Mobilemenu
Profile

Kaykay Nasıl Seçilir?

Kaykaya yeni başlayanların kafaları birçok marka ve kaykay seçeneği ile karşılaştıklarında bir hayli karışabiliyor. Yeni bir kaykay seçerken, öncelikle bütçenizi belirlemeli, sonrasında ise kişisel özelliklerinize ve beklentilerinize uygun bir kaykay seçmelisiniz. Unutmayın, kaykay tamamen kişisel bir spordur ve başkalarına uygun olan kaykaylar size uymayabilir. Bu işe yeni yeni merak saranlardansanız profesyonel markaların hazır kaykaylarından alabilirsiniz. İlerleyen aşamalarda ise kendi kaykayınızı toplayarak ortaya bir gurur tablosu çıkartabilirsiniz.

Klasik, cruiser ve mini cruiser türü kaykaylar sabit hızla sürüş için uygundur. Sokak/vertstyle kaykaylar ise en yaygın kaykay türüdür. Kaykay numaraları yapmayı amaçlayanlar için en uygun kaykay türü budur.

Asfaltta bir nevi sörf yapıyormuşsunuz hissi yaratan longboard’lar tırmanış ve yumuşak bir sürüş için iyidir ancak uzun ve ağır olmaları nedeniyle bunlarla artistik hareketler sergileyebilmek zordur.

Yeni başlayanlar için profesyonel markaların hazır komple kaykaylarından almak daha mantıklı olabilir. Eğer daha spesifik tercihleriniz varsa, kendinize en uygun malzemeleri bulmak için okumaya devam edin.

Kaykay malzemelerinin seçimi:

Kaykay seçimi yaparken malzemeler kullanım tercihi açısından çok önemlidir. Tahta seçiminde kesim, malzeme, uzunluk, ağırlık gibi birçok değişken vardır. Genellikle tahtanın genişliği dikkate alınır ama tüm değişkenlere kaykayla vakit geçirdikçe aşina olacak ve kendinize en uygun özellikleri belirleyebilecek kıvama geleceksiniz.

Tahtanın eni: 7.5, 7.6, 7.7 gibi dar ölçülerde üretilmiş kaykaylar küçük ve hafif oldukları için daha yüksek ve rahat ollie ve flip yapma imkanı sağlar ancak bu tip kaykayları kontrol etmek zor olabilir. Bu nedenle iyi bir sürüş tekniğine sahip olmanız gerekir.

7.75, 7.8, 7.9 ölçüleri ise ortalamadır. 8.0 ve üzeri tahtaların kontrolü ise nispeten daha kolaydır. Bu endeki tahtalarda daha yavaş flip’ler yapabilirsiniz. Grind ve basamak atlama hareketlerinde de, genişlik sayesinde, daha kontrollü olabilmenize olanak tanır. Ancak bu kaykayları sürmek biraz daha yorucu olabilmektedir.

Double: Double (ikiz) tip kaykaylarda ön ve arka bölgelerin bir önemi yoktur çünkü ikisi de aynıdır.

Dik ve alçak burun: Dik burunlu tahtalar genel olarak “vert” sürüşlerinde, alçak burunlu tahtalar ise sokak tarzında tercih edilmektedir.

Dingiller: Dingil yüksekliği düşük, orta, yüksek olarak üçe ayrılır; genişlik olarak ise 129mm,139mm,149mm ölçüsünde olanlar kullanılır. Düşük ve orta yükseklikteki dingiller sokak stilinde, yüksek dingil ise rampa stilinde tercih edilir.

Tekerlek: Kaykay tekerinin çapı ne kadar büyükse, kaykay o kadar çabuk hızlanır. Buna ek olarak, “grind” hareketlerinde küçük tekerlek avantajlıdır. Eğer kaykay sürülen zemin bozuksa büyük çaplı tekerlekleri tercih edebilirsiniz.

Zımpara: Kaykayda zımpara çeşitleri farklı renklerde olabilir. Zımparanın ömrü kullanım sıklığına göre değişebilir. Ancak genelde 3 ayda bir yenilenmesi önerilir.