Mobilemenu
Profile

Kar Raketiyle Yürüyüş

Yaz aylarında patlama yapan doğa yürüyüşü meraklılarının sayısı, kış aylarında neredeyse aynı oranda azalıyor. Artık bunu değiştirme zamanı. Kar raketi kış aylarında favori rotalarınıza erişebilmenizi sağlıyor, hem de sizi aktif ve fit tutuyor. Üstelik çok da kolay! Sol ayağınla bir adım at, ardından sağ ayağınla bir adım at, bu kadar! Ustası oldun bile.

Doğru ayakkabıları seçmek, turu mahvedebileceği gibi harika bir deneyime de dönüştürebilir. Eğer bakımlı bir parkurdaysanız herhangi bir suya dayanıklı ayakkabı işinizi görecektir. Fakat parkur dışına çıkma riskini alacaksanız daha rahat, su geçirmez botlara sahip olsanız iyi olur. Eğer kar derinliği yüksekse bacaklarınızı korumak için bir çift tozluk da fena  olmaz. Hatta mutlaka iyi, su geçirmez bir pantolonunuz  olsun. Bakımlı parkurlarda bile yürürken ne kadar kar sıçratacağınızı görünce şaşıracaksınız.

Mutlaka gerekli olmasa da bir çift boyu ayarlanabilir kar direği inanılmaz yarar sağlıyor, özellikle de parkurun dışına çıktığınızda. Bu değnekler yere daha sağlam basarken, dengenizi daha kolay sağlamanızda yardımcı olacaklar ve bacaklarınızdaki yükü dağıtmanızı sağlayacaklar.

Kullanacağınız yere uygun bir kar raketi seçin. Eğer parkur dışına çıkıyorsanız daha sağlam, topuk desteği ve yol tutuşu için sert kramponları (raketin altındaki sert çıkıntılar) olan raketleri seçin. Eğer parkurdan gidecekseniz daha hafif raketler hem ağırlığınızı hafifleterek daha rahat yürüyüş yapmanıza yardımcı olur, hem de az maliyetli olur.

Dik arazide, raketlerinizin topuk desteğini kullandığınızdan emin olun. Topuk desteklerinizin sağlayacağı yükseklik, dik yollara tırmanırken baldırlarınıza binecek yükü ve yorgunluğu azaltır.

 Eğer maceranıza günün erken saatlerinde başlıyorsanız, sabah ayazını ve daha sert hatta buzlanmış karları göz önüne alın. İlk adımlarınızda acele etmeyin, karın sertliğini test edin ve kendinizi kara göre ayarlayın. Kramponları sert raketlerle bile buzlanmış yüzeylerde kayabilirsiniz.

Unutmayın, dik patikalarda tırmanırken dimdik yukarı doğru ilerlemek zorunda değilsiniz. Zirveye zigzaglar çizerek ilerlerseniz, her adımınızda tırmandığınız yükseltiyi azaltır, yeri daha sağlam kavrar ve bacak kaslarınızın erkenden yorulmasını engelleyebilirsiniz.

Raketle yürüyüş yapmak istiyorsunuz, ama mekan seçemiyor musunuz? Yakınızdaki kros ya da kayak merkezlerine danışın. Bu tür merkezlerin sınırları içinde genelde yürüyüş için ayrılmış parkurları bulunur, yoksa da sizi yönlendirebilirler. Yürüyüş yaparken, kayakçılar için ayrılmış yollara girmemeye özen gösterin. 

Dikkatli olun! Parkurdan çıkma riskini alıyorsanız, izleyeceğiniz yolu iyi planlayın ve koşulları dikkatle analiz edin. Karda raketle yürüyüş yapıyor olmanız, kayakçıların karşılaşabileceği sorunlardan uzak olduğunuz anlamına gelmez. Çığ ihtimaline karşı çığ tahmin ve erken uyarı hizmetleri veren kuruluşlara danışın. Her koşulda, en temel doğada hayatta kalma ekipmanlarına sahip olun (alıcı-verici telsiz, kürek, su-yiyecek, ilk yardım çantası, fener gibi) Herhangi bir durumda güvenliğinizden şüpheye düşerseniz, her zaman yürüyüşü iptal edip başka bir gün yapabileceğinizi unutmayın.

İyi eğlenceler!

Kaynak: http://blog.rei.com/snowsports/snowshoeing-getting-started/