Mobilemenu
Profile

Kanadalı Kite Şampiyonu: Peter Martel

Bize kısaca kendinden bahseder misin?

Adım Peter Martel. 30 yaşındayım ve hayatım boyunca bir atlet oldum. 10 yaşında hız patenine başladım ve okuldan mezun olduktan sonra Kanada Hız Pateni Milli Takımı’na dahil oldum. 6 yıl önce kiteboard’la tanıştım ve o günden bu yana da bu spordan kopamadım. Yaptığım yoğun çalışmalar sayesinde bu sporda hızlı bir gelişme kaydettim.

Kiteboard’a geçmeye nasıl karar verdin?

Hız patenini bıraktıktan sonra boşluğu dolduracak bir şeye ihtiyacım vardı. Kiteboard ilgimi çekti ve ben de başlamak için tereddüt etmedim. Şimdi kiteboard hayat biçimimin büyük bir bölümünü oluşturuyor.

Nerede yaşıyorsun? Yaşadığın yerin şartları kiteboard ve snowkite için uygun mu?

Evim diye söz ettiğim yer: Kanada, Alberta, Red Deer. Şartlar sürekli değişiyor ve varyasyonlarla dolu. Aynı gün içinde dağa çıkıp snowkite veya tertemiz buzul suyuna inip kiteboard yapabiliyorsunuz. 

Kiteboard ve snowkite arasındaki benzerlikler ve farklar neler? Hangisi senin favorin?

Tabii ki en büyük fark kaymış olduğunuz zemin. İçlerinden birini diğerinden daha çok seviyorum diyemem ama ne zaman birini “rutinleşmiş” hissetsem hemen diğerine geçiyorum.

Dünyanın en büyük snowkite yarışı Red Bull Ragnarok’ta şampiyon oldun. Bize biraz bundan bahseder misin? Bunu nasıl başardın? Kazanmak nasıl hissettirdi?

Red Bull Ragnarok’a katılırken en önemli odak noktam süreklilikti. Bu çok zorlu bir yarış, ne olursa olsun imkanları zorlamanız ve karşılaştığınız zorlukların üstesinden gelmeniz gerek. Elinizden gelen her şeyi yapıp bu yarışı kazanmayı başarmak gerçekten heyecan ve mutluluk vericiydi.

Hidrofoil disiplininde Kanada şampiyonluğun da bulunuyor. İçinde kite bulunan tüm disiplinleri en üst seviyede yapıyor olmalısın!

Evet. 2016 yılında Kingston, Ontario’da Fork Regatta’yı kazandım. Hidrofoil yarışları 2018 Buenos Aires’te yer alacak. Ayrıca büyük ihtimalle 2024 Yaz Olimpiyatları’nda da olacak gibi görünüyor. Bu yüzden bu disiplinin bir parçası olmak heyecan verici. 

Kite disiplinlerine dair en sevdiğin üç şeyi bize sayar mısın?

Kite’ı hissetmek. Bu asla bitmeyen bir tutku. Yeni arkadaşlar edinmek.  Son olarak da yarışmanın ve sporun size verdiği dersler...

Kiteboard için favori bölgen neresi?

Alberta, Kanada’da bulunan Abraham Gölü. Orada her zaman iyi arkadaşlarım bulunur ve Kanada kayalıklarında birçok başka maceraya atılabilirsiniz.

O halde ilgilendiğin başka ekstrem sporlar da olmalı?

Dağ bisikleti formda kalmanın iyi bir yolu ayrıca rüzgara ihtiyaç duymadığınız bir spor. Bu yüzden rüzgarsız günler için iyi bir seçenek.

Profesyonel kiteboard sporcusu olma haricinde bir mesleğin bulunuyor mu?

Evet, tam zamanlı elektrikçiyim ve kite mağazası/okulu sahibiyim. Ellerimle bir şeyler inşa etmeyi, arızaları bulmayı ve bunları çözmeyi seviyorum. Sadece fiziksel değil mental zorluklarda uğraşmak da benim için faydalı.

Bize sıradan bir gününü anlatabilir misin?

Sabah kalkıyorum ve kahvaltımı yaparken gelen e-postalara bakıyorum. Daha sonra gün içindeki diğer öğünlerimi hazırlıyorum. İşte genelde suya daha çabuk çıkabilmek için ara vermeden çalışıyorum. İşten sonra kite’a çıkıyor, eve gelip yine e-postalarımı kontrol ediyor ve dinleniyorum.

Spor haricinde başka bir hobin var mı?

Klasik araçlar üzerinde çalışmaktan hoşlanırım. 1951 model Chevrolet marka bir aracım var. Klasik araçların bagaj hacmi devasa. Bu yüzden sıcak günlerde klasik arabamla kite’a gidiyorum.

Sponsorun olan markalar var mı?

Ozone Kites ve Levitaz Foils şu anda malzeme sponsorlarım. Red Bull Kanada da benim için harika fırsatlar sağladı. Bugüne kadar beni destekleyen herkese teşekkür ederim.

Felsefeni özetleyen bir söz var mı?

Koltukta harcanan bir gün anormaldir, bir yaşam biçimi değil!

İlerideki hayallerin neler?

Hidrofoil olimpik bir branş olursa mutlaka onun peşinden gideceğim. Bu kaçırmak istemeyeceğim bir fırsat.

Eklemek istediğin son bir şey var mı?

Evde uyuklamayın, televizyon izlemeyi bırakın. Dışarı çıkın ve yaşayın! Buna pişman olmazsınız.