Mobilemenu
Profile

Kaya Tırmanışına Yeni Başlayanlara 10 Öneri

Zehrini seç!

Kaya tırmanışında ilk günlerinizdeyseniz yapmanız gereken ilk şey hangi türde takılacağınızı belirlemek olmalı. Bir ip ortağıyla duvarla mesafenizi ayarlamak üzere çalışın. Ortağınız yoksa otomatik bağlantı ayarlayıcıları da kullanabilirsiniz. Yükseklikten korkuyorsanız fazla yukarı zorlamayın ya da bouldering çalışın. Önceden oluşturulmuş rotaları kullanmak da ilk günler için iyi bir seçenek.

Uygun ekipman

Doğru araç gereci seçerseniz tırmanacağınız duvarı daha iyi tanırsınız. Örneğin uygun ayakkabıları edinmelisiniz. Yumuşak tırmanma ayakkabılarıyla duvar hakkında daha iyi fikir sahibi olursunuz. Bütçe olarak açılmak istemiyorsanız kiralama şansınız bile var. Bu seçenek halatlar, tebeşir torbaları, çanta gibi ekipmanlar için de geçerli.

İpleri Tanı

Kaya tırmanışı, bouldering ya da dağcılık yapacaksanız ipleri tanımanız gerekiyor. Sonra isterseniz serbest stil takılırsınız. Bunun için temel bağlamaları ve düğümleri öğrenip “bir bilen”le antrenman yapın. Bol bol pratik yaparsanız, bir gün bir kaya duvarına tırmanırken sakız çiğner gibi düğüm attığınızı göreceksiniz!

Rotanı Belirle

Kaya tırmanışı rotaları zorluklarına göre derecelendirilir. Bu dünyaya yeni giren bir vatandaşın yapması gereken başlangıç seviyesindeki rotaları yoklamak olmalı. Örneğin 5.5 veya 5.6 zorluk derecesine sahip rotalar gayet uygun. Bilmeyenler için not: Zorluk derecesi, 5’in yanına gelen sayıyla ifade edilir. Yani acemiyseniz 5.12’lik bir duvara tırmanmak istemezsiniz! Bırakın o işi Chris Sharma yapsın!

Göbeği Çalıştır

Tırmanış yaparken vücudun üst kısmının daha çok çalıştığına inanılır. Kollar, eller, omuzlar, göğüs en çok yorulan, bütün bedeni yukarılara taşıyan kaslar olarak bilinir. Bu bir bakıma doğru ama eksik. Jimnastik, yoga ve pilates yapmak tırmanışçının “gövde” gücünü doğrudan etkileyerek onun daha rahat tırmanmasını sağlar.

Kolları Düz Tut

Önce şu soruya yanıt verin: Marketten aldığınız yiyecekleri taşırken kollarınız hangi pozisyondadır? Düz dururlar, değil mi? Eşyalarınızı kollarınızı bükerek taşırsanız çok daha fazla yorulursunuz. Tırmanışta da kollarınızdan daha çok verim almak istiyorsanız onları bükmeden, düz bir şekilde kullanmaya bakın. Kollarınızı uzatın, parmaklarınızla bir yere tutunun, kendinizi çekerken bacaklarınızla da itin.

Tırmanışı Planla

Bir duvarı gözünüze kestirdiniz, “Ben buraya çıkarım arkadaş!” dediniz. Bunun en pratik yolu biraz ev ödevi yapmaktan geçer. Şöyle ki, tırmanış öncesinde el hareketlerinin sırasını, nereleri tutup, nerelerde kendinizi yukarı çekeceğinizi ezberlerseniz çok daha rahat hareket edersiniz. Bu, çok büyük bir beceri olarak kabul edilir ve tırmanma sanatının parçalarından birisidir. Deneyim kazanana kadar daha önce tırmananların tebeşir ve ayakkabı izlerinden ipuçları yakalamaya bakabilirsiniz.

Jargona Hakim Ol

İlk seferlerde tek başına olmayı düşünmüyorsun değil mi? Aslında sonrasında da olmasan iyi olur ama tırmanışçılar zamanla tek başlarına hareket etmeyi tercih edebiliyor. Acemilik dönemlerinde iyi bir ortağının olması hem bir şeyler öğrenmek hem de güvenlik açısından çok önemli. Ortakla kurulacak pratik ve düzgün bir iletişim de işleri kolaylaştıracak. Bu yüzden tırmanış jargonun temel taşlarını ve kısa ifadelerini öğrenmeye bak.

Güvenli Sıçrama Yap

Tırmanışı yaptınız, kayanızı alt ettiniz ve küçük zirvenize çıktınız. Bravo! Haydi, şimdi aşağıya inin! Tabii bir helikopter kiralamadıysanız! İnmek, çıkmaktan daha korkutucudur ama tüm güvenlik önlemlerini alırsanız bundan keyif alacağınız garanti. Bunun için ilk olarak bağlantılarınızı ayarlayın, kollarınızı düzleştirin, ayaklarınızı duvara karşı ayarlayın, kollarınızla gitmeye bakın. Önce ayaklar aşağıya inecek. Bu güvenli “sıçrama” ile sanki aşağıya doğru tırmanır gibi hareket edeceksiniz.

Açık Havaya Gitmeden Önce Hazırlan

Indoor tırmanış, yani kapalı mekanda, önceden hazırlanmış rotalar barındıran suni duvarlarda tırmanmak açık havada yapılandan tamamen farklıdır. Ama bir yandan da çok eğitici ve güvenlidir. O güveni hissettiğinizde kendinizi geliştirmek adına çok daha cesur hamleler yaparsınız. Yanlışlarınız hem suni engeller hem de eğitmenler tarafından anında yüzünüze çarpılır. Engellerin değiştirilmesiyle farklı zorluklarda rotalar yapabilmek de cabası.