Mobilemenu
Profile

Kış Koşusu İçin En İyi 10 Ayakkabı

Salomon S-Lab XA Alpine

Salomon, S-Lab XA Alpine’i en sert koşullar için yarattı. Markanın yeniliğe olan bağlılığı, bu model üzerinden onlara GP100 ürün ödülünü de kazandırdı. Ayakkabı kışın koşu ile gelen tüm pisliği, çamuru, sulu kar sızmalarına karşı bir keçeye sahip. Contagrip dış taban hemen her yüzeyde yüksek çekiş gücü sağlayarak kaygın kış yollarında koşucuların temposunu korumasını da sağlıyor.

Adidas Terrex Agravic GTX

Adidas, su geçirmez koşu ayakkabılarındaki uzmanlığını Terrex Agravic GTX ile tam anlamıyla ispatlıyor. Agravic, suyu dayanıklıdır, sert ve öngörülen kış yollarında devam etmek için mükemmel bir yol arkadaşıdır. Bunları da kauçuk tabanına ve ultra yastıklı yaylı Boost köpüğüne borçlu.

Under Armour Fat Tire GTX

Tamam dev kavisli Michelin tabanlı görünüşü biraz komik; ismindeki “fat/şişman” tanımını net bir şekilde üstleniyor! Üstelik her biri yarım kiloyu geçen ağırlığıyla bu şişmanlığının da hakkını veriyor. Ama merak etmeyin, doğada olduğu gibi ayakkabı teknolojisinde de her şeyin bir manası var. GTX, kendisini tombikleştiren yastıklama özelliği sayesinde dik ve karlı yamaçlarda rakipsiz bir yer tutuşa sahiptir. Bırakın o şişman kalsın, siz de formda!

North Face Men’s Ultra MT Gore-Tex

Bir AWD spor arabanın ayakkabı karşılığını merak ediyorsanız karşınızdaki arkadaşa iyi bakın. Ayakkabı başına sadece 300 gramlık bir ağırlığa sahip olmasına rağmen su geçirmez zarı ve koruma sağlayan Vibram tabanıyla kış mevsiminde de aynı hıza sahip. Hızlı koşuculara duyurulur.

Icebug Aurora BUGrip

İskandinav insanı ne yapsın; havalar soğuk olunca ondan korunmanın en iyi yollarını buluyorlar. Icebug markası da bu işi koşu ayakkabıları bakımından üstlenmiş halde. BUGrip’in patentli karbür uçlu kramponları buzlu asfaltta tutunmayı sağlıyor. Tekinin ağırlığı 340 gram kadarcık olması sayesinde hızlı ve çevik hareket etmek isteyenlere de hitap ediyor. Dış kısmı rüzgara koruyucu bir kaplamaya sahip BUGrip’ler belki yüzde yüz su geçirmez değil ama merak etmeyin, ayağınızdaki karlar eriyene kadar sizi kuru tutmayı da beceriyor.

La Sportiva Crossover 2.0 GTX

Yaklaşık 400’er gramlık ağırlıkları onun ağır tarafta olduğunu gösterse Crossover 2.0 GTX, zorlu yollarda gayet iş yapmayı iyi biliyor. Öyle ki kar ayakkabılarına ve apres-ski boot’lara bile alternatif olarak görülebiliyor. Grip Zone tabanıyla kaymama, Gore-Tex dış katmanıyla su geçirmezlik, tüm bunlarla entegre keçesiyle de sıcak tutma garantisi verebiliyor. Korkutucu bir görüntüsü mü var? O kadarcık da olsun di mi?

Newton Boco AT

Bu kış koşucusunun memleketi Colorado’daki Rocky Dağları dendiğinde kiminle karşı karşıya olduğunuzu anlarsınız. O da kara karşı nasıl davranacağını gayet iyi biliyor. Dayanıklı, çok havalı dış cephesi çok yönlü kulplarla tasarlanmış. Üstelik Newton Boco AT, son yılların en çevre dostu koşu ayakkabılarının başında geliyor: Tabanlığından dokumalarına hemen her şeyi geri dönüştürülmüş malzemelerden üretiliyor.

LALO Tactical Recon

Aynı ayakkabıyla hem karda hem de kumda koşabilmeyi kim istemez? Askeri amaçlarla üretim yapan ve Amerikan Deniz Kuvvetleri’nden (NAVY) onayla ürünler piyasaya süren Lalo’nun 235 gramlık Tactical Recon’ları bunu başarabiliyor. Asimetrik bağcıklar, ayak parmakları üzerindeki özel koruyucu kumaş ve “stability wrap” adı verilen ıslanmaya karşı drenaj portları onu güçlü, esnek ve her ortamda güvenilir kılıyor.

New Balance Minimus Zero Trail v2

Yaşadığınız yerde kar belki çok yağmayabilir ama soğuk yine soğuk ve siz koşmak için böyle bir ortama uygun, hafif bir ayakkabı arıyorsunuz… O zaman New Balance Minimus Zero Trail v2 işinizi fazlasıyla görür. Her biri 250 gram çeken ayakkabılar ayak koruyucusu ve REVlite tamponlama özelliğine sahip. Su geçirmez değiller ve ısı yalıtımları olmaması nedeniyle nispeten yumuşak kış geçiren bir yerlerde yaşayanlar için idealler.

Montrail Bajada II Outdry

Kış da olsa uzun mesafe koşmaktan vazgeçmeyenler için üretilen Montrail Bajada II Outdry, bu yönde özelliklerle dolu: nefes alabilen zar, uzun mesafede konfor için tam uzunlukta dış taban ve iyi yastıklı orta taban. İstikrarlı, huzurlu ve rahat bir uzun koşu için tercih edilmeyi hak ediyor.