Mobilemenu
Profile

Kaya Tırmanışı İçin Türkiye’deki En İdeal 5 Bölge

Yüksek dozda adrenalin salgılatan, günün sonunda da dünyanın yeni kralı seçildiğiniz hissi uyandıran kaya tırmanışı için ülkemizde hiç de fena olmayan seçenekleriniz bulunuyor. Seviyenize göre rota seçimi yapabilmek ve uygun kamp alanları bulabileceğiniz bölgeleri tespit edebilmek bu spordaki gelişiminiz için oldukça büyük öneme sahip. O halde Türkiye’deki en ideal tırmanış alanlarını sunmaya başlayalım...   

Geyikbayırı (Antalya)

Yalnızca ülkemiz için değil Avrupa ve dünya tırmanış camiası için de oldukça büyük öneme sahip olan Geyikbayırı, dünyada kışın tırmanış yapılabilen sayılı noktadan biri. Antalya merkeze 26 kilometre mesafede bulunan Geyikbayırı köyündeki tırmanış bahçesi yemyeşil bir doğanın ortasında tırmanma fırsatı sunuyor. Sayısı bini aşkın rotası ile hangi seviyeden olursanız olun size harika bir tırmanış deneyimi yaşatacak olan Geyikbayırı, iklimsel ve coğrafi özellikleriyle mükemmel kamp alanlarına da sahip. Dünyanın pek çok farklı bölgesinden gelmiş tırmanışçılarla hemen her mevsim karşılaşabilir ve kendinizi tırmanış sporunun büyülü dünyasında bulabilirsiniz.     

Kaynaklar (İzmir)

İzmir’in Buca ilçesinde bulunan Kaynaklar köyüne çok yakın mesafede bulunan Kaynaklar Tırmanış Bahçesi, yılın neredeyse her döneminde tırmanılabilmesi yönüyle öne çıkan alanlardan. 1996 yılındaki keşfinden sonra hızla rağbet görmeye başlayan bahçede, her seviyeye uygun 200’den fazla rota bulabilirsiniz. Genelde nisan ayında olmak üzere her yıl ilkbahar aylarında düzenlenen Tırmanış Şenliği’ne katılma fırsatı bulabilirseniz çok eğleneceğinizi, biraz da yorulacağınızı garanti edebiliriz. Ulusal ve uluslararası katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği şenlik, gündüzleri tırmanış akşamları ise konserler ve sınırsız eğlenceye ev sahipliği yapıyor. Kamp yapmak için de güzel bir bölge olan Kaynaklar’da eşsiz Ege doğasıyla bütünleşebileceksiniz. Ayrıca, su kaynaklarının yakınlığı bölgeyi cazip kılan etkenlerden biri olarak öne çıkıyor.   

Ballıkayalar Kanyonu (Kocaeli)

İstanbul’da yaşayanların yakınlığı sebebiyle en çok ziyaret ettikleri tırmanış bölgesi olan Ballıkayalar Kanyonu, Gebze’ye 7 kilometrelik mesafede yer alıyor. Kamp yapmak için de uygun olan kanyonu, hafta sonları veya günübirlik faaliyetler için değerlendirebilirsiniz. 1970’lerden beri tırmanış yapılan kanyonda 100 civarı rota bulunuyor. Kanyon,  yine her seviyeden sporcuya tırmanış olanağı sunması yönüyle de ilgi çeken tırmanış bölgelerimizden.  

Aladağlar (Niğde)

Kayseri, Adana ve Niğde illerimizin kesiştiği noktada bulunan Aladağlar’ı tam karşısına geçip seyrettiğinizde büyüsüne kapılmamak imkansız. Türkiye’nin Alpleri olarak da anılan Aladağlar, pek çok zirvesi, çeşitli hayvan ve bitki türleriyle görülmeye değer bir yer. Bunun yanında kaya tırmanışı için de önemli fırsatlar sunan bölge, Türkiye’de kaya tırmanışının merkezlerinden birisi.  Çok geniş bir alana yayılan bölgede kaya tırmanışı yapmak için Demirkazık Köyü’ne yürüme mesafesindeki Cimbar Kanyonu’nu ziyaret etmeniz gerekiyor. Tırmanış eğitimleri için de kullanılan kanyonda hangi seviyeden olursanız olun dişinize göre kayalar bulacaksınız.  

Harmankaya Kanyonu (Bilecik)

Bilecik’teki Harman Köyü yakınlarında bulunan Harmankaya Kanyonu küçüklü büyüklü şelaleleriyle dört kilometrelik uzunluğa sahip. Tırmanış açısından yeni sayılabilecek bir geçmişi bulunan bölgede kamp yapmak için düz alanlar ve temiz su kaynakları bulabilirsiniz. Kısa sürede yerli ve yabancı tırmanışçıların ilgisini çekmeyi başaran kanyon; konumu, güçlü kaya yapısı ve tırmanış adına sunduğu diğer avantajlarla gelişimini sürdürüyor.