Mobilemenu
Profile

Kara ile Denizi Buluşturan 5 Harika Hiking Rotası

Kalalau Rotası  Hawai, ABD

Mesafe: 11 mil

Süre: 2 gün

Dünyadaki en güzel ama en tehlikeli rotalarından biriyle başlayalım. Ke'e Plajı'ndan, Kauai'nin muhteşem Nâpalı Kıyısı boyunca uzanan ve yolun dik uçurumda durduğu Kalalau Plajı'nda sona eren bu rota toplamda beş tane vadiyi geçiyor. Yol biraz çetrefilli olsa da sonunda vardığınız noktadaki manzara her şeye değiyor.

"Crawler's Ledge" olarak adlandırılan tehlikeli bölümlerde iyi kavrama özelliklerine sahip ayakkabılara ihtiyacınız olacak. Yol boyunca, dev şelale, tatlı kamp noktaları ve kimselerin bilmediği küçük sahillere de rastlayabilirsiniz. Kısacası deniz ile karanın en kıymetli buluşma noktalarından bazılarında dolaşmaya hazır olun.

Not: Bu rotada yola çıkmadan önce Hawaii Kara ve Doğal Kaynaklar Departmanı’ından izin almak zorunda olduğunuzu hatırlatalım.

West Coast Rotası, Kanada

Mesafe: 47 mil

Süre: 1 hafta

Bir renk cümbüşünü andıran doğası ile dikkat çeken West Coast Rotası, Port Renfrew'den başlayıp kuzeyde Bamfield'a doğru uzanıyor. Dünyanın en epik rotalarından biri olarak görülen West Coast rotasında dünyanın en büyük ağaçlarından bazılarını görebilir, nehirleri ve dereleri geçip, devasa kayaların arasında (yaklaşık 30 metre boyutunda!) dolaşabilirsiniz.

Ilıman yağmur ormanlarının içinde ayılar, kurtlar, sinekkuşları okyanusta ise gri balinalar ve orkalar mevcut. Fakat korkmayın, vahşi kara hayvanları rotanın bulunduğu bölgeye pek yanaşmıyor. Rotanın sonunda denizi gördüğünüzde ise tüm çabanıza değen bir mutluluk sizi bekliyor.

Skye Yolu, Inner Hebrides, İskoçya

Mesafe: 79 mil

Süre: 1 hafta

İskoçya doğal güzellikleri, kırsalları ve şatoları ile kendine has bir ülke. Ve bu güzelliklerin büyük kısmına canlı şahit olabileceğiniz bir hiking rotasına da sahip.

Skye Yolu’nda gözünüze çarpan ilk şey kırmızı renkli koyunlar olacak. Bölgedeki harika yürüyüş rotalarını güvenle geçmek için ise eski usul yardımcılara ihtiyacınız olacak: Harita ve pusula.

Güneyden kuzeye doğru, beyaz kum plajları boyunca, İskoçya’nın en epik dağlık bölgesinde turlarken terk edilmiş ıssız köylere ya da el değmemiş şelalelere rastlayacaksınız.

Turba bataklıkları ise en dikkatli olmanız gereken nokta. Siz en iyisi bölgeye yolunuz düşerse yerel bir rehbere danışın ve dünyanın en keyifli rotalarından birinin tadını güvenliğinizi sağlama aldıktan sonra çıkarın.

Otter Rotası, Güney Afrika

Mesafe: 27 Mil

Süre: 5 Gün

Güney Afrika'daki en eski ve resmi hiking rotası ile devam edelim.

Otter rotası, Fırtına Nehri ağzından Doğa Vadisi’ne doğru, Tsitsikamma Milli Parkı kıyılarına kadar uzanıyor. Beş gün boyunca sürecek maceranızda şelaleler, tatlı su havuzları ve kristal berraklığında dereler size eşlik edecek.

Yoğun orman boyunca ilerledikçe, kır çiçeğine ve sayısız mantar çeşidine rastlayacaksınız. Ama mantarlara pek yaklaşmamanızı tavsiye ederiz. Zira çoğu zehirli. Rotanın sonunda varacağınız plajda ise sizi yunuslar bekleyecek. Manzaranın tadını daha iyi çıkarmak için yanınızda bir dürbün getirmeyi unutmayın.

Büyük Okyanus  Rotası, Avustralya

Mesafe: 65 mil

Süre: 8 gün

Melbourne'un batısından start alan Büyük Okyanus Rotası, Apollon Körfezi ve Glenample Homestead’i geçip kumlu plajlarda son buluyor.

Avustralya’nın iklimiyle de, doğasıyla da, canlılarıyla da bu 8 günlük mesafede tanışmanız mümkün. Koalalar, kangurular, balinalar… Hepsi pakette mevcut. Ha bir de elbette peri penguenleri. Dünyada sadece Avustralya’da görebileceğiniz bu özel tür sizde bir keşif ruhu da yaratabilir.

Parkur boyunca konaklayabileceğiniz tam yedi tane kamp alanı var. Kamp alanında eko-localarda kalabilir, yeni insanlarla tanışabilir, onardan tavsiyeler alabilir ve belki de bizim bile araştırdığımızda bulamadığımız yeni şeylere tanık olabilirsiniz.