Mobilemenu
Profile

Kendiniz İçin En Doğru Yarış Nasıl Seçilir?

1- Kendini tanımak

Hangi mesafelerde ne kadar iyi ve rahat koşabildiğinizi göz önünde bulundurun. Herkes her mesafede iyi olacak diye bir kural yok tabii ki. Ayrıca her zaman en uzun mesafe koşmayı değil, kendinize en uygun mesafeyi seçmeye özen gösterin. Belki de sizin için en doğru olan yarı maraton ya da maraton koşmakken, başkası için en ideali ultramaraton koşmaktır…

2- Antrenman yapmak

Antrenmanlarda gösterdiğimiz performans özellikle iyi bir yol çizer sizlere. Böylelikle hangi mesafede yarışacağınıza karar vermeniz kolaylaşır.

3- Yarışı seçmek

Öncelikle yarış takvimine bakmak, uygun tarih ve mesafeyi belirlemek çok önemli. Yarışları seçerken işin ekonomik boyutunu, çalışıyorsanız izin durumunu da tartmayı es geçmeyin.

4- Hedef ve amaç belirlemek

Tebrikler! Yarışa karar verdiniz. Şimdiki süreçte hedef ve amaç çok önemli. Elbette kaydolduğunuz her bir yarış sizler için büyük bir deneyim. Kendinizi ve kullandığınız malzemeleri antrenmanlar dışında en iyi, yarışlarda test edersiniz.  Ayrıca bir sivil toplum kuruluşu adına koşarak da çevredeki ihtiyaç sahiplerine ulaşabilirsiniz.

5- Deneyimler, koşucu yorumları

Katılacağınız yarışı daha önce deneyimleyen, ortamın havasını almış bir kişiyi tanıyorsanız sizden mutlusu yoktur.  Konaklama, yemek, ulaşım gibi aklınıza takılan her konuda kendilerine danışabilirsiniz. Konaklama ve ulaşım gibi giderleri ne kadar erken hallederseniz cebinize o kadar iyilik yapmış olursunuz.

6- Yarışa karar verdiniz peki ya sonra?

Yarışa karar verildi, uçak biletleri ayarlandı, konaklama rezervasyonları yaptırıldı. Kıtalararası uçuşlarla gidecekseniz yarış günü öncesinde kendinize dinlenmek için vakit ayırın.  Bazen bir gününüzü ülkeye giriş yapmak için gerekli olan vize işleri ile harcayabilirsiniz. Her şeyden öte koşacağınız mesafeyi kafanızda tasarlayın, kurun, inşa edin ve sonra gerçek olsun…

7- Sosyal mecralar ne kadar önemli?

Herhangi bir müsabakaya gitmeden önce yaşananları dinlemek, sosyal mecralarda yazılanları ve varsa daha önceden aynı yarışı koşanların yazdıklarını okumak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Gideceğiniz yarışlar hakkında bilgi ve deneyimleri olan her kişi sizin için oldukça önem taşır.

8- Yarışın kayıt parasını ödemek

Elbette her yarışın, belli tarih aralıklarında, katılım bedellerini yavaş yavaş yükselttikleri tabloları vardır. Kayıt parasını ne kadar çabuk öderseniz o kadar iyi motive olursunuz, hedeflediğiniz yoldan ayrılma ihtimaliniz de o kadar az olur.  Bir yarışa kaydolduktan sonra çevrenizdekilerin size, yapacağınız seyahat veya koşacağınız yarışla ilgili yönelttiği sorular sizi olumlu yönde motive eder. Hayaller ya da planlar paylaştıkça gerçeğe biraz daha yaklaşır…  

9- Her daim okumak, yazmak, dinlemek ve tüm mecralarda araştırmak

“Bir yarışa katılacaksam her daim en uzununu koşarım” düşüncesinden uzaklaşmanız güzel. Şimdilik en uzun mesafeyi koşamayacak olabilirsiniz ama kim bilir belki de bir sene sonra daha uzun mesafeler için ter dökeceksiniz. Zorlanmak, hatta çektiğiniz acılar önünüzdeki yarışlar için çok önemli tecrübelerdir.

Yurt dışındaki yarışlardan sonra birçok sporcunun duymaya en alışık olduğu sorulardan birisi “What is next?” yani “Sırada ne var?”dır. Hiç şüpheniz olmasın çıkmış olduğunuz yarışın fiziksel ve zihinsel yorgunluğunu atar atmaz düşüneceğiniz ilk şey önünüzde hangi yarışların olduğu olacaktır! En azından artık bunu nasıl belirleyeceğinizi biliyorsunuz…