Mobilemenu
Profile

Kanonun 1001 Hali

10 bin yıllık görkemli tarihiyle gelişimini günümüze kadar sürdüren kano, vücut güç ve direncine muazzam katkılar sağlıyor. Bunun yanında oldukça eğlenceli bir spor olan kano, arkadaş gruplarıyla yapmak için en ideal  doğa sporlarından bir tanesi. Kanonun ilk kullanıcılarının Kızılderililer olduğunu ve onların bilgelik boyutlarını göz önünde bulundurunca: “Onlar kullanmışsa bir bildikleri vardır.” diye düşünmeden edemiyoruz. Bunun yanında, Amerika’nın yerlileri bu araçlara tahtadan kayak anlamına gelen “kenu” olarak seslenerek de günümüzdeki kano sözcüğünün isim babası olmuşlar. Kano profesyonel seviyede yapılan olimpik bir spor olsa da amatörler ve eğlence arayanlar için de pek çok alt disipline sahip. Kanonun 1001 halini daha yakından tanıyoruz…

DENİZ KANOSU

Açık deniz ve göllerde kullanmaya uygun olarak imal edilen deniz kanosu, dalga ve akıntılarla başa çıkabilecek yapıdadır.  Genellikle gezi amacıyla kullanılan bu kano, eşsiz manzaraları da gözlemlemenizi sağlar. Tek başınıza ya da bir arkadaşınızla beraber kullanabileceğiniz deniz kanosu ile çok uzak mesafeler kat edebilir, heyecan dolu bir serüven yaşayabilirsiniz.

DRAGON BOAT

Ejderha başlı büyükçe bir kano ile rakiplerinizle kapışmaya ne dersiniz? 12 ya da 22 kişilik ekipler halinde gerçekleştirilen Dragon Boat yarışları hem takım dayanışmasının öne çıktığı hem de eğlencenin tavan yaptığı bir kano dalıdır. Tabii çok eski bir geleneğe sahip olan Dragon Boat eski Çin uygarlığında eğlence için yapılmıyordu. Bu kano dalı eski zamanlarda onların yağmur tanrılarını yatıştırmalarının bir yoluydu. Dönemin halkı; yağmur, deniz, nehir gibi bütün su tiplerine hükmettiğine inanılan ejderha figürleri ile yağmur tanrılarını memnun etmeyi dolayısı ile refah içinde yaşamaları için gerekli olan yağış miktarını almayı ve kuraklığın önüne geçmeyi planlıyorlardı. Yarışlar ise günün politik çarpıklığını protesto etmek için hayatına Mi Lo nehrinde son veren şair Qu Yuan'ın anısını onurlandırmak üzere düzenlenmeye başlanmış. 2000 yıldan fazla geçmişe sahip olan Dragon Boat o yıllardan beri Çin halkının birlikteliğini ve vatanseverliğini sembolize ediyor. Sizler de ekip davulcusunun tuttuğu tempo doğrultusunda takım arkadaşlarınızla beraber kürek çekerek kendinizi bu tarihin bir parçası gibi hissedebilirsiniz. Üstelik bunun için Çin'e kadar gitme zahmetine katlanmanız gerekmiyor. Dragon Boat festivali ülkemizde de 2007 yılından beri düzenleniyor! İlgilenenler http://www.dragonfestivali.com/ adresini ziyaret edebilir.

KANO YELKEN

Kürek çekmekten yorulduğunuz anlarda imdadınıza yetişecek bir kano arıyorsanız bu dal tam olarak size göre. Üzerindeki yelken sayesinde rüzgâr gücüyle de hareket edebilen yelken kano ile deniz veya koylarda keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Bunun için teşekkür etmemiz gereken kişiler ise kano yelkeni bin yıl önce icat eden Polinezya bölgesi sakinleri. Günümüzde ise bu dalın en popüler olduğu bölgeler: İngiltere, Avustralya, ABD ve Kuzey Avrupa ülkeleri.

KANO MARATON

Yarışın ya da izleyin, bir kano maraton yarışmasında tam bir görsel şölene tanıklık edeceğinizi garanti ediyoruz. 300-400 kanocu aynı anda 20 km’lik bir etabı tamamlayabilmek için yola çıkıyorlar. Bu dalın her sene düzenlenen en popüler yarışmaları ABD, İngiltere ve Güney Afrika'da düzenleniyor. Yarış sonunda her sporcu kendi kategorisine göre sıralanıyor. İlki 1988 yılında düzenlenen Kano Maraton Şampiyonası, 2015 yılında Macaristan'da düzenleniyor, ideal bir başlangıç olabilir. Tabi izlemek için! Ülkemizde de, Antalya'nın Belek bölgesi, 2015 yılında ilk defa uluslararası bir kano maraton yarışına ev sahipliği yaptı. 1'inci Uluslararası Uzun Mesafe Açık Durgunsu Kano Yarışları'nı bu sene için kaçırmış olabilirsiniz ancak bir sonraki seneyi kaçırmamanız için takipte kalmanızı öneririz: http://eski.turkaf.org.tr/IcerikGetir/1098.aspx.

KANO POLO  

5’er kişilik takımların, rakip takımın kalesine gol atmayı amaçladığı, topla oynanan kano türüne kano polo denmektedir. Su topuna oldukça benzeyen bu sporu, eğlence arayanların ve mücadeleyi sevenlerin muhakkak denemesini tavsiye ediyoruz. Ancak rekabetin dozunu ayarlayamayıp, küreğinizi farklı amaçlar için kullanmak yok! Kano polo ülkemizde henüz pek tanınmıyor ancak başta Almanya olmak üzere İngiltere, Fransa ve İtalya bu sporu domine etmiş konumda.