Mobilemenu
Profile

Kaykaycıların Gözlerini Yaşartacak 7 TV Reklamı

Kaykay denilince hemen herkesin aklına özgürlük ve eğlence geliyor. Kaykay tutkunlarının sınırları zorlayan gösterileri de kaykayın gözde sokak sporlarından biri olarak yerini korumasını sağlıyor.

İşte bu popülaritesi sayesinde, gazoz reklamlarından modern sanata kadar pek çok yerde kaykaya rastlamak mümkün. Ünlü markalar, ürünlerini satmak için bu sporları reklamlarında kullanarak kaykayın enerjisinden kendilerine pay çıkarmaya çalışıyorlar, ancak çoğunlukla işin özünü yakalayamıyorlar.

1- Lazer Tag

80'li yılların saç modelleri, alüminyum folyoya benzeyen giysiler ve oyuncak silahlarla ateş eden devasa adamlar...

1980'lerde çocuklar arasında epey moda olan bu Lazer Tag reklamında, post-apokaliptik bir gelecekte, kaykaycı gençler bir arenada, ATV üzerindeki profesyonel güreşçilerle savaşmaya zorlanıyor. Reklamda son anda ortaya çıkan kaykaylar ise ortamda biraz da olsa 'sokak havası' estiriyor.

Kahramanımız, bütün takım arkadaşları elenene kadar bekliyor ve nedense son anda bir silahı olduğunu hatırlayarak klişe bir ağır çekim “nose grab” hareketiyle (kaykayın ön kısmını havaya kaldırarak) oyunu kazanıyor.

Yine de düşününce, ATV sürenler ile kaykaycıların “full contact” kapıştığı bir müsabakayı izlemek oldukça eğlenceli olabilirdi.

2 - Pepsi

Akılda kalıcı reklam müziği ve güneşli görüntüleriyle bu reklam, 1970'li yılların çocuklarının gazlı içeceklere akın etmesini sağlamış olsa gerek.

Samimi bir aile havası esen bu reklamda komik saç modelleri, dize kadar gelen çoraplar ve kaykaysız(!) yapılan kaykay numaraları mevcut. Müziğin bir kilisevari bir havaya büründüğü esnada reklamdaki tek gerçek kaykay hareketini (backside 360) ve minik bir buz hokeyi kalecisinin kaykay tahtasıyla kendisine vurmaya çalıştığını görüyoruz.

Ancak kabul etmeliyiz ki bu reklamın doğru yaptığı bir şey varsa, o da kaykayın ne kadar eğlenceli olduğunu göstermesi.

3 – Bratz

Fazlasıyla gerçek dışı Bratz bebekleri ile kaykayın bir araya gelmesi başta mantıksız görünebilir ancak reklamın açılışındaki sahne neredeyse ilginç başlıyor: Rampaya atılan bir kız, 'kaykaycı çocuğu' şaşkına çeviriyor.

Ancak kahramanımız olan kaykaycı kızın, ‘Fashion Flipping Wheelie’ ve 'Wildstyle 360's’ gibi hareketler yapan plastik oyuncaklar için bir kenara atılması ile her şey tersine dönerek kız çocuklarının gerçeği yerine hep yumuşatılmış versiyonunu tercih ettiği ön yargısını tekrarlanıyor.

Hem sporu yanlış tanıtması, hem de basmakalıp fikirleri canlı tutarak Leticia Bufoni gibi başka kadın sporcuların gerçekten kaykayı eline almasını engelleyebilecek olması sebebiyle bu tür reklamlar kaykaycılık için bu bir suç sayılmalı!

4 - Hermes Accessories

Pek çok kaykaycının üzerinde 2 bin TL'lik kemerler ve 15 bin TL'lik kol düğmeleri görebilirsiniz; çünkü bunlar, kaykay gibi sert biçimde yere düşme riskinin asla olmadığı bir aktivite için en uygun aksesuarlar!

Pahalı bir modaevi ile kaykayın ne ilgisi olduğu bize göre muamma. Eğer siz de buna bir anlam veremediyseniz, lüks giyim markası Hermes reklam departmanı çalışanlarının gerçeklik algısını sorgulayabilirsiniz.

Kuşkusuz burada söz konusu olan parmak kaykayı; ancak yine de kaykayın görselliğini reklamda kullanarak pahalı deri çantalardan uzak, ilginç bir ambiyans yaratılmak istenmiş.

Görünüşe bakılırsa bu reklam filmi, sekiz yıl önce YouTube'a yüklenen bir videonun tıpatıp aynısı.

Minyatür kaykay numaraları görmek eğlenceli tabii, ama bu reklam 'imaj her şeydir' diyerek içeriği ikinci plana atan moda akımlarına bir örnek. En başta gördüğümüz Hermes modeli deri kaplı şık mini kaykayın, 00:44'te gerçek bir parmak kaykayıyla değiştiğini fark edince bunu daha iyi anlıyorsunuz.

5 - Nissan Qashqai

Araba markaları reklam filmlerinde sörften wingsuit'e kadar her şeyi kullandılar; kaykayın nesi eksik?

Nissan'ın bu reklamında da kocaman bir ofis çalışanını (ya da onun bacaklarını), bir Qashqai ile kickflipping yaparak işe giderken izliyoruz.

Gerçek kaykay hareketleri görmek güzel, yalnız bunların bilgisayar efekti olması o kadar eğlenceli değil. Bu bilgisayar hileleri yerine gerçek yetenekleri izlemek daha ilginç olmaz mıydı?

6 - Chevrolet Sonic

Rapçi Theophilus London'ın oynadığı bu reklamda yine bilgisayar efektleri kullanılmış. Ancak otomobil devleri, bu sefer geçmiş hatalarından öğrenmiş olacak ki arabalarına dublörlerle bungee jumping yaptırmak gibi oldukça farklı aksiyonlara girmişler. OK Go adlı müzik grubu ile ralli tarzı bir müzik videosu çekmek ve profesyonel kaykaycı Rob Dyrdek'e arabaları ile kickflip yaptırmak gibi alternatif çalışmalara da soyunan Chevrolet, reklamlardaki sıradışı hareketleri biraz daha gerçek hayata uyarlamış.

7 - Sneaux Shoes

Meseleyi çözemeyen bu kadar reklam örneği yeter; işte size başarılı bir çalışma. Stop motion ustası, Akademi Ödülü Adayı PES'in imzasını taşıyan kısa film tadındaki bu yaratıcı reklam filmi kaykaya dair eğlenceli bir şeyler izlemek isteyenler için iyi bir fikir.

Kaynak: Mpora.com