Mobilemenu
Profile

Kışı Geçirmek İstemeyeceğiniz En Soğuk 5 Şehir

Harbin, Heilongjiang, Çin

Çin'de bulunan Harbin, Heilongjiang eyaletinin başkenti ve 10 milyondan fazla insana ev sahipliği yapıyor. Zorlu kış iklimi nedeniyle, Harbin genellikle "buz kenti" olarak da biliniyor.

Kış mevsimi, kentin DNA'sının bir parçası ve burada yaşayan milyonlarca insan da bu durumla barışık. Her yıl dünyanın en büyük buz festivali olan Harbin Uluslararası Kar ve Buz Festivali'ne ev sahipliği yapmaları da bunun bir göstergesi.

Yıllık ortalama sıcaklık -22 derece, kışın ise -45’e kadar düşen sıcaklıklar kaydedilmiş.

Verkhoyansk, Rusya

Dünyadaki en soğuk yeri olarak bilinen Verkhoyansk ile devam edelim.

2014 yılında yapılan bir nüfus sayımına göre 293 kişinin yaşadığı Verkhoyansk, 1638'de bir kale olarak kurulmuş. 17. yüzyılda sığır yetiştiriciliğinde, kalay ve altın madenciliğinde bölgesel bir merkez olarak hizmet eden bölge, Kuzey Kutbu’nun 1,500 mil güneyinde ve dünyanın en soğuk yerlerinden bir başka yeri olan Yakutsk'a 404 mil uzaklıkta.

Yapılan detaylı araştırmalara göre Verkhoyansk’ta ortalama sıcaklık - 50.4 derece. Bu, iklimin Ekim'den Nisan'a kadar donma seviyesinin de altında olduğu anlamına geliyor. Buranın sakinleri en düşük sıcaklık olarak ise 2005 yılında kaydettikleri - 90 dereceyi aktarıyor. Kısacası burada her şey buz.

Yakutsk, Rusya

Yukarıda da adını geçirdiğimiz Yakutsk ile listemizi sürdürelim. Burası Verkhoyansk’a göre biraz daha popüler. Bunda hem nüfusunun daha fazla olması hem de sakinlerinin sosyal medya aracılığıyla sık sık bölgeden video ve fotoğraf paylaşması da etkin bir rol oynuyor.

Yıllık ortalama sıcaklığı -34 olan Yakutsk Burası, Sibirya ve Kamçatka arasında bulunuyor. Eylül ile Mayıs ayları arasındaki sıcaklığın donma seviyesinin bile çok altında olduğu bölgede kaydedilen en düşük sıcaklık ise -81,4. Tuhaf bir detay olarak Yakutsk’ta hayvanat bahçesi bulunduğunu da hatırlatalım. Elbette bu hayvanat bahçesinde kış iklimine alışık hayvanlar ikamet ediyor.

Yellowknife, Kuzeybatı Toprakları, Kanada

1934'te kurulan Yellowknife, Büyük Köle Gölü kıyısında ve Kuzey Kutup Dairesi'nden 320 mil uzakta bulunan Kanada'nın Kuzeybatı bölgelerinin başkentidir. 20.000'den fazla insana ev sahipliği yapan şehrin kökleri madencilik endüstrisin ilk yıllarına dayanıyor. Kış boyunca, ulaşımın buz yolları üzerinden yapılması bu kentin en büyük alametifarikası.

Yıllık ortalama sıcaklığı -30 olan bölgede görülen en yüksek sıcaklık -20, en düşük sıcaklık ise 1 Şubat 1947’de kaydedilen -51 olmuş.

2014 yılında Yellowknife, en soğuk Kanada şehri unvanını aldı.

Barrow, Alaska

Kış denince akla gelen bir başka yer olan Alaska ile listemizi bitirelim. Amerika Birleşik Devletleri'ne bağlı en kuzeydeki kent olan Barrow, Kuzey Kutbu'nun 1,300 mil güneyinde, Arctic Circle'ın 320 kilometre kuzeyinde bulunuyor.

Fazla nüfusun olmadığı kentte inanılmaz soğukların yanı sıra kar fırtınaları da sıklıkla görülüyor. Kasım ayının sonunda güneşin battığı ve Ocak ayı sonuna kadar ortaya çıkmadığı Barrow, dünyanın en depresif kentlerinden de biri olarak biliniyor.

Sıcaklık yaklaşık 6 ay boyunca donma seviyesinin altında. Fakat Barrow enerji sanayinin merkezlerinden biri olduğu için oldukça gelişmiş bir yer ve kısa süreli konaklama için birçok otel bulunuyor. Bölgeye sadece uçak ya da deniz yoluyla ulaşım olduğunu da hatırlatalım.