Mobilemenu
Profile

Kayak Antrenmanları

Sezon boyunca sık sık ve yüksek performansta kayak yapmak istiyorsanız kara adım atmadan önce kayak yaparken kullanacağınız kasları ve bölgeleri güçlendirmek yararınıza olur. Örneğin kalça kaslarınız güçlü değilse dengenizi kaybetmenin daha kolay olacağını bilmelisiniz. Kalça kaslarınızla birlikte bacak kasları da vücudun rotasyonu sağlar, baskıyı ve diz eklemlerine binen yükleri azaltır, içe ve dışa dönüşlerin kolay yapılmasının yolunu açar, ileri seviyede dizlerden yaylanmayı geliştirir. Tüm bu kasları çalıştırmak için dört aşamalı egzersiz programını uygulamanız yeterli…

Lunge: Kalça kaslarını güçlendiren bu harekette sol diz ve ayak aynı eksende, sağ diz yeri görecek şekilde olmalı. Omuzlarınızı geriye doğru yaslayın; dizi 90 derecelik açıyla bükerek kalçaları indirip kaldırın. 12’şerden üç set tekrar edin.

Lateral Jump: Yana sıçrama olarak da adlandırılan bu hareketle kalçaların dış bölümü güçlenir, çeviklik artar. Oturur pozisyonda, ayaklar bitişik bir şekilde yana sıçrayın, beklemeden ilk yerinize geri dönün. 10 tekrardan üç set tekrar edin.

Duvarda Squat: Bir duvar bulun ve sırtınızı yaslayın. Ayaklarınızı biraz öne koyarak düz durun. Yavaşça dizler 90 derece kırılmış hale gelecek şekilde duvardan aşağıya kayın. Kalçanızı ve sırtınızı olabildiğince duvara bastırın. 15 ile 30 saniye arası bekleyin. Hareketi dört kez tekrar edin.