Mobilemenu
Profile

Kayak Sırasında GoPro Kullanma Rehberi

POV (birinci şahıstan görüş) çekimlerinin tartışmasız kralı olan bir kamera elinizde. Peki şimdi ne yapacaksınız? 

GoPro hakkında yapılacak bir eleştiri varsa, o da cihazın küçük boyutunun tersine karmaşık olan yapısı. Tabii bütün bu ayarların var olmasının sebebi işinizi zorlaştırmak değil, hepsinin bir amacı var.

 İşte bu amaçların her birini Washington’daki GoPro ve kayak ustaları Ralph Backstorm ve Tyler Ceccanti anlatıyor…

 

YERLEŞİM

Gidon Tutacağı:

Eğer bir kayakçıysanız, zaten kamerayı yerleştirebileceğiniz harika bir yeriniz var. Gidon tutacağını kayak sopanızın sepet tarafına yerleştirin, ve atlamadan önce kamerayı vücudunuzun arka kısmını ortalayacak şekilde çevirin.

Kasket Tutacağı:

Kasket tutacağı klasik POV çekimleri için. İnsanlara tepelerde yaşadığınız heyecan dolu anları birebir aktarmak istiyorsanız, kasket tutacağının yerini hiçbir şey tutamaz. 

Göğüs Tutacağı:

Göğüs tutacağı, doğrudan bayır aşağısını, kayakları ve elleri gösterdiği için özellikle kayakçılar için ideal. Birinci gözden kayak tecrübesini aktarmak için birebir.

Üçayak:

Eğer Snowboard yapıyorsanız, kamerayı tutturacağınız bir batonunuz olmadığı için başka bir çözüm bulmalısınız. Bu noktada çözüm üçayak. Kamera için gayet güzel bir uzatma opsiyonu sunduğu gibi, yere sabitlemek için de kullanabilirsiniz.

VİDEO ÖZELLİKLERİ

Bir anda bütün video seçeneklerini anlamaya çalışmak kafa karıştırıcı olabilir, fakat birkaç temel prensibi öğrendikten sonra karar vermeniz çok daha kolay olacaktır. Her çekim özelliğine dair iki tane önemli sayı var, bunlar çözünürlük ve saniyedeki kare hızı (frame per second). Çözünürlük herhangi bir anda ekranda kaç pikseli kaydettiğiniz demektir. 

 ●      720p = 720 x 1280 piksel: HD standardına dahil en düşük çözünürlük.

●      1080 p = 1920 x1280 piksel: en çok kullanılan HD çözünürlüğü.

●      1440 p = 1920 x1440 piksel: 1080 p çözünürlüğün daha uzun versiyonu.

●      2.7 B = 2704 x 1520 piksel: Yüksek derecede kaliteli HD çekim.

●      4 B = 3840 x 2160 piksel : Üst düzey kalitede HD. Standart olarak var olan en büyük değer.

Kare hızı (frames per second ya da fps), kameranın saniyede kaç tane sabit görüntü yakaladığını ifade eder.

 ●      24 fps = Geleneksel film ve video kayıtları için standart değer.

●      48 fps = Yakalanan standart kare sayısının iki katı.

●      120 fps = Yakalanan standart kare sayısının beş katı.

Videoda ayarlarını hangi durumlarda ne şekilde kullanmanız gerektiğini ise aşağıda bulabilirsiniz:

●       720 p ve 120 fps: Bütün yavaşlatılmış görüntüler bu özellikle çekilir. Bu özellik, HD kalitesini koruyarak aynı zamanda videoyu yavaşlatabilme opsiyonunu veriyor.

●       1440 p ve 48 fps: Her türlü ihtiyaca uygun özellik bu olabilir. Çekilmiş görüntüleri yarı hızına kadar düşürebilir ve videoda yatay olarak kesim yapabilirsiniz.

●       2.7 B ve 24 fps: Gerçekle eş zamanlı oynatırken muhteşem yüksek çözünürlüklü video kalitesi sağlar. Bu çözünürlükle kayıt alırken 2.7 b çözünürlüğünde video yapabilir, yahut 1080 p çözünürlüğüne videoyu düşürerek, fazla pikselleri videoda kesimler yapmak veya görüntüyü stabilleştirmek için kullanabilirsiniz.

●       4 B ve 24 fps: Gelecekte HD için kayıt için standart değer bu olacak. Şu anda, çekim yapmadan önce bu yüksek kaliteli özelliklere ihtiyaç olup olmadığından emin olun, çünkü 4b çözünürlüğünde videolar çok fazla alan kapladıkları gibi, kayıtlarınızı düzenlerken bilgisayarınızı yavaşlatabilir.

Çözünürlük: Fotoğraf çekimi için de istediğiniz çözünürlüğü seçebilirsiniz ancak en ideali 12MP geniş açı özelliğini kullanmanız olacaktır. Kameranın en yüksek çözünürlüğü olan bu ayarla fotoğraf çekerken GoPro’nun bütün özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

ÇEKİM MODLARI

Burst: 3 saniyede 30 fotoğraf.  Siz ya da arkadaşlarınız, fark etmez, aksiyona başlamadan hemen önce bu özelliği kullanın. Tepeden atlarken, heyecanın zirvesindeki anları yakalamak için en iyi seçenek.

 Interval: Her yarım saniyede bir  fotoğraf. En çılgın anlarınızı yakalamak istiyorsanız kesinlikle bunu seçin.

 Time Lapse: Her 5 saniyede bir fotoğraf. Eğer güneşin doğuşunu, hareketlenen bulutları, fırtınada katman katman biriken karları yakalamak istiyorsanız en iyi dostunuz: time-lapse video. Kamerayı sabit bir yere yerleştirin ve bu özelliği açın.

TEKNİK TAVSİYELER

Piller

Eğer GoPro’yu gün içinde bolca kullanacaksanız tek bir pil size yetmeyecektir. Tavsiyemiz yanınızda 3 adet tam dolu pil bulundurmanız. Ayrıca yedek pillerinizi sıcak tutmak için mutlaka vücudunuzun yakınında taşıyın.

 Micro SD hafıza Kartları

Tek pil yeterli olmayabilir ancak tek bir hafıza kartı dışarıda büyük ihtimalle işinizi görecektir. Eğer gün içinde kartınızı değiştirmek zorunda kalacaksanız, bunu dışarıda yapmayın. Kayıtlarınızla dolu bir kartı düşürüp karlar arasında bulmaya çalışmak bir hayli zor olabilir!

 Nem filtreleri

Kameranızın kasasının içinde çekim sırasında biriken neme müdahale edilmezse lensleri buğulandırır. Buna karşı önlem almak için nem filtrelerini kullanmalısınız. Daha az bulanık görüntü = daha fazla beğeni!

DİĞER TAVSİYELER

GoPro Uygulaması

Hero2’den beri GoPro’nun başına gelen en iyi şey bu! GoPro’yu WiFi üstünden akıllı telefonunuza bağlayarak, kameranın bütün özelliklerini ayarlayabilir, ön izleme yapabilir, kaydı başlatıp/durdurabilir ve hatta kaydınızı internette paylaşmak için doğrudan telefonunuza aktarabilirsiniz.

Mobil Paylaşım

Kar sezonunun en iyi günlerinden birini geçirdiniz ve bunu kanıtlamak için hemen paylaşmak istiyorsunuz. Bunu eve dönmeyi beklemeden dışarıdayken de yapabilirsiniz. GoPro uygulamasını kullanarak kaydınızı alıp doğrudan Facebook, Instagram, Vine ya da internette kimi kıskandıracaksanız oraya atabilirsiniz.

Umuyoruz bu kadarı dağlarda kış keyfini çıkarırken gurur duyacağınız videolar çekmeniz için yeterli olmuştur… 

 

 

Kaynak: http://blog.rei.com/snowsports/use-gopro-slopes/