Mobilemenu
Profile

Kedilerle Hiking Yapılır mı?

Kediler tembel ve başına buyruk oluşlarıyla seviliyor. Ancak kedileriyle yolculuğa çıkan, maceralara atılan, hatta kampa giden insanların sayısı da gittikçe artıyor.

Kedilerin bütün gün koltukta yatarak tembelce kuyruk sallamayı tercih ettiklerini düşünebilirsiniz. Ama bazı maceracı ruhlu kediler dış dünyayı keşfetmeyi de oldukça seviyor. Bu aktivite psikolojik faydaları dışında onlar için iyi bir egzersiz de olabilir. Hatta çeşitli rahatsızlıkları olan kedilere bu yolla bir nevi terapi sağlanmış oluyor.

Örneğin, ABD, Utah’da bir hayvan barınağında çalışanlar, her gün buradaki kedileri alıp doğayı keşfe çıkıyor. Barınakta yönetici olan Michelle Warfle şöyle söylüyor: “Buradaki kedilerin çoğu, ömrünün geri kalan kısmını burada geçirecek. Dolayısıyla onların hayatını olabildiğince zenginleştirmeliyiz. Kedileri dışarı çıkarma sebebimiz de sadece onları eğlendirmek için.”

Ancak siz yine de, dostunuzla yola düşmeden önce onun sağlık durumundan, gerekli önlemleri ve ipuçlarını dikkate aldığınızdan emin olmalısınız. Merak etmeyin, bu konuda bazı yol gösterici noktaları toparladık. İşte kedinizle dağları fethetmeden önce yapılması gerekenler…

(Yola çıkmadan önce)

Kediniz eğitimli mi?

Şöyle de diyebiliriz; kediniz göğüs tasması ve kayışla yürümeye alışkın mı? Eğer bunu ilk kez deneyecekseniz, önce evde alıştırma yapmalısınız. Daha sonra bahçeye çıkarıp, buradan sonra da açık havada sakin bir ortamda dışarıya alışmasını sağlamak gerekir. Ama ilk önce tasma eğitimi konusunda iyi bir araştırma yapın.

Ayrıca, kedinize seslendiğinizde gelmesi hayati bir ipucu olabilir. Bir aksilik yaşanır ve kediniz kendisini ilk defa tasmasız bir şekilde dışarıda bulursa sesinize gelmesi çok faydalı olacaktır.

Teçhizatınız tamam mı?

Hiking botlarınız ve kedinizin göğüs tasması dışında, temel kamp malzemeleri ve kendi ihtiyacınız olan eşyayı da eksiksiz yanınıza almalısınız. Kedi dostunuz için yeterli yiyecek ve su, sıcak veya soğuk havaya önlem olarak belki kıyafet de almanız gerekebilir. Ayrıca yolunuzu bulmanız için harita, pusula gibi araçlar, ilkyardım çantası, güneş koruyucu (onun için giysi olabilir), ateş yakmak için gereçler, hava koşullarına yönelik koruma sağlayacak giysi, tente gibi eşyalar, çakı, kedinizin kimlik belgesi ve isminin yazılı olduğu tasma (burada sizin adınız, adresiniz ve telefon numaranız bulunmalı), kedinizin güncel bir fotoğrafı ve dışkısını toplamak için poşet de yanınızda bulunması gereken temel malzemelerden.

Aşıları ve tedavileri tam mı?

Kedinizin iç ve dış parazit tedavileri ile aşılarının zamanı geçmişse, onu dışarı çıkarıp hastalanmasını istemezsiniz. Kenelerden ya da sivrisineklerden bulaşan kalp kurdu gibi hastalıklardan kedinizi korumak istiyorsanız bunlara karşı önlem almalısınız.

Tasmasında bilgileri yazıyor mu?

Kedinizin üzerinde her zaman, okunabilir kimlik bilgilerinin, sizin isminiz, adresiniz ve numaranızın olduğu bir tasma takması gerekli.

Yolun zorluk seviyesi nedir?

Rotanızı seçerken kedinizin yaşını ve bedenen uygunluk durumunu göz önünde bulundurun. Yaşlı veya hasta kediler uzun yollarla ve zorlu zeminlerle baş edemeyebilir. Ayrıca yavru kediler uzun yürüyüşler için uygun olmadığı gibi, uzağa tırmanmaları ve zıplamaları, fiziksel olarak hala gelişme aşamasında oldukları için uygun değildir. Çünkü kemikleri kolaylıkla kırılabilir.

Eğer kediniz günde sadece 1-2 kilometre yürümeye alışkınsa, zavallı hayvancığı birden 15 kilometrelik zorlu bir yolculuğa çıkarmayın.

Hava şartları nasıl?

Kediler arada yüzmeyi sevse de, hiking sırasında yağmurdan hoşlamayabilir. Ayrıca kedinizin tüylerinin uzunluğu (ya da olup olmadığı) da, özellikle sıcak veya soğuk bir gündeki yolculuktan önce dikkate almanız gereken başka bir konu. Eğer kediniz tüysüzse veya tüylerinin rengi açıksa, güneşten korunmaya ihtiyacı olacaktır.

(Yolda)

Kedinizin tasması üzerinde kalmalı

Kediniz çok uzaklaşmasa ve çağrıldığında gelse bile olası tehlikelere karşı tasmasını çıkarmayın.

Isırgan otuyla ufak bir temas bile onun rahatsızlanmasına, hatta onun tüylerine değdiğinizde sizin de kaşınmaya başlamanıza neden olabilir. Ayrıca kediniz zehirli bir bitkiyi çiğneyebilir veya zararlı bir kaynaktan su içmeye kalkışabilir.

Bunların dışında, kediniz vahşi yaşamla karşı karşıya kalacak! Bir sincabın peşinden ormana dalan kedinizin izini kaybedebilirsiniz. Karşınıza daha tehlikeli bir hayvan da çıkabilir elbette. Bu yüzden iyisi mi, tasmayı elden bırakmayın!

Kedinizi kucaklamaya hazır olun

Aşırı heyecanlı bir çocuk veya tasmalı bir köpek gibi ufak bir tehlikeyle bile karşılaşırsanız kedinizi kucağınıza alın. Kediler yüksekteyken ve görsel açıdan avantajlı durumdayken daha güvende hissederler. Ayrıca siz de kediniz kucağınızda, omzunuzda veya sırt çantanızın üzerinde tünemiş olduğu için daha güvende hissedeceksiniz.

Bununla birlikte kediniz yorulduğunda, arazi zorlaştığında veya hava çok sıcaksa onu taşımaya hazır olun. Kediniz dışarıda olmayı sevse de, canı sadece ara sıra keşif yapmak isteyebilir. Bu yüzden çantanıza veya omzunuza tüneyerek rahatının yerinde olmasını sağlayın.

Bol bol su için

Su ihtiyacınızı karşılamak hem sizin hem de kediniz için önemli. Bu yüzden yanınızda yeterince su taşıdığınızdan emin olmalısınız. Kedinizin sık soluması gibi susuz kalmaya dair işaretleri öğrenin. Akarsu, dere, gölet gibi hiking sırasında karşınıza çıkabilecek kaynaklardan su içmesine izin vermeyin. Çünkü buralardan enfeksiyon oluşturabilecek bakteriler kapabilir.

Atıştırma molaları verin

Su molalarının yanısıra hem kendiniz hem de kediniz için aç kalmamak önemli. Siz karışık çerezinizi yerken, kediniz de en sevdiği atıştırmalarına keyifle yumulacaktır.

Yoldan çıkmayın!

İşaretli patikalar kaybolmanızı önlediği gibi, aşınmış yüzeylerden veya tehlikeli bitkilerden de sizi koruyacaktır. Masallarda ormanda kaybolan çocukların başına geleni düşünün!

İz bırakmayın

Tamam, ninja olun demiyoruz, ama sizden veya kedinizden çevreye artık bırakmak hoş bir durum değil. Hatta kediniz için taşınabilir ve hafif kum kapları bile mevcut.

Minik yol arkadaşınızla maceralara atılmak çok keyifli bir seçenek olabilir. Ama bu maceradan önce doğru ve dikkatli bir planlama yapmanız ikiniz için de hem güven hem de iyi vakit geçirmek adına şart. Şimdiden iyi yolculuklar!