Mobilemenu
Profile

Karda Kamp Yapacaklar İçin 7 Hayati Öneri

Esaslı giyinin

Karlı ortamda yürüyüş yaparken vücudunuz normalden de ısınır; karda yürümek daha çok efor harcatır. Peki ya durunca ne olacak? Terleyeceksiniz ve ardından üşüyeceksiniz. Bu durumdan en az hasarla çıkabilmek için yürürken nefes alan tipte polar tercih edin. Ayrıca polyester termal iç çamaşırı giyin. “Yok arkadaş, ben doğal ürün kullanırım” diye inat ediyorsanız bari merinos yünü ve yün-elyaf karışımlarını seçin. Boynunuza saracağınız bir eşarp veya boyunluk da vücut ısınızı dengelemeye yardımcı olur. Su geçirmez ve nefes alabilen bir ceket, polyester çorap (organikçiler için yine merinos!), su geçirmez botlar, polyester eldiven ve eldiven astarları kullanın.

Sıkı zeminde çadır

Her yer karla kaplı ve siz çadırı kuracaksınız. Yumuşak karla örülü bir zemine çadırınızı kurarsanız zemini yırtma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden çadırı kuracağınız yerdeki karı iyice ezmeye, sıkılaştırmaya ve dümdüz hale getirmeye bakın. Kayaklarınız ya da kar ayakkabılarınız yoksa bu işlem biraz uzun sürebilir ama değecektir. Igloo veya kar mağarası yapmayı biliyorsanız hemen kolları sıvayın. Çadırdan çok daha verimli olacaklardır.

Kar mağarası yapmanın 9 adımı burada!

Çadırda güneşe evet!

Yaz ve bahar kamplarında en güzel manzaralara karşı uyanmak ve güneşten kaçmak için gölgelik, tenha köşeleri seçersiniz değil mi? İşler bu sefer biraz değişik. Güneş zaten geç doğacak ve emin olun o saatlerde derin dondurucuya dönmüş çadırınızı ilk saniyesinden bile ısıtmasını isteyeceksiniz. Güneşin doğacağı yönü tespit edip çadırınızı öyle kurun. Yine bölgedeki hakim rüzgarlardan etkilenmeyecek şekilde korunaklı noktalar tercih etmelisiniz. Tabii üzerinize kar yığınları düşmeyecek noktalar bulmayı da unutmayın.

Uyku tulumuna da yatak…

Soğuk zeminde yatarken tulumun altındaki iki katman, üstteki bir katmandan çok daha değerli olabilir! Beden, önce uyurken ısı kaybeder ki karlı kaplı doğada bunu istemezsiniz. Bunun için kaliteli bir mat taşımaya gayret edin. Üstelik bununla da yetinmeyin. Tabii iki mat birden taşıyıp bunları uyku tulumuyla karın hemen üzerindeki çadır zemine serebilirsiniz ama ikincisi yoksa yanınızdaki dış katman giysilerinizi matla tulum arasına koyup soğuktan biraz olsun kaçınabilirsiniz.

Botlarla uyuyun

Hiçbir şey, ama gerçekten hiçbir şey sabah uyanıp buz tutmuş bir botu giymek kadar insanı üşütemez! Sabah hipotermisine hoş geldiniz! İsterseniz ayağınızdan çıkartmadan uyku tulumuna onlarla girin, isterseniz tulumunuz bir köşesini onlarla paylaşın ama o iki delikanlıyı çadırın içinde bile olsa sakın açıkta bırakmayın.

Su filtrelerini evde bırakın

Kimyasal filtrelerin soğukta çalışması normalden daha uzun sürer. Mekanik filtreler de soğukta çatlayabilir ve işlevsiz hale gelebilir. Kardan su elde etmek istiyorsanız tek yapmanız gereken kaynatma işlemidir. Buzulların, taze karların steril olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Kar taneleri genellikle üst atmosferde yüzen bakteri veya virüs barındıran çekirdeklenme yerleri oluşturabilir. Bu da insanı hasta etmeye yeter de artar bile!

Donmuş uyku tulumu, uyku tulumu değildir!

Kar kampınız bir hafta veya daha fazlasını kapsıyorsa uyku tulumunuzun bir yerden sonra buzdolabına dönüşmemesi için bir şeyler yapmanız gerekir. Vücudunuzdan gelen yoğunlaşma, sıcak havanın soğuk havayı karşıladığı uyku tulumunun üst katında donabilir. Bunun anlamı tulumunuzun donmuş gibi katılaşmasıdır. Engellemek için bazı kutup kaşiflerinin yaptığı gibi her gece uykudan önce uyku tulumunuza çekiçle vurabilirsiniz! Gün içinde de kar yağmadığı zamanlar tulumunuzu ters yüz edip çadırın üzerinde havalandırın. İşte size koyu renk tulum almak için bir neden daha: Daha çok güneş enerjisi çekecek ve çabucak kuruyacaktır!