Mobilemenu
Profile

Kaykay ve Longboard Arasındaki Farklar

Uzunluk

Longboard, adı üstünde uzun bir arkadaş. Yaklaşık 130 santimetre uzunluğuyla aslında bir türü olduğu skateboard’a yukarıdan bakıyor! Skateboard’lar ortalama 90 santimetre civarında uzunluğa sahiptir. Eh malum uzunluk ve işlev konusu board dünyası için de önemli! Board’ların uzunluğu onlarla neler yapmak istediğinize göre size fırsatlar sunar.

Seyir

Skateboard parklarda ve rampalarda hızlıca dönebilmeyi, becerebilenler için sıçrayabilmeyi ve çeşitli numaralar yapmak için daha kullanışlı. Skateboard’la uzun seyirler kısa boyu nedeniyle rahatsız edici ve yorucu olabiliyor. Uzun bir seyir tutturmak ki bazıları işe veya okula bile gidebiliyor, isteyenlerdenseniz longboard daha doğru bir tercih.

Pompalama

Skateboard kullanırken bir ayak sık sık yerle temas ederek hız kazandırmaya çalışır (Buna itiş yani “pushing” adı verilir). Longboard’da ise yüksek hızlara çıkıldığında bunu yapmak pratik değildir; hatta tehlikeli olduğu bile söylenebilir. Bu yüzden sürüş sırasında board üzerinde sağlam durmak, ağırlıklarını ileri geri vererek hızlanıp yavaşlamaya bakarlar.

Denge

Board üzerinde ayakta duracak ne kadar alanınız varsa dengenizi sağlamanız da o kadar kolaydır. Uzunluğuyla longboard’lar kullanıcısına bu konuda kolaylık sağlıyor. Daha küçük olan skateboard’lar ise meraklısından denge becerilerini geliştirmeyi talep ediyor. Skateboard ve longbord’ların genişlikleri 17 ile 25 santimetre arasında değişirken; longboard’lar genelde 25 santimetreye dayanan bir genişlikle piyasaya sürülüyor.

Öğrenme

Board ne kadar büyükse, öğrenme işi de o kadar kolaydır. Tabii bunun sadece başlangıç aşaması için olduğunu, her iki stilde de gelişmek için bol bol mesai yapmak gerektiğini de söyleyelim. Örneğin bir downhill longboard’cusunun saatte 60 km/saat hıza ulaşabilmesi ve ayakta kalabilmesi için çok çalışması şart.

Tekerlekler

Parklarda, kaldırımlarda, rampalarda, pipe’larda çeşitli artistik numaralar yapmayı sağlayan skateboard’ların tekerlekleri daha serttir. Sert tekerlekler yere temas eden alanın daha az olmasını sağlar; böylece daha az güçle, daha çabuk hızlanmayı sağlarlar. Uzun mesafe kat etmek isteyen longboard’cular geniş ve yumuşak tekerlek kullanmalı. “Arkadaş ben longboard’umla o skate’cinin hareketlerinin kralını yaparım” diyenler de board’larının altına sert tekerlek takar ancak yine de skateboard “atikliğine” ulaşmakta zorlanabilirler.

Seçim

Bu savaşı kim kazanır? O size bağlı. Parklarda, pipe’larda, snake run’larda fink atmak istiyorsanız skateboard size daha uygun. “İşe, okula, randevuya giderken metroyla, metrobüsle işim olmaz; ben kayar giderim arkadaş!” diyorsanız longboard almaya koşun. Karar verdiğinizi sanıyorsanız, yanılıyorsunuz! Zira şimdi de bu iki board tipinin alt dallarına bakıp ona göre nasıl bir board alacağınızı belirleyin. Downhill, streetstyle, cruising, freestyle…