Mobilemenu
Profile

Kaykay mı, Paten mi?

Öğrenmek

Bir an önce kaymak istiyorsanız, pateni tercih etmelisiniz. Patenin acemiliğin en fazla bir hafta sürer, ilk üç ayda iyi bir şekilde kayılabilir ve altıncı aydan sonra işin ustası olunabilir. Kaykay öğrenmek biraz daha zorlu. Her ikisinde de yaşanacak şeyler aynı belki ama kaykayın tepesine çıkacak kişiyi bekleyen ilk şok kesin gibi! BUM! Ve yerdesiniz!

Sağlık

“Maksat spor olsun, kayarken de şu yağlarım erisin” diyorsanız bilmelisiniz ki ilacınız patenin ta kendisi. Özellikle basenleri şekillendirmesi ve selülitleri yok etmeye yardımcı olması sayesinde genç kızların gönlünde patenin yeri ayrı. Aynı yolu yürüyen bir insana göre patenci dört kat fazla enerji harcar. Patenle kayarken dans etmek, pateni bale yapar gibi sürebilmek hem işi renklendiriyor hem de daha fazla kalori yakmanızı sağlıyor. Belki de patenin bu “estetik” tarafı yüzünden delikanlılar kaykaya daha çok gönül veriyor.

Güvenlik

Cesaret ve aptallık arasında ince bir sınır vardır ve bu iki aleti kullanırken bu sınırı rahatlıkla geçebilirsiniz! Hem paten hem de kaykay kullanacak kişilerin ilk yapması gereken kask, dizlik, dirseklik ve eldivenleri kuşanmak. Kaykayın vücuttan ayrı bir mekanizma olması sayesinde düşerken hızı hesaplayarak atlamak gibi bir şans var belki ama patende bu imkansız. Bacaklara entegre olan patenle kayarken düşme sırasında önce dizler, sonra dirsekler ve ardından da eller yere temas eder. Hızlıysanız ve hâlâ düşüyorsanız başınızı vurmanız da kaçınılmazdır! Bu yüzden hava atacağım diye güvenlik ekipmanlarını hor görmeyin.

Hız ve Hareketlilik

Aslında her iki araç da düz bir zeminin altına döşenmiş tekerleklerden ibaret ama kaykay daha hızlıdır. Kaykayla ulaşılan resmi hız rekoru saatte 129 kilometreyken patencilerin rekoru 101 kilometrede. Kaykay daha hızlı ama hızlanmak söz konusu olunca patenci avantajlı. Patenin bedenin bir parçası gibi olması sayesinde patenci koşar gibi hareket eder, daha çabuk hızlanır, dar mesafede daha sık manevra yapabilir, atlamalar ve zıplamaları kolayca halledebilir.

Frenaj

Hızınızı aldınız, kaydınız, olie hareketini patlattınız ve sıra durmaya geldi. Süpriiiz! Kaykayın freni yoktur. Bu yüzden durmak için sağ ayak boardun üzerindeyken sol ayağın yere sürtülmesiyle fren yapılmaya bakılır. Tecrübeliler acil bir durumda yukarı zıplayıp ayaklarını kaykaya değdirmeyecek şekilde açarlar, kaykaya yol verip kurtulmaya bakarlar. Belki biraz öne savrulurlar ama hemen toparlanıp kaykaylarının peşinden koşturmaya başlarlar! Pateninse topuk freni vardır ve tercihe göre farklı şekillerde durma şansı bulunur. Gerçi hızı ve hareket kabiliyetini kısıtladığı gerekçesiyle bazı patenciler bu frenin çıkartılmasından yanadır. Böyle durumlarda “t freni” modelini kullanarak durmak mümkün.

Şehir Hayatı

Türkiye kaykaycılar ve patenciler için cennet sayılmaz. Yollarda çukurlar, rögar kapakları, asfalt yamalar, her an her şeyi yapabilecek arabalar ve ne yapacağını bilemeyen yayalardan istemediğiniz kadar bulunur. Kaykaycılar bazı parklar ve sahil yollarında idare etmeye çalışırken patenciler, patenlerinin tekerleklerinin birbirine kaykaya göre çok daha yakın olması sayesinde engebeli yollarda daha rahat hareket edebiliyor.  Bu aralıkların kısalığı sayesinde patenciler merdivenlerden bile inebilecek manevra kabiliyetini sağlarken kaykaycıların o merdivenlerin üzerinden uçması şart. Tabii sınır kaç basamak orası belirsiz!

Artistik Puanlar

Patencilerin kalabalıkların içinde çok seri ve estetik bir şekilde kayıp gittikleri aşikar. İnsanlar ne olduğunu anlayamadan yanlarından “yumuşacık” geçip giden patencinin arkasından bakakalıyorlar ve suratlarında geniş bir gülümseme beliriyor. Ama iş artistik puan toplamaya gelince orada durun ve kaykaycılara yol verin! Hız yapabiliyorlar, kaykaylarını hareket halindeyken her türlü döndürebiliyorlar, olmadık yerlerden uçup gidebiliyorlar. Pateninin aksine bedene bağlı olmaması kaykaycıların numaralarının daha görünür olmasını sağlıyor. İtiraf edin, o kadar döndürdükleri kaykayın üzerine sağlam bir şekilde indiklerinde her gördüğünüzde şaşırıp kalıyorsunuz değil mi? Merak etmeyin, yalnız değilsiniz.