Mobilemenu
Profile

Kışın Su Sporu Yapmak İçin Gidilmesi Gereken Yerler

Kış, henüz üzerimizden elini eteğini çekmiş değil. Ama bu su sporlarından vazgeçmemiz gerektiği anlamına da gelmiyor elbette. Şu an biz kışı yaşasak da dünyanın dört bir yerinde ılıman iklimlerde su sporlarının keyfini çıkaran insanlar var. Ve mevsim o bölgelerin bazılarında da kış aslında ama bir bakıma kış güneşi altında da bu işin keyfini çıkarmayı başarıyorlar.

Örneğin birçok yat şu an Antigua’nın sarp kıyı şeridinde şahane bir yolculuğa hazırlanıyor. Ya da sörf tutkunları Kosta Rika’da bulunan Tamarindo’da mükemmel dalganın peşinde koşuyor, dalış sevdalıları ise Tayland’ın batı sahilindeki Andaman Denizi’nin derinliklerini keşfediyor. Bu yerler kışın su sporları yapmak isteyenlere en cazip imkanları sunuyor ama yeni yükselen Karadağ (Sörf) Nikaragua ya da Mozambik (Dalış) gibi ülkeler de kış güneşinde su sporu yapmak isteyenleri tavlamaya hazır. Şimdi gelin kış güneşinde sportif ve bol sulu bir tatil yapmak isteyenlere birkaç branş ve lokasyon önerelim.

Yelken

Yelken konusunda şu an tercih edilen ve epey pahalı bir tatile mal olan yerlerin başında Antigua geliyor. Yılın bu döneminde özellikle İngiliz zenginler yatlarını Antigua’ya doğru sürüyor. Burada yapılan yelkenli yarışları epey meşhur ve yarışma amacıyla da bölgeye gelen birçok yelken tutkunu var. Bir de elbette 365 plajları denilen ve yüksek sosyetenin uğrak yeri olan plajlar meşhur.

Sadece spor açısından baktığımızda gerçekten de hem yelkenli hem de kitesurf için oldukça uygun bir ortam var Antigua’da, Dickinson Körfezi’ndeki bembeyaz kumsal adanın en güzel ve yelkene en uygun plajı olarak biliniyor. Ayrıca bölgeye gitme şansınız olursa Alex Michelin’e ait 2.000 m2'lik bir terası olan, dört yatak odalı Okyanus Evi’ni de görüp “vay anasını arkadaş” diyebilirsiniz.

Sörf

Bundan yirmi yıl önce Kosta Rika’da bulunan Tamarindo bölgesi iyi korunmuş, sadece bilenlerin ve ciddi sörf tutkunlarının gittiği saklı bir cennet gibiydi. Ahşap sörf tahtalarıyla dalınan maceralar, küçük motel ya da restaurantlar Tamarindo’nun alametifarikasıydı.

Daha sona ise bölge “keşfedildi” ve özellikle bu mevsimde binlerce sörf tutkununun akınına uğramaya başladı. 2016 yılı verilerine göre bir önceki yıla göre %5 artışla yaklaşık 2.6 milyon kişi ülkeyi ziyaret ederken bunun büyük bir kısmı soluğu Tamarindo’da aldı.

Tamarindo’da oldukça meşhur altı sörf noktası var. Hem profesyonellere hem de amatörlere geniş olanaklar sunan bu noktalarda fiyatlar yıllar içinde epey pahalılaşmış haliyle. Yine de bölgeye yolunuz düşerse hala eski usul birkaç ufak otelde kalabilirsiniz. Ama “ya burada emlak piyasası nasıl acaba?” diye merak ederseniz de hemen belirtelim, 450.000 dolardan başlayıp 6.5 milyon dolara doğru ibresi yükselen rakamlarla bölgede yüksek sosyeteden yazlık ev alan birçok insan var.  Şu an bu bölgenin en büyük rakibi ise Nikaragua olmuş durumda. İki ülke arasında büyük bir sörf rekabeti olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Dalış

Yılın bu mevsiminde dalış yapmak isteyenler ise yazının başında bahsettiğimiz gibi en çok Tayland’ın batı sahilindeki Andaman Denizi’nde kolları sıvıyor. Ama işin tehlikeli bir tarafı da var çünkü buranın suları köpekbalıklarıyla ünlü.

Denizde tercih edilen diğer yerler ise genelde Turks ve Caicos adaları oluyor. Su sporları için oldukça korunaklı ve “el değmemiş” bir hizmet sunan bölgede amatör dalış okulları da var. Çok sayılmayacak bir ücretle kısa süreliğine kaydolup bir ekiple birlikte özel seçilmiş yerlerde dalış yapabiliyorsunuz.

Bölgenin alametifarikalarından biri ise sardalyalar. Hint Okyanusu’na doğru harekete geçen sardalyaları izlemek için de dalış okullarından birine başvurup profesyonel bir ekip eşliğinde bu kaotik yolculuğa şahit olabilirsiniz. Ama bunun için Mayıs ayını beklemek durumundasınız.

Bölgenin önemli turizm adamlarından biri olan Hugo Thistlethwayte, "Deneyimli dalgıçlar balina, köpekbalıkları, çekiç başları ve benzeri canlıları izlemek için sardalya dönemini asla kaçırmazlar.” diyerek dalış sevdalılarını tavlamaya çalışıyor. Hiç fena fikir değil aslında?