Mobilemenu
Profile

Kaykayın 21. Yüzyıl Hali

Tekerleklerinin içine gizlenmiş motorlara sahip yeni nesil kaykayımız, “Monolith” ismini taşıyor. Monolith’ in hikâyesi, birkaç cengâver mühendisin orijinal fikirleri destekleyen bir platforma (Kickstarter) başvurmaları ile başladı. Kısa sürede kayda değer bir destek gören projenin sahipleri ‘Inboardskate’ adlı bir kaykay firması kurmayı başardılar.

Monolith’in geçmişte üretilen motorlu kaykaylardan ayrılan en dikkat çekici özelliği, görünümünün klasik bir kaykayla birebir aynı olması. Doksan dakika şarj ile 16 km’ye kadar gidebilen Monolith, 5,5 kg ağırlığında. Sahip olduğu yedek batarya ile yolda kalma riskinizi ortadan kaldıran kaykayınızı üzerindeki USB girişi sayesinde kolayca şarj edebiliyorsunuz. Saatte 36 km hıza kadar ulaşabilen bu muhteşem kaykaya sahip olmak istiyorsanız 1.100 Dolar'ı gözden çıkarmanız gerekiyor. Monolith, kullanıcıya bluetooth kontrollü bir kumanda ile beraber teslim ediliyor. Avuç içinizle bütünleşen ve hareket imkânınızı kısıtlamayan bu kumanda, yalnızca başparmağınız ile hızınızı ayarlamanızı mümkün kılıyor.  

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de günden güne üzerine çektiği ilgiyi artıran kaykay, bundan böyle ayakla itmeye gerek duymaksızın sokaklarda dans edebilecek. Hem de orjinalliğini koruyarak… Çünkü kaykayın yönünü ve manevralarını hala vücut hareketleri belirleyecek.  “The Inboard Vision” isminde bir mobil uygulamaya da sahip olan Monolith, bu özelliğiyle kullanıcılara performans analizlerini görme fırsatını da sunuyor. Aynı uygulama sayesinde kaykayımızın şarj durumunu da anlık olarak takip edebiliyoruz. Her seviyeden kaykaycıya uygun olarak tasarlanan Monolith, seviyenize göre üç farklı modda çalışabiliyor. Monolith’in sunduğu tüm bu özellikler yeni nesil kaykayımızın gelecek yıllara damga vurabilme ihtimalini de güçlendiriyor.  

Geçmiş yıllarda motorla çalışan başka kaykayların da üretilebildiğini söylemiştik. Çeşitli yapılarda ve farklı amaçlara hizmet eden bu kaykaylardan önde gelenler; arazi kaykayları, kar kaykayları, yol kaykayları... Hatta hızlı şehir hayatını kolaylaştırmak isteyen Japonlar WalkCar adında portatif motorlu mini bir kaykay bile ürettiler. Yine de bu kaykayların hiçbiri kaykay sporunun kendine has ruhuna adapte edilememişti. Monolith ise hem dış görünümü hem de sporun tarzını ve amacını tam anlamıyla yansıtabilmesiyle birkaç adım öne çıkmayı başarmış durumda. Dolayısıyla ona kaykayın 21. yüzyıl hali demekte haklı görünüyoruz. Estetik, hızlı, pratik ve aynı zamanda işlevsel… Tıpkı 21. yüzyılın bizden beklediği gibi… 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR