Mobilemenu
Profile

Kaykay Üzerinde Kaçık Bir Dahi!

Futbol takımlarımız Real Madrid, Manchester United gibi devlerle eşleştiğinde spor servislerinin, ‘Rakibimizi tanıyalım’ temalı yazılarını sevmiyorsunuz değil mi? Bu yazıyı okuyan ve kaykay ile hayatının herhangi döneminde ufacık dahi haşır neşir olmuş insanlar için Mark Gonzales’i tanıtmak da o haberlerle eşdeğer aslında.

Mark Gonzales. 1968, Kaliforniya doğumlu. Hayranlarının çağırdığı şekliyle ‘The Gonz’. Evet o bir efsane, çünkü Aralık 2011’de Transworld Skateboarding dergisi tarafından tüm zamanların en etkileyici skateboard’cusu seçildi. Çünkü henüz 16 yaşında Thrasher dergisinin Kasım sayısının kapağını süsledi. Çünkü 2006 yılında Transworld Skateboarding tarafından bir nevi ‘Hall of Fame’ statüsündeki Legend Award’e layık görüldü.

13 yaşındayken başlıyor kaykayla uğraşmaya. Daha o yaşlardayken yaptığı mantık dışı hareketleri görenler deli olduğunu, aralarında ilk kez izleyen insanların çoğu ise kendini öldürmeye çalıştığını düşünüyor.

Thrasher’ın kapağında görünmesi önünü daha da açıyor. Vision takımına katılan Gonzales, burada profesyonel skateboard’cu unvanını da alıyor. Ertesi sene katıldığı ilk turnuvada, 17 yaşındayken Oceanside Sokak Yarışı’nda şampiyon oluyor.

Aradaki yıllarda sporla ilgili şirketler kuran ya da ortak olan Gonzales, 2007’de EA Sports’un EA Skate adlı oyununun tanıtım yüzü oluyor ve oyunda da yer alıyor. 2013’e gelindiğinde Adidas, Krooked, Independent, Spitfire, Supreme ve Fourstar gibi markaları arkasına alan bir sponsorluk ve pazarlama harikasına dönüşüyor.

New York sokaklarında Spike Jonze tarafından çekilen ve “Mark Gonzales in Mark on Allen” adı verilen bir kısa filmi bulunuyor. Zaman zaman kaykay yapmak için Londra’ya gitse de, İngiltere ve Japonya’da bu sporu yapmanın çok tehlikeli ve korkutucu olduğunu söylüyor. “Trafik ters akıyor, insanlar araçlarını çılgınca kullanıyor. Yabancıysanız bu ülkelerde sakın kendinizi tehlikeye atmayın!”

Uzun metrajlı 4 filmde rol alan Gonzales’in bunların yanı sıra yer aldığı otuza yakın da kısa film bulunuyor. İnsanlara delice gelen hareketleri günlük rutinleriymiş gibi yapan bu adamın yönetmenlerin ilgisini çekmesine şaşırmamak lazım.

Bir alanda kusursuza yakın derecede başarılı olan tüm insanlar gibi Gonzales’in de farklı şeylere yeteneği var. 7 yaşındayken tükenmez kalemle bir fotoğrafın arkasına çizdiklerini görünce annesi çok etkileniyor. Şimdilerde bu yeteneğini kaykay üzerine aktaran Gonzales müzikle de ilgileniyor.

Nasıl oluyor da aynı anda bu kadar çok şeyle ilgilenebiliyorsunuz?

Kaykay için Londra’ya gidiyorum fakat onun dışında çok da meşgul değilim. Hala kaliteli Küba puroları içmeye ve bir yerlerde oturup hiçbir şey yapmayarak hayatın tadını çıkartmaya ayıracak vaktim var. Hayattaki tek kaygım bir sonraki hedefimi ve onun üstesinden nasıl geleceğimi düşünmek.