Mobilemenu
Profile

Keşfedilmemiş Bir Sörf Cenneti

Çanakkale’nin hepimizin kalbinde 1915’deki zaferden dolayı çok önemli bir yeri vardır. Sonra, Çanakkale denince kiminin aklına Truva atı (özellikle Brad Pitt’in oynadığı 2004 yapımı Troy adlı sinema filminden sonra) ve belki de peynir helvası (özellikle boğazına düşkünlerin) geliyor olabilir.

Şehrin rüzgar sörfü ve kiteboard için çok uygun şartlara sahip olması Çanakkale’nin henüz pek bilinmeyen bir özelliği. Yılda 300 günden fazla rüzgar alan bir coğrafya burası. Çanakkale’de Güzelyalı, Eceabat, Dardanos, Bozcaada, Gökçeada ve il merkezinde toplam 7-8 ayrı noktada rüzgar sörfü eğitimi veriliyor. 

Güzelyalı ve sörf

Tarihteki pek çok zenginliğimiz nasıl başka ülkelerin insanları tarafından keşfedilmişse Güzelyalı da 90’lı yıllarda Alman rüzgar sörfçüleri tarafından sörf dünyasına kazandırılmış. Burası Çanakkale merkeze sadece 10-15 dakikalık (17 km) mesafede, boğaz içinde yılın yaklaşık 300 günü kuzey rüzgarı alan bir plaja sahip. Boğazın etkisiyle rüzgar, tahmin raporlarının hep 3-5 knot üzerinde esiyor. Race board antrenmanı yapmak için çok elverişli bir yer. 

Rüzgar yönü: Kıyıya paralel (Side-shore)

Su durumu: İlk 50 m bel hizası, eğitime uygun. Hafif dalgalı (choppy). Kıyıya paralel güçlü bir akıntı var. 

Uçurtma ve yelken park alanı: Kumluk

Rüzgar şiddeti: 15-30 knot arası 

Sağanak: %5; sağanak yok denecek kadar az yani. Yalnız rüzgarın kuzeydoğudan estiği günlerde sağanak oranı %50’yi bulabilmektedir. 

En iyi rüzgar: Nisan’dan Ağustos’a kadarGüzelyalı rüzgar sörfü ve kite için harika bir lokasyon olmasına rağmen şaşırtıcı şekilde çok sakin. Boğazda sörf yapmanın keyfini İstanbul’da yaşamak mümkün olmasa da Çanakkale’de bu mümkün. Boğaza giren gemileri selamlayan karşı kıyıdaki şehitler anıtını kerteriz alıp rüzgarla yarışarak masmavi sularda yol alabilirsiniz. Bu hızla kayarken boğazdan geçmekte olan dev tankerlere veya yelkenlilere kısa sürede erişebilebileceğinizi zannedebilir ve adrenalin düzeyinizi zirveye ulaştırabilirsiniz ama bu o kadar da kolay değil aslında

 

Her ne kadar sörf okulları belli aralıklarla temizlese de kıyılarda bolca deniz kestanesi bulunuyor. Aslında buranın müdavimleri size nerelerde dikkatli olmanız gerektiğini zaten sizlere söylüyor. Yine de ayağınıza deniz ayakkabısı giymenizde fayda var. Güzelyalı’da kalınabilecek çeşitli turistik tesisler mevcut. Bölgede yarım pansiyon otellerin gecelik fiyatı yaklaşık 90 TL civarında (2014 fiyatı). Ayrıca rüzgar sörfü ve kiteboard dersi ve ekipmanı sağlayan tesisler de mevcut. Buralarda da günlük rüzgar sörfü kirası 70 TL ve 10 saatlik orta düzey rüzgar sörfü eğitimi ise 250 TL civarında (Yine 2014 fiyatları). 

Sörf Dışında Yapılabilecekler 

Tüm gün yapılan sörf sonrasında veya sabah erkenden henüz sörfe başlamadan yamaçtaki ağaçlar ve deniz arasındaki yolda tertemiz havayı ciğerlerinize doldurarak Güzelyalı içinde uzun ve rahatlatıcı bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Hatta yürüyüş sırasında karşınıza geyik çiftliği bile çıkabilir. Truva da Unesco dünya mirası listesinde olup mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir diğer yer. 1871'de amatör arkeolog Heinrich Schliemann tarafından keşfedilen Truva antik şehrinde gerçekleştirilen kazılar sonucu, aynı yerde yedi kez (farklı dönemlerde) kent kurulduğu ve farklı dönemlere ait 33 katman olduğu saptanmıştır. Eğer şehrin içinde dolaşıp yerel halkın arasına karışmayı sevenlerdenseniz bir yandan Çanakkale’nin ufak ve şirin çarşısında dolaşıp bir yandan da yerel halkın Trakya şivesinde eğlenceli konuşmalarını dinlemenin keyfine varabilirsiniz. Bu küçücük şehri gezerken türküde geçen Aynalı Çarşı ve II. Abdülhamit tarafından dönemin Çanakkale İtalyan konsolosu Vitalis Gaptirole’nin de katkılarıyla 1897 yılında yaptırılmış saat kulesini de gözden kaçırmayın.

Akşam meşhur Yalova restoranda taptaze balık ve deniz ürünlerinin tadına bakabilir menüdeki 60- 65 çeşit mezeden (Mevsimine göre bazı mezeler olmuyor.) sipariş verebilirsiniz. Eğer canınız balık istemiyorsa Hangover iyi bir seçenek olabilir. Zengin menüsü ve İstanbul’daki pek çok bilindik cafe’yle aşık atabilecek lezette (çok daha düşük fiyatlarda tabi) yemeklerle karnınızı doyurabilirsiniz. Sonrasında Yalıhan, Lodos veya Şişe gibi mekanlarda lokal grupları dinleyerek bir şeyler içebilirsiniz.

Ulaşım ve Yol Güzelyalı’ya İstanbul’dan ulaşım için bir kaç alternatif var. Güzergahlar; GoogleMaps, YandexMaps gibi uygulamalar üzerinden kolayca belirlenebiliyor. Trakya üzerinden gidilecekse İstanbul, Güzelyalı arasında alınacak yol güzergah seçimine göre (Üç alternatif güzergah var.) 320 km ile 420 km arasında değişebiliyor. Ortalama 5 saat 30 dakikada alınan bir yol. Yalnız, yaz aylarında özellikle cuma ve pazar akşamları Tekirdağ Silivri arasında ciddi bir yazlıkçı trafiği olabiliyor. Bu arada yolda bir kaç yerde radara yakalanma durumları olabilir. Bu yüzden hız limitleri dahilinde kalmaya özen göstererek hem hayatınızı güvende hem de paranızı cebinizde tutarsınız. Gelibolu’ya vardıktan sonra Çardak veya Lapseki’ye feribotla geçebilirsiniz. Bir diğer opsiyon ise Eceabat veya Kilitbahir’den Çanakkale’ye geçmek. Feribotların kalkış saatlerini dikkate alarak (http://www.gestasdenizulasim.com.tr/) kendinize en uygun alternatifi seçebilirsiniz.

Bir başka alternatif de Yenikapı’dan Bandırmaya giden arabalı feribota binmek. Marmara üzerindeki bu deniz yolculuğu 2 saat sürüyor (Lodoslu havalarda iptal edilmesi oldukça muhtemel). Bandırma’dan sonra 2 saat 30 dakikada Güzelyalı’ya varabilirsiniz. Üçüncü ve diğerlerine oranla daha fantastik bir güzergah ise İstanbul Sabiha Gökçen’den Edremit havalimanına uçuş ve sonrasında karayoluyla Güzelyalı’ya 2 saatte (130km) varış. Bu alternatifi henüz ben denemedim. İstanbul Çanakkale arasında oldukça sık otobüs seferleri de mevcut (Ör: Truva Turizm).