Mobilemenu
Profile

Kar Üzerinde En Acayip Şeyleri Yapan Adam

Brett Turcotte, şu an kış sporlarının en mühim ve usta isimlerinden biri. İşin tuhafı o her ne kadar kar üstündeki başarılarıyla tanınsa da bu işe önce bisiklet, daha sonra ise motorsporlarıyla başlamış. Bu branşlarda birkaç yıl oyalandıktan sonra kar üstüne geçen birçok yıldız gibi snowmobile ile tanışan Turcotte, adını ilk olarak 2012 X-Games oyunlarında attığı çift takla ile duyurdu.

Turcotte, sadece kış sporlarının değil genel olarak spor dünyasının en deneysel isimlerinden biri. Birçok sporcunun aksine snowmobile’da yıldız olmaktan cayıp kendi kendine şöyle bir fikre kapıldı: Bir snowbike yapsak nasıl olurdu?

Evet, aynen böyle düşündü ve sporcu kimliğini bir kenara atıp ona sponsor olan enerji içeceğinin de katkısıyla emekleme döneminde olan snowbike kültürünü şaha kaldırdı ve şu an bu sporun en büyük yıldızı olmasını sağlayan ilk adımları attı.

İlk denemelerinde birçok kez sakatlandı. Hatta, söylediğine göre bir gün Alaska’da bir kaza sonrası bileğini incittikten sonra kendi kendine: “Ben napıyorum ya burada?” diye sormuş. “O an kendi kendime boşuna uğraştığımı, aslında evimde keyfime bakıp paraları cebime indirebileceğimi düşündüm açıkçası. Sakallarım bile donmuş bir halde kimsenin ilgilenmediği bir şey için kendimi tehlikeye atıyordum. O an vazgeçsem şu an kimse beni tanımıyor olabilirdi. Ama içindeki bir kıvılcım hep 'devam et' dedi, ben de devam ettim.”

Anne, baba ve sevgilisi boş işlerle uğraştığını düşünürken, arkadaşları ise motorsporlarında orta çaplı bir yıldız olabilecek bu potansiyelin sönmesine üzülmüş. Ama Turcotte yılmamış ve bir yandan doğal yeteneğinin bulunduğu X-Games’de snowmobile’ın krallığına doğru ilerleyip “yenilmedim buradayım” mesajı verirken, diğer yandan tutkusu snowbike için de çalışmalarını sürdürmüş.

2013 ise o seneydi. Turcotte’ın “Ben bayrağı buraya dikiyorum abi” demek için GoPro ile anlaşıp çektiği snowbike videosu herkesi susturmuştu.

Turcotte ne yaptığını gerçekten biliyordu. Snowmobile ile yetinip para üstüne para kırabilecekken yetinmemiş adeta yeni bir spor dalı icat etmişti. 2013’ten sonra Brett Turcotte’ın isminin önüne “sayın” eklendi diyebiliriz. Hem hayran sayısı hem de aldığı ödüller ikiye katlandı. 2014’te X-Games oyunlarında snowmobile şampiyonu olurken de, İsviçre’de özel bir şov için 180 kilometre ile snowmobile hız rekorunu kırarken de artık sınırları kendisinin belirlediğini fark etmişti. Rekor demişken, Turcotte snowbike’ta bir ilki gerçekleştirmeyi de ihmal etmemişti. Bir şov sırasında snowbike’ı ile attığı ters takla hala bu aletle atılmış tek takla olarak biliniyor.

“Buraya kolay gelmedim. O yüzden keyfini çıkarıyorum. Snowbike geniş kitlelere ulaştı. Bunda payımın olması beni bu hayatta en memnun eden şey,” diyen aksiyon ustası ilerleyen yaşına aldırmadan son gaz şovlarını sürdürüyor.

Son olarak bir yıllık aranın ardından X-Games’e dönen Turcotte gümüş madalya ile yetinse de, en az şampiyon kadar hatta ondan bile fazla alkış alarak yaratıcı kişiliğinin ödülünü aldı. Üstelik bu defa sadece snowmobile değil, yayılmasında büyük katkısı olan snowbike ile de birkaç şova imza atan sporcu yeni bir anlaşma ile dört ayrı ülkede dört ayrı snowbike macerasına gireceğini de geçtiğimiz günlerde duyurdu.

“Bu kez son. Aileme ve arkadaşlarıma söz verdim. Bu benim son imzam olacak. Ama bunu görülmemiş bir şeye çevireceğime emin olun. Hem snowbike hem de snowmobile içerikli, taklaların ve uçuşların damga vurduğu işler sizi bekliyor. Kemerlerinizi bağlayın!”

Evet, gerçekten de kemerlerimizi bağlayalım ve bu adamın altın çağının son aksiyonu için geri sayıma şimdiden başlayalım. Kar üstünde yapılmış en acayip şeyler bizi bekliyor olabilir.