Mobilemenu
Profile

Kaya Tırmanışının En Büyük 5 Duvarı

Trango Kuleleri

Saruman’ın iki kulesini unutun; karşınızdakiler onlardan çok daha korkutucu! Himalayalar’daki ikiliye, Büyük Trango Kulesi ve İsimsiz Kule deniyor. Pakistan’daki bu devler için zorluk derecesi 10 olarak belirlenmiş. Yani çıkış biraz zor! Pakistan zaten 40 yıldır karışık bir bölge; üzerine 1300 metrelik bu kulelerin dik yamaçları gelince, kaya tırmanışçıları için işler iyice zorlaşıyor. En ünlü rota, elbette Eternal Flame. 1989’da Alman dağcı Wolfgang Gullich, Kurt Albert ve Hartmut Munchenbach üçlüsü tarafından serbest tırmanışla açılan rota, tırmanış tarihine geçen bir başarı öyküsü olarak kabul ediliyor.

Troll Wall

İskandinav mitolojisini biliyorsanız “trollleri” de duymuşsunuzdur. Günümüz gençliğinin fantastik edebiyat ve sinemadan duyduğu bu devler, gündüzleri dışarıda kalırsa taşa dönüşürdü. İşte, herhalde onlardan bir tanesi güneşe yakalandı ve Norveç’teki bu epik kaya duvarı oluştu! Troll Wall, Avrupa’nın en dik kaya yüzeyi olarak kabul ediliyor. Andasnes ve Molde yakınlarındaki Romsdalen vadisinde, Trolltindene; yani Troll Peaks’in bir parçası. 1100 metrelik Troll Wall, base jumb’ın babası Carl Boenish’in de hayatını kaybettiği yer. Kısacası bu dev gerçekten tehlikeli! İlk olarak 1965’te Norveçli bir ekip tarafından tırmanılan kayada birçok farklı rota bulunuyor. Norveçli Rotası, Fransız Rotası, Arch Wall, İsveçli Rotası, Rimmond Rotası ve Raspberry Dream en önemli rotalar olarak öne çıkıyor.

Le Petit Dru

Fransız Alpleri’ndeki Mont Blanc masifinin içinde yer alan The Aiguille du Dru’nun içindeki bu 850 metrelik kaya duvarı birçok farklı rotaya sahip. Tırmanış zaten zor; ancak burada başka sıkıntılar da söz konusu. Örneğin; Chamonix vadisinde bulunan yardım noktaları, Le Petit Dru’ya oldukça uzak kalıyor - tatata! Sözün özü, bir kere tırmanmaya başladığınızda yalnızsınız demektir. Buradaki en sevilen rotaların başında gelen Bonatti Pilar’daysa başka bir sıkıntı var. Yaklaşık 10 yıl önce oluşan kaya kayması işleri zorlaştırdı; üstelik buna da devam ediyor. Hala yukarıdan kayaların düştüğü görülebiliyor!

Tsaranoro

Madagaskar’ı animasyon harikası sinema filminden bilirsiniz. Yemyeşil, farklı flora ve faunaya sahip; eğlenceli, cennet gibi bir yer… Tabii, bunu Tsaranoro’ya tırmanmış isimlere söylediğinizde, sizi adanın bir zamanlar koptuğu Afrika kıtasına kadar kovalayabilirler! 400 metrelik kaya duvarına çıkış oldukça zahmetli. Tsaranoro Dağı için en klasik benzetme, kaya tırmanışının kutsal mekanı Yosemite’si olduğuna dair (Bu arada listede El Capitan niye yok diye düşünmeyin; onu başka bir listede anlatmıştık).1990’ların başından itibaren sıklıkla ziyaret edilmeye başlanan Tsaranoro’da birçok farklı parkur bulunsa da, Tough Enough’un yeri başka. Hat, dünyanın en zor ve en dik rotalarından biri olarak öne çıkmış durumda. Kısacası; Madagaskar’da cennet olduğu gibi cehennem de var!

Ulvetanna

Sıradan bir insanın Antartika’ya pek yolu düşmez. Bu ıssız kıtaya gitmek için ya araştırmacı olmak gerekir, ya da kafayı dünyanın en zorlu tırmanışlarından birini yapmakla bozmuş olmak! Yüksekliği 1750 metreyi bulan Queen Maud Land’daki Ulvetanna, güzel olduğu kadar tırmanışçılara sıkıntı yaratmasıyla da meşhur devasa bir kaya duvarı. Bembeyaz dünyanın içinde parmak kaldıran Ulvetanna’da eksi 25 derecede tırmanmak o kadar zor ki, 2013 yılında Leo Houlding ve saz arkadaşlarının kuzey doğu sırtından yaptıkları tırmanış kameralar tarafından takip edilerek dağcılık dünyası filmografisine girdi. Kısacası Ulvetanna ile tırmanışçılar arasındaki ilişkiyi aşk-nefret ilişkisi olarak nitelendirmek mümkün.