Mobilemenu
Profile

Karşınızda Gerçek Örümcek Adam

Jyoti Raju, aslında hiç kimsenin tanımadığı bir adamdı. Çocukluğu bir Hint köyünde geçmiş, hayatının büyük bir kısmını çobanlıkla sürdürmüştü. Bu yıllarda, daha sonra ona büyük bir şöhret kazandıracak serbest tırmanış denemeleri yapmış ama bunun bir spor olduğundan bihaber şekilde hayatını sürdürmüştü.

Özel bir işi için Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’ye geldiğinde çok kalabalık bir giriş kapısı olan binanın içine çabuk ulaşmak için kapı yerine duvara tırmanmayı seçtiğinde ise adı ilk kez duyuldu. Her ne kadar bu girişimi gözaltı ile sonuçlansa da canlı canlı bu adamı düz bir duvara su içer gibi bir rahatlıkla tırmanırken gören insanlar bunu çevrelerine anlatmaya başlamış ve Raju’nun şöhreti kulaktan kulağa yayılmış.

Önce yerel bir kanal daha sonra ise yayılarak tüm Hindistan medyasında peşinden koşulan biri haline gelen Raju, en zorlu tırmanışlara zorlanmış ve sıfır güvenlikle yaptığı bu tırmanışlar inanılmaz ilgi görürken, diğer yandan da sırf reyting için bir insanın canını tehlikeye atan medya suçlanmıştı.

Raju ise zamanla 9 yaşından beri sahip olduğu yeteneğinin farkına vardı ve bu işi bir eğlence haline getirip kendi yolunu açtı. Kan emici gazetecilerin uzağında halka açık tırmanışlar yapan bu adam, parmak ısırtan yeteneği sayesinde Monkey King lakabını aldı. Bu ırkçı gibi görünen söylem aslında Raju’nun buluşu çünkü öğrendiği tüm teknikleri maymunları inceleyerek keşfettiğini ve bu hayvanlara çok saygı duyduğunu sıklıkla belirtiyor. Yine de ona en yakışan lakap kısa zaman önce bulundu: Hindistan’ın Örümcek Adam'ı.

Sadece kent içinde değil, dağlar, tepeler hatta kayalıklara bu inanılmaz doğal yeteneğiyle ve hiçbir ekipmana başvurmadan tırmanan Raju artık sadece Hindistan’da değil tüm dünyada tanınıyor. CNN, Euronews gibi uluslararası saygınlığı olan kanallar onu haber yapmak için Hindistan’a gidip tırmanışlarını kayda aldı.

Bu çekimlerde birkaç açıklama da yapan Raju hiçbir güvenlik ekipmanı kullanmadığından gururla bahsettikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü “Birçok kez kendimi yaraladım. Özellikle dizlerim ve sırtımda ciddi yara izlerim var. Ama ben bir Hintliyim ve acıyı çok severim. O yüzden güvenlik önlemi almadığım için hiç pişman değilim. Bu benim alametifarikam.”

27 yaşındaki Raju nasıl popüler olduğunu kendisi de pek anlamamış. “Sanırım asıl şovum Karnataka’da bir dağa yaptığım tırmanıştı. 20 yaşındaydım ve zorlu bir dağa karşı ilk tecrübemdi. İşin komiği kameraya çekildiğimin farkında değildim. Tırmanmaya başladım ve başardım. Akşam ise Hindistan’daki tüm televizyonlarda kendimi görünce epey şaşırdım. Ama hoşuma da gitti.”

 

Onu görmek ya da tanışmak için dünyanın dört bir yerinden akın eden hayranlarına bolca imza dağıtan ve bir taraftan da kendisi için özel hazırlanan tişörtlerin pazarlamasını yapan Raju’nun sosyal medyada da birçok fan club’ı var. “İnsanların benim için onca yol kat etmesi inanılmaz. Geçen ay bir Norveçli çiftle tanıştım. İşin kötüsü Norveç’in nerede olduğunu bile bilmiyorum. Sadece buraya çok uzak olduğunu anladım.”

Bu şöhret Raju’ya başka ülkelerin kapısını da açmış. Çin, Tayvan ve Filipinler’de özel tırmanışlar gerçekleştiren sporcu, en büyük hayalinin ise Dubai’de bulunan dünyanın en uzun binası unvanlı Burj Khalifa’ya tırmanmak olduğunu söylüyor.

“Burj Khalifa benim Everest’im. Oraya da Çıplak ellerim ve ayaklarımla tırmanınca “Tamam Raju, yapabileceğin her şeyi yaptın” diyeceğim. Bunu yapana kadar da asla yetinmeyeceğim.”

Raju henüz bu hayalini gerçekleştirebilmiş değil. Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti de Burj Khalifa’nın sahipleri de böyle bir riski göze alacak gibi görünmüyor. Ama bir gün bu adamı çıplak el ve ayağıyla kulenin camlarından birinde görürseniz şaşırmayan. Adı üstünde; Örümcek Adam işte!