Mobilemenu
Profile

Kayak Tatilinde İstenmeyen 10 Tip

24 saat kayak insanı

Bu arkadaşların tek bir isteği vardır: Kaymak. Haksızlar mı? Değiller. Ama siz bu tatilde kaymaktan başka bir şeyler yapmayı düşünürken böyle bir arkadaşınızla kayak oteline geldiyseniz can sıkıcı anlar sizi bekliyor demektir. Güneş doğmadan kalkarlar, alelacele kahvaltı ederler, yukarı çıkan ilk liftte yerlerini alırlar ve güneş batıp pistler kapanana kadar duraksız kayarlar. Doğruya doğru, ona ayak uydurursanız yılın kalan 360 gününde size yetecek kadar kayarsınız. Yok, herkes kendi tatiline dümen kırarsa akşam odanın ışığını yakmanızdan gürültü yapmanıza dek her türlü detay kavga çıkartır.

Tembel teneke

Aslında onun burada bir işi yok. Bunu o da biliyor ama bir şekilde peşinize takılıp tatilinizin ortağı oldu. “Anca beraber, kanca beraber” mottosuna sıkı sıkıya sarıldıklarından her şeyi birlikte yapmanızı isterler. Öncelikle zaten geç kalkarlar, kahvaltıyı uzattıkça uzatırlar. Kahve keyifleri bitince, dışarının soğukluğunu bahane edip otel lobisinde amaçsızca dolanmaya başlarlar. Sonrası öğle yemeği, terasta sahlep yudumlamaca, kayarken düşenlere gülmece, kokteyl zamanı ve akşam yemeği… Kayak yapmaya vakit kalmadı ama neyse ki birkaç gün daha buradasınız!

Parti kuşu

Bunlar da geç kalkarlar, çünkü geç yatarlar. 24 Saat Kayak İnsanı kör karanlıkta uyanırken bunlar ancak yatağa girerler. Oteldeki veya civardaki partileri bulmuşlar, kayak tatili için gelenlerle partilemişlerdir. Uyanmaları öğleni bulur, ayılmaları öğleden sonrayı. Belki bir, iki saat sizinle kayak yapma fırsatı yaratabilirler ama tam ısındıklarında hava karır, pistler kapanır. Siz yorgun argın uyumaya çalışırken onlar yeni bir partiye gitmek için hazırlanırlar. Tepede yanan ışık, sıkılan parfümler, sürekli değiştirilen kıyafetler ve en kötüsü: “Hey dostum, kalk, partiye gidiyoruz!”

İkoncan

Magazin basınının en sevdiği dönem kuşkusuz yaz mevsimi. Sosyetenin genç kızlarının bitmek bilmeyen güneşlenmeleri foto muhabirleri için hiç yoktan haber üretimi sağlıyor. İşte o kızlar ya da onlar gibi olmak isteyenler kış mevsiminde bronzlaşmak için kayak merkezlerine gelirler. Pistte en fazla bir kere kayarlar, tekrardan yukarı çıkmaya üşenirler ve asıl amaçları doğrultusunda planlarını uygulamaya başlarlar. Kardan yansıyan güneş ışınlarıyla en azından yüzlerini bir güzel bronzlaştırıp kente döndüklerinde arkadaşlarına caka satarlar. Tabii siz de bu bronzlaşma sırasında onun yardımcısı olarak kayak pistini ancak uzaktan görebilirsiniz.

Dünyadan habersiz

Belki merak ettiğinden, belki sizi sevdiğinden, belki de öğrenmek istediğinden kayak tatiliniz için sizinle gelişmiştir. Tabii ki yardımcı olmalısınız. Kayakları ya da snowboard’u üzerinde nasıl duracak, batonlarını nasıl kullanacak, nasıl hızlanmalı, nasıl durmalı, pistte neler yapmalı ve yapmamalı hepsini size soran bu arkadaşınıza kibar davranıp tecrübenizi paylaşmalısınız. Vakit kalır da birkaç tur kayabilirseniz şükredin!

Kayıp aranıyor!

Sorun onda değil, sizde! Çünkü bu arkadaşınız neyle meşgul olsa başını belaya sokar ve size sıkıntı verir. Örneğin tatilde sörfle karşı adaya gitmek ister, sonrasında Sahil Güvenlik tarafından kurtarılır. Buna rağmen onunla kayak tatiline çıktıysanız onun pisti beğenmeyin, ormanlık alanda, çok daha dik yamaçlarda, kimsenin bilmediği yokuşlarda kaymak isteyeceğini ve bir şekilde çuvallayacağını bilmeliydiniz. Gününüz onu aramakla, bulduktan sonra depresyonuyla uğraşmaktan geçip kayak yapmaya vakit bulamayınca belki bir sonraki tatilinizi ondan habersiz planlarsınız.

Flörtöz

Bütün gün şunları duymaya hazır olun: “Şu çocuğu gördün mü?”, “Abi kızın güzelliğine bak ya!”, “Orada oturan sarışınla akşam barda buluşuyoruz”, “Uzun boylu çocuk yarın bana snowboard öğretecek, ondan sonra da…” Evet bunları duymak için değil kaymaya geldiniz ama yol arkadaşı olarak flört meraklısı bir arkadaşınızı seçtiniz. Ümit edin de ilk flörtüyle birkaç günlük de olsa aşk yaşasın da sizi yalnız bıraksın.

Muhafazakar

O kadar sıkıcı ve tutucudurlar ki kaybolma meraklısı arkadaşınızı mumla arayabilirsiniz. Kayaklarınızın temizliğinden bağlamalarınızın güvenliğine, pistteki en uygun karların araştırılmasından liftlerin mekanizmasının bakımına kadar her türlü detaya takılır, TSE garantisi ararlar. Elbette en güvenli pist dışında kaymazlar, sizi de kaydırmazlar. İyi kayakçılar ve snowboardcular birkaç yüz metre ötedeki doğal pistte fink atarken sizi babaannenizle kayıyormuş gibi kayarsınız. Günler de geçmek bilmez.

Kavgacı

Her şey onlar için sorun kaynağıdır. Telesiyejde kalabalık mı var, otel yönetiminin kapısına koşarlar. Pistlerde yeterli kar mı yok, hemen müdürün önüne çıkarlar. Kayarken sağına soluna fazla dikkat etmeyen bir tip mi görürler, önce jandarmayı ararlar onlar gelenle kadar da yakasına yapışırlar. Yılda üç beş gün kayak yapma fırsatınız da bu arkadaşınız kavgalarını ayırmak, karşı tarafı davacı olmaması için ikna etmek, hatta kimi zaman yumruk yemek için harcarsınız. Yarattığı sinir de cabası!

Sevgili

Acı ama gerçek! Gerçek bir kayak meraklısıysanız kayak tatilinize sevgilinizle çıkmamalısınız. Bunun tek şartı sevgilinizin de sizin kadar kayak meraklısı olmasıdır yoksa başınıza sadece ve sadece şunlar gelecek: İlk gün el ele telesiyejle yukarı çıkacak, sevgilinize birkaç taktik verecek ve sonra birlikte kayacaksınız. O yorulduğunda, siz pestiliniz çıkana kadar kaymaya devam edeceksiniz. İkinci gün, o yorgunluktan şikayet edip kaymak istemeyince yalnız başınıza zirveye çıkacak ve yine pestiliniz çıkana kadar kayacaksınız. Otele döndüğünüzde onu sıkıntıdan patlamış (kayak merkezleri, kaymayanlar için dünyadaki sıkıntı cehennemidir!) halde bulacaksınız. Günün kalanı onun moralini düzeltmekle geçecek. Üçüncü gün akşamki çabanız sonuç vermiş olacak ve iki gözünüzün çiçeği yine sizinle kaymak için liftlerdeki yerini alacak. Ama talihsizlik bu ya (aslında motivasyonsuzluk) mutlaka bir kaza yaşanacak ve sevgiliniz yaralanacak (aslınca pek ciddi bir şey yok ama neyse!). Bu noktada siz kaymaya devam ederseniz aşkınız sona erecek, yok birlikte otel lobisinde sıkılmaya başlarsanız aklınızdan kayak yapmak yerine burada şömineyi seyrediyorum düşüncesiyle beyninizi yiyeceksiniz. Dördüncü gün, son günün parasını yakmayı göze alıp otelden kaçarcasına ayrılacaksınız. Bu yüzden sizin kadar iyi bir kayakçı değilse sevgilinizle kayak tatiline çıkmayıverin!