Mobilemenu
Profile

Kaykay Nedir?

Dünya genelinde ‘skateboard’ olarak bilinen kaykay 1970'li yılların başlarında Amerika’da ortaya çıkan bir araç ve bu araçla yapılan spora verilen addır. Kaliforniya eyaletinde yaşayan sörfçü gençler, rüzgarsız günlerde sıkılmamak adına, tahta bloklara taktıkları tekerleklerle ilk kaykayı icat etmişlerdir. Sokak kültürüyle özdeşleşen kaykay, 1980’li yılların sonlarına doğru daha geniş kitlelere yayılarak kendine ait bir endüstri, ekonomi ve kültürü oluşturmuştur.

Kaykay Parçaları

Deck (tahta): Kaykaycıların üzerinde ayakta durdukları bu bölge, aletin gövdesine şekil verir. Sürtünmeyi artırarak kaykaycının altından kaçmasını önlemek için zımparalanan bu tahtaların ortalama genişliği 19 cm, uzunluğu ise 80 cm civarında olur.

Çoğu tahtanın yapımında akçaağaç kullanılsa da teknolojinin ilerlemesiyle birlikte fiberglas, karbon lifi gibi maddeler hem tahtaları daha sağlam hem de hafif hale getirerek kaykaycıların performansını üst seviyeye taşımalarına yardımcı olmuştur.

Tekerlekler: Profesyonel kaykay tekerlekleri, genelde poliüretandan (kauçuk ve sert plastik karışımı bir madde) yapılır. Tekerlekler hangi tarzda kaydığınıza göre değişik sertlikte, farklı şekil ve ölçülerde olabilir.

Bir tip ölçüm aleti olan durometre ile sınıflandırılan tekerler en yumuşağı 75a’dan en sert ölçü olan yaklaşık 100a’ya kadar farklı yoğunluklarda üretilebilir. Bu ölçekteki en büyük değer 100a'dır ancak kaykay tekerleri genellikle 99A sertliğindedir.

Truck (dingiller): Kaykay tekerlek ve tahtası arasındaki bağlantıyı sağlayan parçalar “truck” yani dingil olarak isimlendirilir. Kaykayların büyük bir kısmında alüminyumdan üretilen iki adet dingilin “baseplate” ve “hanger” olarak adlandırılan iki bölümü vardır.

Baseplate ve hanger’ın arasında bulunan bushing’ler, tekerlek dışına takılır ve dönüş sırasında dingili destekler. Bushingler’in sıkı ve sert durması kaykayın daha sağlam kalmasını sağlarken daha gevşek olması, kaykayın sağa ve sola dönmesini kolaylaştırır.

Bushing’lerin iç kısmına uygun olarak yapılan 'kingpin' adındaki geniş vida bütün bu parçaların bir arada durmasını sağlar.

Rulmanlar: Kaykayda iki adet rulman bulunur. Bu rulmanların ana görevi hareketi mümkün olan en az sürtünme kaybı ile iletebilmektir. Kaykaylarda bulunan rulmanlar ABEC (Annular Bearing Engineering Committee) ölçeğine uygun olarak sınıflandırılırlar. Rulmanların tolerans standardını ölçen bu sisteme göre, ABEC değeri büyüdükçe rulman daha hızlı döner, fakat daha güçsüzdür.

Aynı zamanda rulmanlar ABEC değeri olmayan Swiss, seramikten de üretilebilirler.

Vida ve somunlar: Kaykaylarda bulunan 10-32 ölçülerindeki sekiz adet vida ile somunlar kaykay parçalarının bağlantısını sağlamakla görevlilerdir.