Mobilemenu
Profile

Kayak Tatilinde Yanınızda İsteyeceğiniz 5 Tip

Çevreyi Bilenler

Kaymak istediğinizde çok fazla “açılamazsınız”. Pistler bellidir, hava koşulları sınırlayıcıdır, olanaklar ortadadır. Ama gerçekten kayak yapmak için gittiğiniz dağın tadını tam olarak çıkartmak istiyorsanız yöreyi iyi bilen bir arkadaşınız varsa ona iyi davranmalısınız! Bu arkadaş size herkesin cesaret edemediği yamaçlara giden yolları gösterebilir, üstelik buralardan güvenli iniş için nelere dikkat etmeniz gerektiğini de bir bir anlatır. Bakir alanlarda kaymanın tadını iyi bilen bu “gusto” sahibi kayakçı sayesinde emin olun kalabalık pistleri hiçbir zaman özlemezsiniz!

Yol Yordam Ustaları

En iyi kar nerede, hangi otel ne kadara skipass veriyor, pistlerin özellikleri neler, hangi dönemde hangi dağ kaymak için daha güzel ve daha yüzlerce soruya yanıt arıyorsanız Google’a değil, bunların hepsini bilen bir arkadaşa ihtiyacınız var. Otellerdeki görevlileri tanıyan, pistlerde çalışanlarla arasını iyi tutan, hatta yörenin yerel yetkilileriyle bile arası iyi olan o arkadaş sayesinde çok daha fazla kayar, kar tatilinizin tadını birkaç kat fazlasıyla çıkarırsınız.

Kayak Eğitmeni

Herkes bir şekilde kaymayı öğrenebilir. Bunu bazen bir otelde görev alan öğretmenden öğrenirsiniz, bazen de bir arkadaşınızdan ya da anne babanızdan. İyi bir kayak öğretmeniyle arkadaşlık etme şansı bulursanız kaçırmayın ama kendisi kayak sezonunda meşgul olacağından size daha çok teorik yardımlarda bulunabilir. Ama arkadaşınızın arasında ya da ailenizde çok iyi kayak veya snowboard yapan birisi varsa onunla sık sık kar tatili yapmaya bakın. Kayaklarınızın açısından, en iyi dönüş tekniklerine, bağlamları kullanmaktan, gerektiğinde nasıl düşüleceğine dair birçok detayı onunla kayarak öğrenirsiniz.

Her An Kaymaya Hazır Olanlar

Aralık ayı geldi mi onlar yerinde duramamaya başlarlar. Her hafta sonu arabalarına atlayıp kaymaya gitmek için fırsat kollarlar. Yakıt parasını paylaşacak arkadaş arayıp dururlar ya da uzaklardaki pistler için uygun dönemli otel ve uçak bileti kovalamayı çok iyi bilirler. İyi oda arkadaşı olurlar, kaymaya odaklanırlar ama bir yandan da abartmadan eğlenmeyi de iyi bilirler. Böyle bir arkadaşın olursa bütün kış hiç düşünmediğin kadar kayma fırsatın olur. Hafta sonu ne yapacağını düşünürken kendini bir anda Kartalkaya yolunda ya da Palandöken semalarında bulursun.

Tedarikçiler

Her spor dalında olduğu gibi kayak da en uygun malzeme ne zaman, nereden alınır; hangi ürünün, nasıl avantajı ve dezavantajı vardır diye bilen meraklıları bulunur. Bazısı kaymaktan çok nelerle kayacağının peşine düşebilir ama sen onlarla değil, kaymayı da ihmal etmeyenlerle arkadaşlık yaparsan çok uygun fiyatlara kayak, kıyafete, board, bağlama gibi kış sporlarının temel ihtiyaçlarını tedarik edebilirsin. Bu karakterler icabında ikinci el piyasasını da avuçlarının içi gibi bilerler ve ne zaman mal satılacağını, ne zaman alınacağını da iyi hesaplarlar. Onlara takıl, sen kazanırsın.