Mobilemenu
Profile

Kaykay Stilleri

Streetstyle (sokak stili)

Sokak stilinde; merdiven ve kenarlarındaki tutacaklar, kaldırım, duvar gibi sokakta karşılaşabileceğiniz her engel estetik hareketlerin çıkış noktası olarak kullanılabilir. İsminden de anlayacağınız gibi bu stil için özel bir alana ihtiyaç olmaması nedeniyle en çok tercih edilen stillerden birisidir.

Sokak stilinin başlangıcı kaykayın tarihi ile birliktedir. Çünkü kaykay ilk kez kullanılmaya başlandığında kaykaycılar sizin de tahmin edebileceğiniz gibi sokaklarda cirit atıyorlardı! Zaman içinde hareket repertuvarının gelişmesiyle birlikte kaykaycılar bunları kendilerine özel kaykay parkları inşa ettiler. Bu parklarda sokaktakilere benzer engeller inşa ederek, gönüllerince kayma imkanına sahip olsalar da bazılarına sokağın bilinmezlerle dolu her daim yeni engeller sunan yapısı daha cazip geliyordu. Tabii bu işin en büyük dezavantajı ABD gibi özel yerel kanunların olduğu bölgelerde halka açık yerlerde kayanların pek de hoş karşılanmaması! Tabii bu belki kaykayı bazıları için daha da heyecanlı hale getiriyor olabilir.

Vert Stili

Sokak tarzı kayan kaykaycılar, yenilik ve heyecan arayışlarıyla önce boş havuzlarda bundan aldıkları keyfin büyüklüğünü keşfedince de en popülerleri halfpipe (yarım boru) olan özel rampalarda turlamaya başladılar. Böylece “vert stili” kaykay doğmuş oldu.

Halfpipe şeklindeki rampalarda, kaykaycılar dik bir açıyla kendini rampaya bırakarak hızlı bir şekilde karşı tarafa yol alır ve havalanarak hareketini gerçekleştirir. Bu rampaların tam bir boru şeklinde olanlarına full pipe, halfpipe’ın ortadan ikiye ayrılmış hallerinden her birine ise quarter pipe denir.

Bu stiller, sokak hareketleri ile kıyaslayınca daha aksiyon dolu ve farklıdır. Ayrıca özellikle full pipe hareketleri kaykaycılar açısından tehlike oluşturduğu için belli güvenlik tedbirleri gerektirir. Bu yüzden yeteneklerinizi bu alanda deneyecekseniz kask, bileklik, dizlik ve dirseklik bulundurmayı ihmal etmeyin.

Freestyle (serbest stil)

En eski kaykay alt dallarından olan “freestyle” 60’lı yıllardan 90’lı yılların başına kadar fazlasıyla popülerdi. Sokak tarzıyla benzeyen yönleri olan serbest stilde kaykaycının özgün, bilinen hareket ve kuralların dışında performanslar ortaya koyması daha ön plandadır.  Ne kadar yaratıcı o kadar iyi!

Downhill (yokuş aşağı)

Downhill stilinde ise herhangi artistik bir hareket yapma kaygısı değil olağanca hızla aşağı doğru son sürat kayma amacı güdülmektedir. Kaykayla en yüksek hızlara bu stilde ulaşılır, bu aletlerde kullanılan geniş tekerlekler de bu amaca hizmet eder. En popüler ve sevilen kaykay stilinin downhill olduğu söylenemez ancak kesinlikle en hızlısı bu!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR