Mobilemenu
Profile

Kar Yürüyüşüne Yeni Başlayanlara 9 Tavsiye

Sarıp sarmalanın

Tabii hareket edemeyecek hale gelene dek değil. Soğuk havada, vücudunuzu ısıtan bir aktiviteye başlıyorsunuz. En alt tabaka, teri dışarı atan ve kurutan içlikler ve tozluklar olmalı. Orta katmanda polar ve kuş tüyü yelek ve ceketleri tercih edebilirsiniz. En dışa su geçirmez ama nefes alabilir ceket ve pantolon giydikten sonra snowshoe seçimine…

Gerekeni kullanın

Kıyafetinizi yün çoraplar, su geçirmez botlar ve eldivenlerle tamamladıktan sonra işin en önemli kısmına, snowshoe seçimine sıra geliyor. İster kiralayın ister satın alın, ayağınıza ve yürüyüşü yapacağınız arazi türüne uyumlu olmalarına özen gösteriyor. Üç tip snowshoe bulunuyor: Düz arazi yürüyüşü, tepelik alanlardaki iniş çıkışlar ve dik, buzlu dağlarda kullanılmak için snowshoe üretiliyor. Snowshoeing’e yeni başlayacakların düz arazi modellerini tercih edip bu yönde yürüyüşler yapması akıl kârı. Şanslısınız, yeni nesil snowshoe’lar su geçirmez botların altına rahatlıkla eklemlenebiliyor. Botları kar ayakkabasına koy, bağla ve yürümeye başla!

Susuz kalmayın

Soğuk ve kuru hava, normal günlere göre daha çok susamanıza sebep olur. Vücut ısınmak için ekstra enerji sarf ederken mevcut su depolarını hızlıca tüketir. Bu yüzden yürüyüş sırasında birkaç dolu su şişesi bulundurun. Yürüyüş alanınızdaki derelere pek güvenmeyin; donmuş olabilirler!

Baton edinmeyi unutmayın

Özellikle ilk tecrübelerinizde mutlaka baton kullanmalısınız. Tabii doğru yükseklikte olmaları kaydıyla. Doğru yükseklik batonların dirseklerin hafifçe kıvrılarak tutulmasıyla anlaşılır. Baton kayışlarını da kullanmayı ihmal etmeyin. Hem bileklerinizle sağlam bir tutuş sağlarlar hem de kaygan zeminde elinizden düşürme ihtimalini ortadan kaldırırlar.

Bebek adımlarıyla başlayın

Tabii ki yürümeyi tekrar keşfetmenize gerek yok; tek yapmanız gereken adımlarınızı kar ayakkabılarının genişliğine göre ayarlamak. Normalden daha geniş adımlara atmaya alıştığınız ilk turların sonunda kalçalarınızın içten ve dıştan ağrıması normaldir, hemen doktorunuzu aramayın!

Basit bir başlangıç yapın

Daha ilk günden kendinizi dağlara, dik patikalara atarsanız felakete davetiye çıkarırsınız. Önce temelleri öğrenmeniz gerekir. İlk yürüyüşlerinizi düz alanlarda yapın. Hatta varsa kros kayağı parkurları bu iş için kusursuzdur. Diğer taraftan günün ilk yürüyüşlerini yapıyorsanız ezilmemiş, bol karla karşılaşacağınızı da bilmelisiniz. Sürekli yağış varsa, dönüşte yorgunlukla beraber yeni kar yığınları da işinizi zorlaştıracaktır. Karı düzleştirmek için daha yavaş yürümeniz ve ayaklarınızı normalden daha yükseğe kaldırmanız gerekecek. İyi haber: Bu harika bir egzersiz olacak!

Etiği öğrenin

Snowshoeing yaparken kayakçıların bölgelerine girmek durumunda kalırsınzı. Yolu kayakçılarla paylaşıyorsanız yol daima onların hakkıdır. Bunun sebebi durmaları veya yoldan çekilmeleri bir yürüyüşçüye göre daha zor olmasıdır. Yol için riske ve tartışmaya girmeyin. Buna değmez!

Tırmanış ve inişten kaçınmayın

Kendinizden daha ileri düzeyde yürüyüşçülerle hareket ederken tepelere çıkmak kaçınılmazdır. Haliyle tepelerden inmek de! Yorucu oldukları kadar iyi birer egzersiz olan iniş ve çıkışı yapmak için çok da karmaşık olmayan teknikleri öğrenmelisiniz. İniş sırasında dizlerinizi bükün, batonlarınızı önünüzde tutun. Öne yuvarlanmamak için vücut ağırlığınızı arkaya vermeye gayret edin. Önce topuklarınızı, ardından baş parmağınızı yere basarak yürüyün ki dengeyi sağlamış olun. Yokuş çıkarken buzlu bölümler işi daha da zorlaştırır. “Kick stepping” adı verilen teknikle yürüyerek geriye kaymadan güvenli bir şekilde tırmanabilirsiniz. Yani ayakkabınızın önüyle karı mecaz değil, gerçek anlamıyla tekmeleyip kramponlarını karın içine sokun! Sonrası biraz terletici…

Düşmeyi ve dönmeyi kıvırın

Karlı doğada düşmek herkes için kaçınılmazdır. Düştükten sonra ayağa kalkmak için en kolay yol öne doğru yuvarlanmak ve bir diz üzerinde yarı diz çöker pozisyona gelmektir. Sonrasında iki ayak üstünde dikilirken kollarınızle kendinizi sabitleyip harekete geçin. Dönüş yapmak kimi zaman dert olabilir. Yeterli alan varsa bir daire çizecek şekilde daire çizerek dönüşü yapabilirsiniz. Bazen bunu yapmak için yeterli alan bulamayabilirsiniz. Bu durumda kar ayakkabınızı ters yöne yöne yerleştirin ve gitmek istediğiniz yöne çevirmeye bakın.