Mobilemenu
Profile

Karaya Vuran En Meşhur 5 Gemi

Suyun üzerinde bütün ihtişamıyla seyreden gemilerin büyüleyici bir tarafı olduğunu kabul etmeliyiz. Yoksa o koca demir yığınlarını izlemekten kendimizi  alamamamızı başka nasıl açıklayabiliriz ki? Seyir halindeki gemilerin dışında, bir de su altına batmış ya da karaya oturup kalmış gemi enkazları var tabii. Birleşmiş Milletler, şu an dünyada yaklaşık üç milyon gemi enkazı olduğunu tahmin ediyor. Gemilerin enkaz haline gelmesi, bazen bir kaza bazen de planlı bir eylem sonucu olabiliyor. Ama kabul edelim, hangi nedenle olursa olsun bir geminin sonunun öyle olması hepimizi az ya da çok duygulandırıyor.

İşte bu enkazların en ünlü olanlarından beş tanesini listeledik.

American Star - Fuerteventura, Kanarya Adaları

Listenin bir numarasını, 18 Ocak 1994’te seyir esnasında şiddetli bir fırtınayla karşılaşan American Star (Amerikan Yıldızı)’a tahsis edelim. Fırtına nedeniyle Kanarya Adaları’ndaki Playa de Garcey sahiline çekilmek zorunda kalınan ve orada bırakılan geminin akıbeti, maalesef hiç de iyi olmadı. Koca gemi bir yıl içerisinde önce ikiye bölündü, sonra da arka parçasını okyanusa kurban verdi. 2007’ye gelindiğinde durumu daha da beter bir hal aldı ve iskele tarafına doğru iyice çöktü. Bu çöküşün ardından kalan kısımları da yavaşça suyun altına gömülmeye başladı ve birkaç sene içerisinde tamamen suya battı.

Dimitrios - Gytheio, Yunanistan

Yunanistan’a uzanalım. 67 metrelik küçük bir yük gemisi olan Dimitrios, 1950 yılında inşa edilmişti. 965 tonluk yük kapasitesiyle yaklaşık otuz yıl boyunca görevini başarıyla icra eden gemi, 23 Aralık 1981 tarihinde Gytheio yakınlarındaki Valtaki plajında karaya oturdu. O günden sonra da, ne yazık ki, terk edilip çürümeye mahkum bırakıldı. Halen su üzerinde olan gemi, bölgeye gelen turistler için ilginç bir cazibe merkezi. 

SS Robert Cornydon – Albert Gölü, Uganda

Afrika’da yolcu ve yük feribotu olarak hizmet veren bu gemi, 1930 yılında tamamlanmıştı. Gemi, o yıllarda İngilizler tarafından oluşturulan Mısır, Doğu Afrika ve Güney Afrika’daki demiryolu, buharlı nehir ve göl gemilerinden oluşan ulaşım ağı planının bir parçası olarak düşünülmüştü. 1962 yılında bir kısmı batınca hizmet vermeyi kesti ve takvimler anca 2012 yılının başlarını göstermeye başladığında, enkazı parça parça sudan çıkarılmaya karar verildi. Şu an bile geminin arka tarafının henüz yerinden oynatılmadığı ve bu kısımların su üzerinde görülebilir vaziyette olduğu belirtiliyor.

The Panagiotis - Zakintos, Yunanistan

Yine Yunanistan’dayız. Zakintos Adası'nın bembeyaz kumlara sahip şirin koylarından birinde, her sene binlerce turist çeken bir gemi enkazı yer alıyor. The Panagiotis adındaki bu geminin 1937 yılında İskoçya’da üretildiği biliniyor. Geminin karaya vurma nedeni hakkında anlatılan hikayeler ise sigara kaçakçılığıyla alakalı. Söylentilere göre, 1980 yılında gemide kaçak sigara olduğu ihbarını alan Yunan Deniz Kuvvetleri geminin peşine düşmüş ve geminin sonu da şu an bulunduğu yer olmuş.

MV Plassey - Inisheer, Aran Adaları, İrlanda

Listemizi İrlanda’da bitirelim. Buharlı bir balıkçı gemisi olan MV Plassey, 1940 yılının sonlarında denize indirilmişti. Gemi, 8 Mart 1960’ta Galway Körfezi’ne doğru açılmıştı ki çok şiddetli bir fırtınaya maruz kaldı ve Finnis Kayalıkları’na oturdu. Hasarın az olduğu düşünülüyordu, fakat aksilikler MV Plassey’in yakasından düşmemişti. Birkaç hafta sonra da başka bir fırtınayla karşılaşan gemi, doğruca kıyıya sürüklendi. Ve maalesef bu ikinci fırtına geminin sonunu getirmiş oldu.