Mobilemenu
Profile

Kayaking Yapılacak En İyi 6 Yer

Bir küçük kayık ile dalabileceğiniz maceranın haddi hesabı yok. Bir adada kürek çekmekten bir buzulun tepesinde bir nehir boyunca ilerlemeye kadar bir kürek ile yapabileceğiniz en unutulmaz yolculuklardan altısını sizin için derledik.

Tree Trunk Gorge, North Island, Yeni Zelanda

Burası, dünyanın en ölümcül geçitlerinden biri.

Tongariro Geçişi'ne yakın kayaların her biri yaklaşık 1 metre genişliğinde. Zorlu suyun sonunda ise 8 metrelik bir şelale maceracıları bekliyor. Zikzakları çok fazla olan bu sular gerçekten de güvenli değil. O yüzden bu konunun uzmanı değilseniz hiç bulaşmayın deriz.

Ama bölgeye giderseniz size bu sularla baş etmeniz için uygulamalı ders verecek kurslar bulmanız da mümkün. Ama onlar da lisans alana kadar sizi kesinlikle suya sokmayacaktır. Siz yine de bu işin ustaları ne yapıyormuş diye merak edip yolunuz düşerse bölgeyi bir ziyaret edin deriz.

Lions Bay, Kanada

British Columbia'daki Howe Sound'a bir dağdan inen bu insan yapımı beton kanal, dev bir su oluğu gibi görünür.

800 metrelik bir boyutu olan bu rota kayaking’e yeni başlayanlar için uygun bir seçim olabilir.

Tek ihtiyacınız olan şey saatte 70 kilometrelik hıza dayanacak cesaret ve azim. Merak etmeyin yalnız da olmayacaksınız zira bölgede yeni başlayanlar için ders veren bir sürü yetenekli insan olacak ve bu macerada onlar da sizin yanınızda olacak.

Chontalcoatlan Mağarası, Meksika

Bu 3 kilometre uzunluğundaki tünele erişim, devasa bir mağaranın içinden sağlanıyor ve sizi içeride biraz ürkütücü bir macera bekliyor. İniş sırasında bazı dik kayalar var ve onları aşmak biraz profesyonellik gerektiriyor. Ama içeride ortam daha sakin. Dev kayalar çalkantılı suların sizi yoldan çıkarmasını engelliyor.

Başınıza takacağınız bir fener şart ve yolu bilmeniz de önemli. Birkaç kişi ile birlikte ve başta rotayı bilen biri varken bu maceraya dalmak en doğrusu.

Newfoundland, Kanada

 

Yine Kanada’dayız. Dünyanın en büyük buzdağlarından bazılarını bünyesinde bulunduran ülkede binalardan daha yüksek buz parçalarının arasında kayaking yapmanın benzersiz bir deneyim olduğunu herkes söylüyor.

Her yıl Grönland kıyılarından kopan devasa buz blokları Kanada'daki Newfoundland'a kadar geliyor ve ufak kayığınızla onların etrafında gezintiye çıkmak da size hem harika bir manzara sunuyor hem de doğanın gücüne hayran kalmanızı sağlıyor.

Baffin Adası, Grönland

Grönland’ın buzları ilkbahar ve yaz sonlarında erimeye başladığında, çarpıcı nehirler görünmeye başlar. Sonuç: Kürek çekmek için en çarpıcı manzaralardan biri.

Ama bu uzak yere sadece snow kitting ve sonra da trekking yaparak ulaşabilirsiniz - tıpkı Red Bull sporcuları Sarah McNair-Landry, Erik Boomer ve Ben Stookesberry'nin Into Twin Galaxies adlı özel şovda yaptıkları gibi. Siz şimdilik bölgeyi profesyonellere bırakın ve ekrandan onların neler yaptığını izleyin deriz. Zira burası amatör kayaking tutkunları için oldukça tehlikeli.

Vatnajökull, İzlanda

 

Evet, buzulların yanında kanoyla gezdiğiniz birçok yer var, ama buz mağarasının içinde kürek çekmek oldukça nadirdir.

Alaska'daki Valdez Buzulu, mağarası geçen yıl çökene kadar mükemmel olanaklar sağladı. Fakat Valdez buzulu kayboldu ve kayaking tutkunları ona benzer bir yer bulmak için araştırmalara başladı. Ve aradıklarını İzlanda’daki yerel aksiyon tutkunlarının tavsiyesi üzerine Vatnajökull’da buldular.