Mobilemenu
Profile

Kayak Disiplinleri

Alp Disiplini, adı üstünde ağırlıklı olarak Alpler’de yapılan inişli ve engelli yarışları kapsar. Ayak parmakları ve topuk kayağa sıkıca tutunur. Kendi içinde slalom, büyük slalom, iniş, süper büyük slalom, kombine adıyla beş ayrı resmi dalı barındırıyor. Kuzey Disiplini ise ağırlıkla düz yol ve çıkış içeren dayanıklılık temelli yarışları içerir. Topuklar serbesttir, sadece ayakuçları kayağa tutunur; böylece kayakçının dizleri dönüşlerde neredeyse kara değer. Kayaklı koşu, kuzey kombine, biatlon, kayakla atlama ve telemark Kuzey Disiplini yarışlarıdır.

Tabii kayma şekilleri bunlarla sınırlı değil! Standart kayaklardan daha geniş tek bir kayak üzerine iki ayağın sabitlendiği monoski özellikle sert pistlerde ve engebeli zeminlerde kullanılıyor. Pist dışında, dağlarda, bembeyaz örtüde ayak basılmamış noktalarda kaymak isteyen ustaların kayışlarına freeride; kayakçıların hep birlikte tepeler, çukurlar ve sert virajlar barındıran pistte kaymasına boardercross; özel engel ve çeşitli eğimlerin bulunduğu pistte tümseklerin üzerinden atlayarak akrobatik figürler yapılmasına freestyle adı veriliyor.

Slalom: Dönemeçli bir parkurda üzerinde flamaların bulunduğu kapıların arasından geçilerek yapılır. Parkuru önce bitirmek kadar kapılarda hata yapmamak da esastır. Kapıyı ıskalayan yarışçı ceza puanı alır. Erkekler 55 -75, kadınlar 45-60 adet kapıdan geçmek durumundadır.

Büyük Slalom: Pistteki kapıların arasındaki mesafe slalom yarışlarında olanlardan daha uzundur. Kayaklar da süper büyük slalom ve iniş kayaklarından kısa, slalom kayaklarından uzun tutulur. Kapı sayıları slalom yarışlarına göre daha azdır ama pistteki yükseklik farkı daha fazladır.

İniş: Tamamen sürate dayalı bir kayak yarışıdır. En hızlı ve en riskli kayış stili olarak da kabul görür. 2,5 ile 5 kilometre arasında değişen uzunluklardaki pistlerde yapılır. Pistin başlangıç ve bitiş noktalarındaki yükseklik farklı erkeklerde 750-1000 metre, kadınlarda 400-700 metre arasında değişir.

Süper Büyük Slalom: “Super-G” de denen bu disiplinde slalom tekniğinden ziyade iniş disiplinindeki hız ön planda olur. Kapı aralıklarının geniş olması sayesinde yarışlar alabildiğine hızlı yapılır. Yükseklik farkları erkekler için 500-900 metre, kadınlar için 500-700 arasıdır.

Kombine: Yarışçıların aynı gün içinde bir iniş, iki de slalom yarışında yaptığı derecelerin toplanmasıyla oluşan bir disiplin.

Kayaklı Koşu: Düz ve eğimi fazla olmasa da inişlerin ve çıkışların olduğu arazilerde yapılan kayak yarışları. Erkekler 10, 15, 30, 50 kilometrelik; kadınlar 5, 10, 20 kilometrelik kategorilerde yarışıyor. Nerede kadın erkek eşitliği?

Biatlon: Kayaklı koşuya bir de tüfekle ateş etmenin eklendiği, eski zamanların askeri disiplinini anımsatan bir stil. Kadınlar 5 ile 30 kilometre, erkekler 10 ile 50 kilometre arasında farklı mesafelerde yarışır.

Kayakla Atlama: Alabildiğine dik bir rampadan kayarak hız alıp havalanmayı ve en uzak noktaya kadar tabir yerindeyse uçup yumuşak bir şekilde inmeyi hedefleyen sporudur. Rampa yüksekliğine bağlı olarak 70 ve 90 metre olarak iki ayrı kategorisi vardır. Düşmeyi en az isteyeceğiniz disiplinin bu olduğuna emin olabilirsiniz!

Kuzey Kombine: Bir gün 60-70 metrelik rampadan kayakla atlama, bir gün 15 kilometrelik parkurda kayaklı koşunun yapılmasıyla oluşur. Bir insanın üzerine bu kadar gidilmez ki!