınız… Böyle bir anda Türkiye Kamp Alanları adlı uygulama işinize yarayabilir. Fotoğraflar, konum bilgileri, iletişim detaylarıyla birçok kamp alanı, uygulama sayesinde telefonunuzda görünecek, gereksiz yol yürümekten kurtulabileceksiniz.

Travel Budget

Yol üstünde köylülerden taze peynirleri ucuza almış veya minibüsle bir merkezden diğerine büyükşehir fiyatlarının onda birine de ulaşmış olabilirsiniz. Ama uzun süreli yürüyüşler ve kamplarda hesap kitap işine kafa yormazsanız turun bir yerinde dımdızlak kalabilirsiniz! Neyse ki Travel Budget bu işi sizin yerinize üstleniyor. Yapmanız gereken harcama sonrası ulaşım, gıda, eğlence, konaklama gibi giderleri kategorize edip miktarı girmek. Uygulama hesabınızı tutacak, bu sayede cebinizdeki paraya bakıp ne zaman frene basmanız gerektiğini kolayca göreceksiniz.

Catch Notes

Yürüdünüz, çadırınızı kurdunuz, ateşinizi yaktınız, yemeğinizi yediniz ve dinlenmeye çekildiniz. Kuşların cıvıltısı, rüzgarın uğultusu, gecenin sesleri kulağınıza geliyor. Doğanın içinde olmanın getirdiği ruh haliyle bir şeyler yazmak, insanlarla paylaşmak istiyorsunuz. Catch Notes yazılarınızı, ses kayıtlarınızı, videolarınızı, fotoğraflarınızı en hızlı şekilde derleyen bir program. Yazılarınızı etiketleyip, tüm kayıtlarınızı hızlı ve kolay bir şekilde arkadaşlarınızla, sosyal medya hesaplarınızda ya da blog’unuzda paylaşmanızı sağlıyor. Tüm notlarınıza catch.com’da açtığınız hesap vasıtasıyla dilediğiniz yerden, dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.