Mobilemenu
Profile

Kayak ve Snowboard Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış

Kaymadan önce germe hareketleri yapılır

Hayır yapılmaz! Kaymadan öne statik germe hareketlerinin faydalı olmadığı anlaşılmış halde. Hatta bu çalışma yaralanma riskini artırıyor. Bunun nedeni de bir kasın, uzun bir süre gergin pozisyonda tutulduğunda tepki verme süresinin artması. Kısacası gerilme, kas tepkilerini yavaşlatır. Bu sakinleştirici etki egzersizin sonunda faydalıdır. Uzun bir mola verecekken veya o günlük kaymayı bırakacağınız zaman, kaslarınız sıcakken bu çalışmayı yapın. Isınmak için ne mi yapacaksınız? Dağda yaptığınız hareketleri yaparak eklemleri ve kaslarınızı ısıtmaya bakın. Bunun da en kolay yolu basit yamaçlarda kaymak, teknik bölümlere yavaş yavaş geçmektir. Kısa dönüşler yaparak da gereken ısınmayı sağlayabilirsiniz. Kısacası kaymadan önce statik gerilmeye hayır, dinamik esnemeye evet!

Kayak botları ayağı biraz acıtmalıdır

Hayır acıtmamalıdır! Kayarken ayaklarınızın ve parmaklarınızın acı, uyuşma, sıkışma, batma gibi rahatsızlık duyar bir şekilde olmaması önemli. Bunun tek istisnası yarışlarda yaşanır. Yarışmacılar ayaklarının hiçbir şekilde hareket etmemesini istedikleri için biraz acı çekmeyi göze alarak bot seçerler. Ayaklarınız botlarında rahat olursa, onlardan daha iyi geri bildirim alırsınız, kayaklarınızı daha iyi dengelersiniz. Dönüşlerde ve inişlerde yapmak istediklerinizi kolayca gerçekleştirir, performansınızı yükseltir, kaza ve yaralanma riskini azaltırsınız. Bunun için ayağınıza uygun bir bot seçmelisiniz. Üreticiler farklı şekillerde botlar yaparlar. Bu yüzden seçim yaparken çok sayıda farklı marka ve modeli deneyin, en rahat ettiğinizi kullanın.

Daha iyilerle kaymak her zaman daha iyi sonuç verir

Hayır vermez! Kış ortasında birçok ortopediysen ön çapraz bağlarını koparan, omzunu kıran veya daha da kötü sakatlanan kayakçıyla karşılaşır. Nasıl oldu da böyle bir sakatlık yaşadıklarını soran doktorlarına çoğu “Benden daha iyi olan arkadaşlarımı yakalamaya çalışıyordum” yanıtı verir. Tabii ki herhangi bir spor dalında sizden daha yetenekli, tekniği daha sağlam arkadaşlarınızın varlığı önemlidir. Tek koşul; sizin onlara ayak uydurmaya çalışmanız kadar, onların da size ayak uydurmasıdır. Dik bir yamaçtan son sürat kayan arkadaşlarınızın neler yaptığını gözlemleyemeyerek ama onları yakalamaya çalışarak inmeye çalışırsanız ortopedisyeninizden önce acil servisi ziyaret etmeniz gerekebilir! Arkadaşlarınızdan teknikleri hakkında bilgiler almalı, nasıl kaydıklarını izlemeli, hatta onlardan rica ederek zamanlarının bir kısmını sizinle birlikte kayarak geçirmelerini istemelisiniz. Onlar aktif dinlenme yaparken, siz de bir süre sonra onları geçebilmek için yapmanız gerekenleri öğreniyor olacaksınız.

Vücudun yukarı, aşağı ve yan yana eğilmesi iyidir

Hayır değildir! Eskiden, kayak ve snowboard malzemeleri bu seviyede değilken kaymanın kolaylaşması için bu hareket tarzı önemli bulunuyordu. Şimdiyse gereksiz! Dedenizin kayak takımını kullanmıyorsanız böyle hareket ederseniz gereksiz enerji harcarsınız. Dahası, omurga ve dizleriniz zarar görebilir. Kayak ve snowboard yapmak için çoğu bükülme (fleksiyon derlerse de şaşırmayın!) diz, ayak bilekleri ve kalça eklemlerinde oluşur. Yanal veya yanlamasına hareket çoğunlukla kalça eklemlerinde (pelvis veya sırtta değil) meydana gelir, çünkü dizin yan bağları, bu hareketi önler. Ayak bilekleriniz kayak botlarınızın içinde zaten kıpırdamadan dururken neden onları bunun için zorlayasınız ki?

Sırt ağrısı çekenler kayak veya snowboard yapamaz

Hayır yapabilirler! Hatta çoğu durumda sırt ağrısı kayarken iyileşebilir veya aynı kalır. Bununla birlikte tabii ki kötüleşme durumu var; o yüzden böyle bir sıkıntınız bulunuyorsa bir fizyoterapistten değerlendirme almanız önemli. Yamaçlarda sırt ağrısı çekmeden kayabilmek için pelvisi nötr bir pozisyonda tutmanız önemli. Başka bir deyişle poponuzu çok aşağıda tutmadan kaymalısınız. Aksi halde popunuz eklem, bağ ve diğer omurga yapılarına fazla ağırlık verir ve kasların omurganın stabilize etmesini ve korumasını zorlaştırır. Nötr konumunuzu belirlemek için kayma konusunda bilgili bir fizyoterapistten yardım alabilirsiniz.