Mobilemenu
Profile

Kayak Yaparken Uyulması Gereken Güvenlik Kuralları

Zemin kaygan, kayaklar hızlı gitmek için tasarlanmış. Ayakta durup duramamak sizin sorununuz! Ama merak etmeyin, gerçekten işin uzmanlarından ders alırsanız birkaç saat içinde kaymaktan keyif alacak hale gelecek ve her yıl, kış mevsiminde dağlara gitmek için fırsat kollayacaksınız. Tabii güvenlik kurallarına uymayı unutmamak kaydıyla.

- Düşmek, bu sporun temelinde var. Önemli olan nasıl düştüğünüzdür. Düşüşü en az zararla atlatabilmek için bağlamalarınızın boyunuz, kilonuz, kondisyonunuz ve kayak bilginize göre tam ayarlı olması gerekir. Düştükten ve kayaklar ayaktan çıktıktan sonra bağlamaların yaptığı sıkıştırmalar ciddi yaralanmalara neden olabiliyor.

- Performans öncesinde ısınma hareketleri yapmak her sporda olduğu gibi kayakta da oldukça faydalıdır. Kaymadan önce etli ve yağlı yiyecekler yerine enerji verecek meyve ve hafif atıştırmalıklar tercih edin. Bol sıvı tüketmeyi de unutmayın.

- “Üç günlüğüne geldim, kaymadan duramam” diyerek yorgun, uykusuz, kısacası fiziken yetersizken kaymayın. Hatta sadece canınız istemiyorsa bile o günü pas geçin.

- Hızlı kaymak güzel ama önemli olan doğru teknikle kaymaktır. Kayak geçmişini veya o gün ne kadar kaydığını bilmediğiniz insanlarla yarışmayın. Unutmayın; sürat, felakettir!

- Eğitmenlerinizden kayma teknikleri dışında, düşme tekniklerini de öğrenin! Emin olun, çok işinize yarayacak.
- Kafa yaralanmalarından korunmak için kask, hızlı inişlerde gözünüze kaçabilecek yabancı maddelere karşı gözlük takmayı ihmal etmeyin. Kıyafetleriniz manevra yaparken vücudunuz kısıtlamayacak şekilde olmalıdır.
- Kayak pistinin kurallarına sıkı sıkıya uyun. Özellikle pist yönetiminin kötü hava şartları uyarısına riayet edin. Kaza riskinin nerelerde daha çok olduğunu öğrenip ona göre hareket edin ve tabii ki liftlerin bitiş saatini unutmayın!
- Pistte yalnız olmadığınızı, başkalarının da sizin gibi hevesle kaydığını unutmayın. Diğer kayakçılara saygı göstermezseniz, ister istemez bir çarpışma yaşarsınız. Hızınızı, manevralarınızı, pistteki trafiği ve hava koşullarını gözeterek kaymalısınız.

- Önünüzdeki kayakçıdan hızlıysanız tabii ki onu geçebilirsiniz. Üstelik karayollarındaki gibi mutlaka “sollamanız” gerekmez. Tek yapmanız gereken iki tarafından da geçebileceğiniz kayakçının manevraları için gereken alanı ona bırakmak.
- Pistte yukarı doğru yürümek durumunda kaldıysanız mutlaka kenarları kullanmalısınız. Siz zaten yavaşsınız; hızla aşağıya inenlere öncelik vermeli, alan bırakmalısınız. Güvenliği sağlamak sizin göreviniz.
- Herhangi bir sebepten dolayı durmak zorunda kalırsanız yukarı ve aşağıya bakarak kimseyi tehlikeye atmadan hemen kenara gitmelisiniz.
- 2 bin metre yükseklikten itibaren dağcıların başına gelen hava basıncı kaynaklı çeşitli rahatsızlıkları yaşabileceğinizi aklınızda tutun. Baş dönmesi, oksijen yetersizliği, bulantı gibi sıkıntılarda yapabiliyorsanız aşağılara inmeye bakın. Yapamıyorsanız, yardım isteyin.