Mobilemenu
Profile

Karanlıkta Koşacaklar İçin 7 Öneri

Koşu Öncesi Yemek

Karanlık saatlerde hava gün ortasına göre daha soğuktur. Bu da vücudunuzun kendini ısıtması için daha çok kalori harcamasını beraberinde getirir. Akşamüstü koşusu öncesi glikojen seviyenizi yukarı çekecek bir öğleden sonra hafif atıştırmalığı yapmalısınız. Çoğu sporcu öğleden yemeğinden akşam yemeğine kadar bir şey yemeyebilir. Yarı yolda eliniz böğrünüzde kalmasın istiyorsanız kuruyemişlerden bir ara öğünü atlamayın.

En İyi Yol, Aydınlık Yoldur

Hava artık geç aydınlanıyor ve erken kararıyor. Bu yüzden kış aylarında karanlıkta yapacağınız koşuları iyi aydınlatılmış yollarda yapmalısınız. Hem siz önünüzü görürsünüz, hem de diğer koşucular ve araçlar tarafından görülürsünüz. Karanlıkta başınıza gelebilecek tehlikelere karşı mahalle sakinlerinin tercih ettiği koşu parkurlarından da sapmamaya özen gösterin.

Kendinizi Aydınlatın

Aydınlık bir yolda olsanız bile karanlık köşeler olabilir. Bu yüzden bir baş feneri kullanmanız gerekiyor. Önünüzü iyi aydınlatacak ve karşıdan gelenler tarafından rahatça görünmenizi sağlayan beyaz bir ışığı şapkanıza, şapkanız yoksa göğsünüzün hizasına iliştirin. Arkanızda da bisikletçilerin kullandığı kırmızı bir çakar ışık işinize yarar. Işıklar için yanınıza yedek pil almayı unutmayın.Yansıtıcı yelek giyerek, görünürlüğünüzü biraz daha artırabilirsiniz.

Parkur Seçimi

Aydınlık saatlerde koştuğunuz parkur, karanlık zamanlar için uygun olmayabilir. Örneğin 10 kilometre koşarken 5 kilometre gidiş-dönüş yapmak, yorgunluk ve sakatlık durumlarında karanlıkta daha büyük sıkıntı çıkarır. Böyle zamanlarda eve daha çabuk dönebilmek için bir veya iki kilometrelik rotalar belirleyip tur atmayı tercih edin. Acil durumlarda eve çabucak ulaşabilirsiniz.

Müziksiz Koşuverin

Tamam, koşarken temponuza uygun şarkıları kulaklıktan dinlemek vazgeçilmeziniz ama havanın karanlık, görüşün az olduğu kış döneminde bu keyfinizden feragat etmelisiniz. Arkanızdan gelen koşucuların, bisikletlilerin veya arabaların seslerini duymanız karanlıkta işinize yarayacağından kulaklarınızı kapatmamalısınız.

Trafiğe Karşı Koşun

Sabah 8’e kadar hava aydınlamayabiliyor; akşamüstü de 5’te karanlık çökebiliyor. Üstelik bu saatler işe gidiş-gelişin en yoğun olduğu saatler. Bu saat dilimlerinde koşuyorsanız ve araç trafiğine açık bir rotadaysanız araçların geldiği yöne doğru koşun. Belki farlar biraz gözünüzü alabilir ama kendinizi korumanız için bu çok daha verimli bir seçenek. Farların etkisini azaltmak için gözlük veya kep takabilirsiniz.

Koşu Sonrası Yemek

Sabah koşusu yapıyorsanız, evinize döndüğünüzde süt ve süt ürünlerinin ağırlıklı olduğu protein bazlı bir kahvaltıya oturun. Akşam yemeğinden önce koştuysanız yağsız etlerden oluşan bir yemeği mideye indirin. Yemekte birkaç bardak su içmeyi unutmayın. Ağır bir yemek yerseniz, koşudan sonrası uykunuzun kaçmasına sebep olabilirsiniz. Bu da vücudunuzun toparlanma süresini uzatır.