Mobilemenu
Profile

Karda Bisiklete Binmek İsteyenler İçin 7 Tavsiye

Koşulları analiz et

İşe ya da okula bisikletle gidiyorsanız veya yine iş ya da okul nedeniyle sabahları bisiklete binebiliyorsanız kış aylarında buzlu yollarla karşılaşmanız kaçınılmazdır. Yapmanız gereken güzergahınızdaki yol durumunu öğrenmeye çalışmak. Bunu bisiklet gruplarından, forumlarından ve bisiklete binen arkadaşlarınızdan öğrenmeye bakın. Gerekirse alternatif güzergahlar bulun. Tabii bir de gizli buzlanma tehlikesine karşı uyanık olun. Öğlen vaktinde bisiklete binme ayrıcalığı olan şanslı azınlıktaysanız, hiç durmayın, günün en sıcak saatlerini değerlendirin.

Ana yollardan ayrılma

Bisiklete binmek için favori rotalarınız olabilir ama kar ve buz söz konusuysa oralara uğramak için sıcak günleri beklemek daha doğrudur. Belediyeler ve kara yolları ekipleri yollar kar ve buzla kaplandığında öncelikle ana yolları temizlemeye ve tuzlamaya bakar. Ara sokaklar biraz kaderine terk edilir Bu yüzden sevdiğiniz rotaları değil, temizlenmiş yolları değerlendirin. Ana arterlerden ara sokaklara gireceğiniz zaman da karşılaşacağınız zorlu koşullara karşı da hazırlıklı olun.

Oluklara dikkat et

Tuzlanan ve trafik sayesinde buzu ve karı eriyen yollar da güllük gülistanlık değil. Kar ve buz, erise de yok olmuyor; yolun kenarlarındaki oluklara da toplanıp, tekrar donabiliyor. Bu yüzden yolun en kenarından gitmek yerine trafiğin bir parçası olup kendinizi bir araba gibi konumlandırmalısınız. Ama bu da yetmez. Rögar kapakları, yol çizgileri, yaya geçitleri gibi metal ve boyalı alanlar soğuk ve ıslak kış aylarında daha kaygandır. Üzerlerinden geçmemeye bakın; geçiyorsanız da azami dikkat gösterin.

Dönüşlerde temkinli davran

Hava soğuk ama yol kuru. Sen öyle san! Kimi zaman henüz güneş almadığı için erimeyen, gölgelerde kalan alanlarda küçük yamalar halinde buzlu alanlar olabilir. Özellikle dönüş yaparken bunları fark etmezseniz yere yapışmanız kaçınılmazdır. Hattınızı erkenden seçin, frenlerinizi erkenden yapın, kuru bir rota almaya çalışın. Biraz yavaş dönmek, yere yapışmaktan daha hızlıdır!

Yeniliklere açık ol

Ağırlık merkezini düşürmek için selenizi çok değil, 5 milimetre kadar indirebilirsiniz. Hem daha iyi bir kontrol sağlarsanız, hem de ayağınızı yere koymak gerektiğinde daha hızlı hareket edersiniz. Bisikletin yere tutunabilmesi için her zamankinden daha geniş lastikleri tercih edebilirsiniz. Sürtünmeyi artıracak şekilde, bisikletinize tırtıklı yüzeye sahip lastikler de takabilirsiniz. Ciddi derecede kayganlık söz konusuysa çivili lastikleri bile deneyebilirsiniz. Belki de yol bisikletinizi evde bir yere kaldırıp bir dağ bisikleti ya da cyclo-cross bisikleti kullanmaya başlamanın vakti bile gelmiş olabilir!

Kaymaya karşı doğru frenaj yap

Ani bir şekilde fren yapmanız gerektiğini ağırlığınızı ön tekerleğin üzerine vermeye çalışın; ön tekerleğin yol tutuşu daha fazladır. Bisikletiniz buzda kayıyorsa arka fren pedalına hafifçe dokunun ve sakin bir şekilde pedal çevirmeye bakın. Sertçe fren yaparsanız, yere yapışmanız kaçınılmazdır. İcabında bir ayağınız yere koyup, hafifçe arka freni kullanmaya bakın. O anlarda ön freni düşünmeyin bile!

Evde kal!

Kulağa kötü bir uyarı gibi geliyor ama bunu biz söylemiyoruz. Mikrofonlarımız Team Sky’ın performans danışmanı Shane Sutton’da: “Bisiklete binemiyorum diye kıvranır ve o dönemde kilo alacağım diye endişelenip kendinizi buzlu yollara atarsanız, düşebilir ve pelvisinizi kırabilirsiniz. Oyun biter, aylarca bisiklete binemezsiniz. Bu yüzden arzunuzu kontrol altında tutun. Birkaç hafta bisiklete binmeyip evde kondisyon bisikleti ya da home trainer’lerle idare etmeye bakın. Unutmayın, bahar mutlaka gelecek!”