Mobilemenu
Profile

Kaykay Hareketleri

Kaykayın en önemli özelliklerinden biri de kaykaycıların yaptıkları havalı hareketler, öyle değil mi? Günümüzde yaygın olan kaykay hareketlerinin ortaya çıkmasında en büyük rolü profesyonel kaykaycı Rodney Mullen oynamıştır. Özellikle 1976 yılında, ilk kez yapılan kaykay zıplatma hareketi “ollie” daha sonraki yüzlerce kaykay numarasına öncülük etmiştir.

Kaykay hareketlerinin isimleri, temel hareket ile kaykaycının hangi ayağı önde tuttuğu ve hareketi hangi yöne doğru yaptığı ile belirlenir. Kaykaycının sağ ayağı öndeyken sağa dönerek yaptığı hareketlerin başına “frontside”, tam tersini sol ayağıyla yaptığı takdirde bu hareketlerin başına ise “backside” terimi getirilir. Ayrıca kendi kaykay hareketlerini icat eden kaykaycılar bunlara kendi isimlerini verme lüksüne de sahiptir tıpkı Steve Cabellero’nun  “cabellerial” hareketi gibi…

Aerial hareketler

Sporcular el ve ayaklarıyla kaykaylarını kavrayarak havaya yükselir ve “aerial” yeteneklerini sergileyebilirler. kaykayı el ve ayaklarıyla kavrayarak havada ilerlemesi şeklinde yapılan hareketlere denir. Havuz ve rampada “ollie” olmaksızın havalanarak veya ollie’den türetilen kaykay hareketleri bu gruba dahildir.

Örnek vermek gerekirse:

Serbest stil hareketler

Sporcuların yalnızca hayal güçleriyle sınırlandırıldıkları bu türde aklınıza gelebilecek her hareket özgürce icra edilebilir. Kimi zaman elleri üzerinde amuda kalkmış, kimi zaman onlarca basamak atlayarak havalarda uçan kaykaycılar görebilirsiniz.

Flip hareketleri

Flip hareketlerinde kaykay kendi etrafında en az bir tur atmalıdır. Havada yapılan bu hareket “aerial” kategorisine de girer. Kaykayın ucuna vurularak gerçekleştirilen harekete “kickflip”, kaykayın ucunun çaprazına topukla vurularak gerçekleştirilen çevirme hareketine ise “heelflip” ismi verilir.

Slide hareketleri

Bir başka popüler hareket olan slide (kaydırma) kaykay tahtasının tekerlek harici alt, burun veya kuyruk bölgeleriyle trabzanlarda veya merdiven demirlerinde sürtünerek ilerleme ile gerçekleştirilir. Alt kısımla yapılan versiyonuna “boardslide”, burun kısmıyla yapılana “noseslide”, kuyrukla yapılan versiyonuna ise “tailslide” ismi verilir.

Grind hareketleri

Grind hareketlerinde kaykaycı, kaykayındaki dingillerle; kaldırım, duvar gibi bulabildiği her türlü engel üzerinde kayar. İki dingil üzerinde, bir boru üzerinde kayarak tamamlanan harekete “50-50 grind”, arka dingil ile tamamlanırsa “5-0 grind” adı verilir.