Mobilemenu
Profile

Karda Çadırsız Hayat

Kar Mağarası

İlk iş uygun bir yamaç bulmak. Uygunluğun tanımı rüzgarı doğrudan almayan, yeteri kadar birikmiş (en az 1,5 metre), çığ düşme tehlikesi altında olmayan bir yamaç. Kar mağarası, karda konaklamanın en konforlu yoludur. İçerideki üç kişinin yayacağı ısıyla, dışarıdaki hava sıcaklığıyla inanılmaz bir farkı olur. Çadırdakiler en fazla 5 derecelik bir avantaj sağlarken, kar mağarasındakiler 15, 20 dereceye kadar daha sıcak bir mekanın içinde keyif çatarlar. Belki çadır kurmaktan daha zahmetlidir ama sonrasındaki konfor için buna değer! Bir kar küreğiyle T şeklinde bir tünel kazarsınız, T’nin iki yana giden bölümlerini genişletirsiniz. Varsa iki kişi çalışmak en iyisidir. Bir kişi kürekle içerideki karları delip geçer, diğeri bunları tahliye ederken aynı zamanda acil durumlar için tetikte bulunur. Kar mağarasının duvarları en az 40 santimetre olmalı. Rüzgarın mağaranın kapısına doğru kar yığını yapacak şekilde esmemesine dikkat etmeli. Yoksa ya sabaha kadar kapının önünü açmaya çalışırsınız ya da bahara kadar içeride oturup karların erimesini beklersiniz!

Kar Tümülüsü

Kar mağarası yapmak için uygun bir yamaç bulamamış, fazla yumuşak kara denk gelmiş olabilir ya da tek başınıza gözünüz yememiş olabilir. Olsu, siz de kar tümülüsü yaparsınız! Bunun için yanınızdaki sırt çantalarını ve koyabileceğiniz bütün eşyanızı alt alta, üst üste bir şekilde yığın. Ardından bu yığının üzerine kürekle kar atmaya başlayın. Bir süre sonra karın donması için bekleyin. Karı ezip sıkılaştırın. Bu sayede daha iyi donacaktır. Yarım saat iyi bir süredir. Bu şekilde en az iki ya da üç kat çıkın! Yaklaşık bir metre yüksekliğe ulaşınca sertleşmesi için bu sefer en az bir saat bekleyin. Ardından 60 santimetre civarında boyu olan sopa, baton, kayak benzeri ince uzun “değnekleri” kar yığınınıza yukarından aşağıya doğru saplayın. Sonrasında içerideki çanta ve malzemeleri dışarı çıkaracak, bir ısı kaynağıyla (su kaynatabilirsiniz) yukarıdan soktuğunuz değneklerin ucu içeriden görünecek kadar karı eriteceksiniz. Böylece içeride en azından uyuyabileceğiniz kadar bir “delik” yaratmış olursunuz. İyi uykular!

Bivaklama

Mağara, siper, mezar yani karda konaklayacak bir yer yapma imkanı olmayan ya da bunları yapmaya değmeyecek kadar kısa süreli konaklamalar için en iyisi bivaklamadır. Planlı ve plansız olarak yapılır. Planlı bivaklamada, kampçı yanında uyku tulumuyla birlikte içine gireceği bivak torbasını yanında taşır. Ama doğrusunu söylemek gerekirse sıkıntılı bir gece geçireceğiniz kesindir! Üşümenin dışında tulum ve bivak torbası içinde terleyerek hipotermiye tutulmak da cabası. Plansız bivaklama ise daha da konforsuzdur. Ortada kabak gibi kalınmayacak bir delik bulunur ve uyumadan gece atlatılmaya çalışılır. Yani ortada kamp falan yoktur! Aman diyelim…

İglo

Karda kamp yapmanın belki de en konforlu mekanı Iglo’lardır. Inuit’lerin bu geleneksek buz/kar evini yapmak biraz uğraş gerektiriyor belki ama atmosferi ve rahatlığı buna değiyor. İlk iş sert bir kar bulmak ve burayı biraz kazarak tabanı aşağıya çekmek. Yumuşak kar varsa bile hem kazıyla hem de çeşitli yöntemlerle bunu sıkılaştırıp, sertleştirmek de mümkün. Ardından en az 15, en fazla 30 santimetre genişliğinde kar küpleri oluşturup bunları tuğla gibi kullanmak gerekiyor. Bu bloklar kar testeresi yardımıyla hazırlanır; taşırken dağılmamaları gerekir. Zemine yakın olanların daha geniş, yukarıdakilerin biraz daha ufak olması da şart. Spiral şeklinde aşağıdan yukarı da yükselen blokların birbirine destek olması, iglo’nun çökmemesi için şart. Tavanı kapatacak bloklar içeriden yerleştirilir. Bloklar arasındaki boşlukların içeriden ve dışarıdan karla kapatılması da ısı kaybı ve iglo’nun çökmemesi için önemi büyük. Sakın unutmayın!

Kar Siperi/Mezarı/Hendeği

Fazlasıyla kalın kar yığılmış bir arazideyseniz bir hendek kazıp kendinize gecelemek için bir mekan yaratabilirsiniz. İçinde uyuyabileceğiniz, öncesinde de oturabileceğiniz, hatta yemeğinizi pişirebileceğiniz kadar alan olacak şekilde bir hendek kazın. Hendeğin üstünü civardan toplayacağınız dalları bir araya getirerek örtün, üzerini de karla kaplayın. Bu sizin damınız olacak, başınıza kar yağmasını engelleyecek. Havalandırma deliği yapmayı da unutmayın.