Mobilemenu
Profile

Kendi Kaykayını Kendin Yap

Kaykay sporuna başlamaya karar verdiniz fakat ilk kaykayınız için bir bütçe ayırmak yerine kendi kaykayınızı yaparak gurur verici bir deneyim yaşamak istiyorsanız bu yazı tam size göre. Kaykay satın almak için harcayacağınız paranın çok daha az miktarına tamamen el emeğiniz, göz nurunuz olan bir kaykay yapabilir hatta ilerleyen aşamalarda, ilk ürününüzün üzerine çıkınca bir arada kalabilmesi şartıyla, el yapımı kaykaylarınızı arkadaşlarınıza hediye edebilir veya başka kullanıcılara satış yaparak bu işten ek bir gelir bile elde edebilirsiniz.

Kaykay yapmak için ilk önce iki tane 48x8 uzunluklarında kontrplak almalısınız. Hızınızı almış bir şekilde yol yaparken kaykayınızın ayağınızın altında parçalara ayrılmasını istemezsiniz. Bu yüzden kullandığınız tutkalın kaliteli olması çok önemli. Kontrplaklarınızdan birine zemini düz kaplayacak şekilde tutkal sürün. Tutkalı sürmek için kağıt, ince bir tahta parçası veya fırça kullanabilirsiniz. Diğer kontrplağı yapışkanlı bölge ile birleştirin. Eğim vermek için iki kenarın alt kısmına taş veya tuğla yerleştirdiğiniz kontrplakların birbirlerine sağlam şekilde yapışması için bu parçaların üzerine bir miktar ağırlık koyabilirsiniz. Bir gün boyunca sertleşmesini beklediğiniz kontrplakların eğimli kısmı yere temas etmiyor ise kaykayınızın temeli olmuş demektir.

Bir sonraki aşamada ise kaykayın “U” şeklindeki köşelerini oluşturmak var. Bunun için düzgün bir şablon çıkartmanız gerekmekte. Bu şablonla birlikte artık kaykayınız şekillenmeye başlayacak. Kaykayın altına, bu iş için aldığınız tekerlekleri monte edin (Tekerlek ve çeşitli kaykay aksesuarlarına ülkemiz e-ticaret sitelerinden veya spor mağazalarından ulaşabilirsiniz). Daha sonra kaykayın kenarlarını zımparalayın. Son aşama ise işin en zevkli kısmı: el yapımı kaykayınızı kendi zevkinize göre dizayn edin! İster spreyle boyayın, ister sticker yapıştırın veya seviyeyi yükseltip karbon kaplayın. Bu aşama hayal gücünüze kalmış. Tabii kaykay tahtanızı, çürümemesi veya tahta kurtlarına meze olmaması için, verniklemeyi unutmayın. İyi yolculuklar!