Mobilemenu
Profile

Kayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Yeni aldığınız kayağınızla normalde yaptığınızdan daha az hız yapıyorsanız şaşırmayın. Zira kayakların yapımında taş strüktür uygulanıyor. Bu işlem sırasında teflon tabanda, bizler göremesek bile, mikroskopla bakıldığında fark edilen tüyler oluşur. Bu arkadaşlar da kayakla kar arasındaki sürtünmeyi olumsuz etkiler, kayağı yavaşlatır. Kayakla ne kadar kayılırsa kayağın hızı o kadar artar. Tüyler yavaş yavaş yok olurlar ama bu sefer de yeni bir sorun çıkar. Çizikler! Merak etmeyin onları da yok edeceğiz!

İyi bir kayak almak için iyi bir miktar para ödemiş olmanız gerekir. Aynı şeyi bakım ve onarım için de yapmalısınız. Örneğin Türkiye’de p-tex denen yakarak damlatılan dolgu çubuklarıyla tamir yapan “ucuzcu” arkadaşlar vardır. Onlara sakın kanmayın. Zira kayağı zedeleyerek, iyice yavaşlatmaları kaçınılmaz. En iyi yöntem tabancayla ısıtılıp kullanılan toz dolgu ya da çubuk malzemeleridir. Bu malzemeler özel bir aletle kaynatılıp rulo halinde dolgu olarak tabana uygulanır. Alt yüzeyi düzlemek için %100’lük garantiyi sadece taş zımpara makinesi ve bunun ustası verebilir. Bant zımpara makinesiyle %99’luk düzleme yapabilirsiniz.

Kayağın çelikleri de özel ilgi istiyor; pas tutmuş bir kayak istemezsiniz değil mi? Makineli sistemle garantili bir bakım yaptırabilirsiniz. Kayağın güzel kayabilmesi için belli aralıklarla da vakslanması şart. Ne kadar sık vakslarsanız, kayağınızın performansı o kadar artar. Likit amatör vaksla bu işlemi evinizde bile yapabilirsiniz. Sürdüğünüz vaksın plastik tarafından emilmeyen bölümünü bronz ya da plastik bir fırçayla alın. Kayacağınız yerin derecesine göre vaks kullanmayı unutmayın. Çok soğuk havalar için mavi, soğuklar için kırmızı, daha ılık havalar için sarıyı tercih edin. Pişman olmazsınız!