Mobilemenu
Profile

Karadan En Uzak 5 Ada

Helena Adası

Helena, Güney Atlantik Okyanusunda, Rio de Janeiro'nun 4.000 kilometre doğusunda bulunan bir volkanik ada. Ada Güney Amerika’da bulunmasına rağmen halen Birleşik Krallık'a bağlı durumda.

2016 nüfus sayımı raporuna bakılırsa, bu adada toplam 4.534 kişi ikamet ediyor. Napolyon’un bir zamanlar İngilizler tarafından esir alınarak getirildiği ada bu hikayesiyle de biliniyor.

Her yıl 30.000’den fazla turistin ziyaret ettiği adada İngilz hükümeti 250 milyon dolar harcayarak havaalanı yaptı ve uçaklar getirdi. Turistlerin getirisiyse elbette daha fazla oldu.

Pitcairn Adası

Güney Pasifik Okyanusu’nda bulunan Pitcairn Adası dünyadaki en izole adalardan biridir. Sadece 45 kişilik bir nüfusa sahip olan ada Tahiti’nin 2170 kilometre gündeydoğusunda bulunuyor. 1767'de İngiliz deniz subayı Philip Carteret'in keşfettiği Pitcairn Adası, adını ise burayı ilk gören miço “Pitcairn”den alıyor.

Adada hava yolu yok ve oraya ulaşmanın tek yolu tekneler. Başkenti Adamstown olan ülke aslında bu başkentten ibaret. Ada sakinleri ekonomik olarak ise balıkçılık ve çiftçilik ile geçiniyor. 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine giren adada yalnızca 8:00 - 13:00 ve 17:00 - 19.00 arası elektrik kullanılıyor. Onun dışında ise elektrik verilmiyor. Zira adada yaşayan son elektrikçi 70 yaşlarında ve artık bu işlerle uğraşmak istemediği için ada halkı da “aman bir arıza çıkmasın” diyerek tasarrufa gitmiş.

Kilda Adası

Kilda sadece uzak bir ada değil, aynı zamanda dünyanın en tehlikeli adalarından biri olarak da kabul ediliyor. Ada, Atlantik Okyanusu'nun 64 kilometrem batısında yer almaktadır. Bu adada sadece 150 kişi yaşıyor ve nüfus asla artmıyor. Ek olarak, Kilda'da yaşayan kuş sayısı insanlardan çok daha fazla ve insanlar kimi zaman bu kuşları avlayarak besleniyorlar.

Birleşik Krallık’a bağlı olan adada kimi zaman sert okyanus dalgaları nedeniyle can ve mal kaybı yaşanmış. Balıkçılığın da zamanla azalması ile ada nüfusu sürekli azalmaya başladı. 1986 yılında UNESCO, Kilda'yı İskoçya'daki ilk Dünya Mirası olarak ilan etmişti ama ada bugünlerde yaşama elverişsiz koşulları ve izoleliği ile daha çok anılır oldu.

Tristan da Cunha Adası

Tristan da Cunha, Güney Atlantik Okyanusu'nda bulunan tek yerleşim yeridir. Tristan da Cunha'ya en yakın yerleşim bölgesi 2,400 kilometre uzakta bulunuyor. Adada hiçbir havalimanı yok ve oraya ulaşmanın tek yolu tekne ya da gemiler. Dünyanın en ücra yerindeki ada unvanını taşıyan Tristan de Cunha, aynı zamanda dünyanın ulaşılması en zor yeri olarak da biliniyor. Adada mobil hiçbir servis olmadığı için cep telefonu da kullanılamıyor.

1506 yılında Portekizli Amiral Tristao da Cunha tarafından keşfedilen adada sosyal tesis olarak 1 okul, 1 hastane, 1 postahane, 1 müze, 1 pastane, 1 yüzme havuzu var. 240 kişilik nüfusa sahip Tristan de Cunha’nın geçim kaynakları ise tarım ve balıkçılık.

Bouvet Adası

Norveç’e bağlı olan Bouvet Adası Atlas Okyanusu’nun güneyinde bulunuyor.

İlk olarak 1739 yılında Fransız Jean-Baptiste Charles Bouvet de Lozier tarafından keşfedilen ada Ümit Burnu'nun 2,400 kilometre güneybatısında, Antarktika anakarasının ise yaklaşık 1,600 kilometre kuzeyinde yer alır.

49 kilometrekare olan adada ara sıra oraya uğrayan Norveçli bilim adamları dışında kimse yaşamıyor. İki bilim merkezinin olduğu adaya herhangi bir hava ya da deniz seferi de düzenlenmiyor. 1977'de Norveçliler tarafından bir otomatik meteoroloji istasyonu kurulan ada uzaklığının yanı sıra insan eli değen en ıssız ada olarak da biliniyor.