Mobilemenu
Profile

Kendinizi Dünyanın Zirvesinde Hissedeceğiniz 5 Yer

Yükseğe, en yükseğe çıkmak kimileri için bir hayat amacıdır. Ama yükseklik korkusu olan ve “yok ben almayayım” diyecek bir sürü insan da var. Yine de, kendinizi dünyanın zirvesinde gibi hissettiğiniz bir yere geldiğinizde tüm korkularınızı yenip bir adım öne atar ve tüm dünya ayaklarınızın altındaymış gibi hissetmek istersiniz. Biz de araştırdık ve tam da böyle hissetmenizi sağlayacak beş yeri listeledik. 

Hum Hod Cliff, Sai, Tayland

Uzakdoğu ile başlayalım. Tayland’da bulunan bu doğa parkı aslında ziyaretçilere birçok seçenek veriyor. Geniş ve korunan doğasında hiking yapabileceğiniz parkurlar, görkemli dağlarında ise tırmanışa izin veren patikalar var. Ama buraya gelenler bu seçenekler dışında bir şeyi de görmek istiyorlar.

Aslında bu “şey” sadece bir çıkıntıdan ibaret ve en fazla iki kişi sığabiliyor ama bu çıkıntı öyle bir noktadaki çıktığınız anda kendinizi tüm dünyanın hakimi gibi hissedebiliyorsunuz. Sadece bir adımda mükemmel bir orman manzarasıyla dünyanın zirvesine yerleşebileceğiniz bölgeyi ziyaret eden turist sayısı her yıl düzenli olarak artıyor.

Kukenan, Venezuela

Kukenan, yaklaşık 675 metrelik yükseklikten dökülen bir şelale. Bu yönüyle dünyada eşi benzeri de yok. Sadece şelaleyi görmek için bile yolunu Venezuela’ya düşüren birçok insan var. Ama bir de gözden kaçan ve o şelaleyi izleyebileceğiniz bir nokta var ki adeta kendinizi suların kralı gibi hissedebilirsiniz.

Şelaleye yakın bir noktada bulunan 2.680 metre büyüklüğündeki dağın özel bir noktasına ulaştığınızda sizi belki de hayatınızda gördüğünüz en güzel manzara bekliyor. Küçük bir oyuğun arasından çıkılan bu açık alanda dünyanın tepesinde ve her şeyi avucunuzun içine almış gibi hissedebilirsiniz. Bölgeye gitmek biraz meşakkatli olsa da şu manzarayı görünce asla pişman olmayacağınız garanti.

Mount Roraima, Güney Amerika

Bu noktayı çok iyi özetleyen bir unvanı var: Dünyanın ucu. Venezuela, Brezilya ve Guyana. Bu üç ülkenin de bir şekilde sınırlarında yer alan Mount Roraima bu “dünyanın ucu” unvanını sonuna kadar hak eden bir lokasyon.

2.810 metrelik yüksekliğiyle adeta bulutlara arkadaşlık eden noktaya bugüne kadar birçok dağcı tırmanış yaptı. Ve hepsi de oraya çıkmanın ödülünü dünyanın en iyi manzarası ile aldıklarını söyledi.

Birçok insanın “ölmeden önce mutlaka gidilmesi gereken yerler” listesinde ilk sıralarda yer alan bölgeyi fırsat bulursanız mutlaka ziyaret edin. Çünkü emin olun bir daha hayatınız boyunca böyle bir şey ile karşılaşmayacaksınız.

Not: “Ne olacak ya paraya kıyarım” diyorsanız özel turlar ile uçakla manzara üstünde bir tur atmanız da mümkün.

Beachy Head, East Sussex, İngiltere

Sıra geldi İngiltere’nin en büyük uçurumuna. Uçurum deyince korkutucu görünüyor olabilir ama burası sanki sonsuzluğa açılan bir manzaraya da sahip. Yaz kış sisin yoğun olduğu bölgede sis dağıldığında ise bir adımda kendinizi en yüksekte hissedebiliyorsunuz.

Beachy Head, İngiltere'nin güney sahilinde, East Sussex'in Eastbourne kasabası yakınlarındaki bulunan bir burundan ibaret. Ama denizden 162 metre kadar yükselen burun her yıl binlerce turisti çekmeyi sürdürüyor. Bölgede turistler için olarak özel kurulmuş restoranlar ve sonsuz manzaranın keyfine en yakından varabileceğiniz gezme ve oturma yerleri de mevcut.

Trolltunga, Norveç

Trolltunga bir kaya parçasına verilen bir isim. Bir kaya parçasına isim verildiğini pek duymamışızdır ama bu kaya parçası diğerlerinden biraz farklı.

750 metreye yaklaşan yüksekliği ve 90 derecelik dik açısıyla bakınca bile avuçları terleten bu nokta dünyanın zirvesinde gibi hissetmek isteyenlerin en sık ziyaret ettiği yer.

Fakat bu güzelliğe ulaşmak için biraz çaba sarf etmeniz de şart. Dağın sapa bir noktasında kaldığı için hiking yaparak ulaşabildiğiniz Trolltunga’ya vardığınızda ise aklınızı başınızdan alacak bir manzara ile karşılaşıyorsunuz.

Yükseklik korkusu olanları telaşlandıracak, olmayanları ise zirvede hissettirecek bu noktaya varmadan önce kesinlikle alkol almamaya ve fazla yorgun olmamaya dikkat etmelisiniz. Zira geçtiğimiz sene bir Avustralyalı turist fazla yorgun ve geç saatte vardığı noktada fotoğraf çekmek isterken dengesini kaybetti ve bu durum hayatına mal oldu. Bölgedeki güvenlik önlemleri de epey artırıldı.