Mobilemenu
Profile

Kışın Bisiklet Sürüşlerinde Yapılan 7 Hata

Az Giyinmek

Dışarıda kar yağarken veya sular seller yolları götürürken bisikletle çıkamayabilir, çıkarsanız da sağlam giyinmeyi atlamazsınız. Fakat kış güneşi denen o güzellik kendini gösterdiğinde her fani bir şekilde aldanır ve sanki bahar gelmiş gibi giyinmeden edemez. Evden çıktığınızda oda ısısından kaynaklanan sıcaklığınızın birkaç dakika sonra eve dönene dek geri gelmeyeceği bir zaman dilimine girdiğinizi bilmelisiniz. Haydi giymiyorsunuz diyelim, bari formanızın cebine bir rüzgarlık sıkıştırmadan yola koyulmayın.

Çok Giyinmek

Kış giyiminde basit bir kural vardır: İlk 10 dakikada üşümeden pedal çeviriyorsanız, fazla giyinmişsiniz demektir! Sonuçta kış soğuk bir mevsim ve bisiklet üzerinde yarattığınız rüzgarla bu soğuğu daha çok hissedersiniz. Yine de bu durum günün hava şartlarını dikkate almadan kat kat giyinmeyi gerektirmez. Fazla giyinirseniz vücut ısınız yükselir, performansınız düşer, aşırı terlersiniz, hastalığa davetiye çıkarırsınız.

El ve Ayakları İhmal Etmek

Soğuk günlerde eldivensiz bisiklete binmeyi düşünmeyin bile. Hatta bir tane astar niyetine olmak üzere iki kat eldiven tercih etmek havanın ısısına göre daha doğru bile olabilir. Soğuktan hissizleşen parmaklar, frenaj vakti geldiğinde daldıkları kış uykusundan uyanamayabilirler! Ayaklar için de hem termal çoraplar hem de ayakkabı kılıfları kullanın. Donuk ayakla pedal çevirmeye devam etmek mümkün ama hiç de keyifli olmadığını da bilmelisiniz.

Arkayı Islatmak

Yağışlı günlerde ve ıslak asfaltlı zamanlarda bisiklete binmek pek iç açıcı olmayabilir. Sürekli bacakların ve kalçaların ıslanması bisikletçiye bir yerden sonra rahatsızlık verir, onun üşümesine sebep olabilir. Elbette yol bisikletinize çamurluk takmak istemeyebilirsiniz. Ulaşım amaçlı kullananlar bu yöntemi tercih ederken, spor için bisiklete binenler “ass saver/popo koruyucu” adı verilen, selenin hemen altına yerleştirilen, hafif aparatları kullanarak “arkalarının” kuruluğunu garanti altına alabilir!

Kaza Yapmak

Tabii böyle demekle olmuyor ama kış koşullarında bazı şeylere dikkat ederek kaza yapma riskinizi en aza indirebilirsiniz. İlkin kış şartlarında daha iyi sonuç verecek kış lastiklerini tercih ederek muhtemelen ıslak, bazen de buzlu olan yollara daha iyi tutunmayı garanti altına alabilirsiniz. Bunun için bütçesiniz yoksa yağışlı günlerde lastik basıncınızı biraz indirin. Dönüşlerde ve inişlerde düşük hızla hareket etmek, böyle anlarda veya kötü yol şartlarında ayaklardan birini pedaldan çıkartmak da yardımcı olur. Havanın gerçekten kötü olduğu günlerde evde pedal çevirebilmek için bir turbo trainer da edinip kazalardan uzak kalabilirsiniz.

Gözlükleri Bırakmak

Güneş ışınları kışın daha eğik bir şekilde dünyaya geliyor olabilir ama bu gözlüksüz bisiklete binmenize sebep değil. Bu gözlükler yağmurda da işinize yarayacak. Yağmurla gözlük camına vuran su damlaları, yeterli hızla gidiyorsanız camın yüzeyinde tutunamaz ve yanlardan akıp gider. Sakın camları silmeye çalışmayın, böyle yaparsanız suları ve çamurları cama bulaştırır, görüşü kaybedersiniz. Son olarak sarı camların, bulutlu ve karanlık günlerde daha aydınlık bir görüş sağladığını da cümle alem biliyor!

Işıksız Yola Çıkmak

Sabahın kör karanlığında kalkıp bisiklete binenlerden değilseniz bahar ve yaz aylarında bisikletinize ışık takmayabilirsiniz. Fakat işler kasım ayıyla beraber oldukça değişiyor. Örneğin öğlen saatlerinde uzun bir tura başladınız, yaklaşık dört saat pedal çevirdiniz, ardından bir kafede yorgunluk atmaya karar verdiniz. Eve dönüş sırasında karanlığa kaldığınızı fark ederseniz. Yanınızda ışık taşımıyorsanız gerçekten riskli bir sürüş sizi bekliyor olacak. Bu yüzden sonbaharın ortalarında bisikletinize ışıklarınızı takın, nisana kadar da dokunmayın. Özellikle arka ışığınız olmadan harekete geçmeyin.