Mobilemenu
Profile

Katil Balinalarla Dalış Yapan Adam

Hepimizin hayatta bazı tehlikeli tecrübeleri olmuştur. Korkularımızla kimi zaman istemesek de yüzleşmek zorunda kalmışızdır. Ama bu korkular içinde herhalde izlediğimiz filmlerin de etkisiyle köpek balıkları ya da katil balinalar olarak bilinen “orca”lar epey meşhurdur.

Fakat normal bir insanın en büyük korkuları arasında yer alan katil balinaları epey seven ve onlarla dalmayı hobi haline getiren bir adam da var. Adı: Andreas B. Heide.

Bir serbest dalgıç olan Andreas, bu işe ilk olarak denizaltı canlılarını keşfetmek için başlamış. Aynı zamanda deniz biyoloğu da olan ve ömrünü sualtı canlılarının araştırılmasına adayan Andreas, dünyanın dört bir yanında dalışlar yapmış ve gerçek tutkusunu keşfetmiş: Katil balinalar.

Birçok fotoğrafçı ve belgesel ekibiyle ortak projeler de yapan Andreas arkadaşlarından bu dalışları kayda almasını istemiş. Fakat gerçek anlamda hayatını tehlikeye atması, neredeyse hiç güvenlik önlemi almaması ve katil balinalarla “içgüdüsel bir ilişkisi” olduğunu söylemesi kafaları da doğal olarak karıştırmış.

“National Geographic de dahil olmak üzere birçok büyük belgesel kanalı ve medyası ile anlaşmak için kapılarını aşındırdım ama hiçbirisi tekliflerime geri dönmedi. Sanırım yaptığım şeyi biraz tehlikeli buldular.”

Buradaki “biraz” lafı elbette Andreas’ın düşüncesi zira ortada pek de küçümsenecek bir tehlike yok. Bugüne kadar insanlarla olan ilişkileri ne filmlere ne de gerçek hayata pek olumlu bir imaj olarak yansımayan katil balinalar ile bu kadar yakın arkadaş olması büyük ve bilimsel odaklı çalışan doğa sporları ilgililerini başta pek cezbetmemiş.

"Okyanustaki en büyük yırtıcı olan katil balinaların potansiyel tehlikesinin farkında olsam bile korktuğumdan daha da fazla heyecanlanıyorum. Bir kere suyun içindeyken, bu hayvanların suyun içinde ne kadar muhteşem olduklarını fark edip şaşırıyorum: nazik ama aynı anda çok güçlü, heybetliler. Onlardan korkmak yerine hayran olmayı tercih ettim, o yüzden yanlarında bu kadar rahatım. "

Evet, Andreas’ın katil balinalar ile gerçekten de sıra dışı bir ilişkisi var diyebiliriz. Bu tuhaf adamın en sevdiği canlılarla birlikte dalış yapmaktan en çok hoşlandığı yerlerin başında ise Norveç’in soğuk suları geliyor.

Her kış Norveç’i en az bir kez ziyaret eden Andreas buradaki balinaları yakalamanın çok zor olduğunu ve onlarla dalmanın ayrıcalık olduğunu söylüyor. Andreas, yılın sadece belli dönemlerinde ve çok kısa bir süreliğine görülebilecek bu balinalarla arasında özel bir ilişki olduğunu düşünüyor.

Balinalar üzerine birçok araştırma da yayınlayan Andreas bu kayıtları büyük bir belgesele çevirme niyetinde. Katil balinalar ile ilgili bugüne dek yapılan tüm belgesel ve filmlerde bu hayvanların “tehlikeli canlılar” olarak lanse edilmesini tersine çevirme amacında olduğunu söyleyen Andreas eğer istediği şeyi gerçekleştirirse “katil balinalara karşı tüm bakış açımızı” değiştireceğini de iddia ediyor.

Evet, Andreas böyle bir belgesel gerçekleştirirse katil balinalarla ilgili fikirlerimiz az da olsa değişir belki ama onlarla dalış yapacak kadar sevgi besleyecek noktaya gelmek yine de zor! O yüzden Andreas’ın tutkusuna saygı duymak ve seçtiği yolda kendisine başarılar dilemekten başka seçeneğimiz yok gibi görünüyor.